zmrzlina.jpg
Foto: Shutterstock

Vše začíná u mrazicího boxu
Jakmile se postavíte před mrazicí box a začnete zkoumat složení jednotlivých zmrzlin, zjistíte, že řada z nich neobsahuje o moc víc než vodu v kombinaci s cukrem či levným tukem. I v běžném obchodě však můžete narazit na zmrzlinu s příznivým složením a obsahem zdraví prospěšných látek. Na co přesně se zaměřit? „V případě balených nanuků a zmrzlin není nic jednoduššího než pečlivě číst údaje na obalech. Zaměřte se na nutriční hodnoty, složení i velikost balení,“ říká na úvod Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí Natur House a dodává, že v samotném složení mohou být velké rozdíly. „Sledujte obsah kvalitních surovin, jako jsou tvaroh, smetana, jogurt, mléčný tuk, ovoce a šťávy z něj, kakao a ořechy,“ radí Burešová.

Pozor na vysoký obsah levných tuků
Zpozorněte, pokud ve složení narazíte na vysoký obsah levných rostlinných tuků, nebo pokud objevíte na prvním místě ve složení již zmiňovanou vodu s cukrem. Zvláštní pozornost věnujte tomu, jestli zmrzlina či nanuk neobsahují umělá barviva. Pokud máte raději kopečkovou zmrzlinu, budete se muset na složení zeptat přímo obsluhy. Lepší variantou je například zmrzlina z kvalitní smetany než zmrzlina z nějakého polotovaru. Smetana je sice kalorická, ale pokud zmrzlinu započítáte do celkového denního příjmu a vyvážíte to pohybem, není důvod se stresovat tím, že hned přiberete.
 
Zajímavost: Věděla jste, že největší riziko z hlediska zdraví (například riziko průjmu) představuje točená zmrzlina? Točená zmrzlina se připravuje až v místě prodeje, nejčastěji smícháním připravené směsi s vodou. Problém tak představuje už samotná voda.
 
Sorbet versus smetanová zmrzlina
Dilema, které mnozí při výběru zmrzliny z hlediska kalorií řeší, je volba mezi sorbetem a smetanovou zmrzlinou, případně vodovým a mléčným nanukem. Výhodou zmrzlin obsahujících mléko, tvaroh či jogurt je vyšší podíl bílkovin, což lze označit tak, že mají tyto zmrzliny o něco lepší výživové vlastnosti než ty vodové. Vodový nanuk má obvykle méně kalorií a tuku než mléčná varianta. Avšak ne vždy musí být tuk na škodu. Pokud dáte přednost ovocnému nanuky nebo zmrzlině, ověřte si, že jsou složeny primárně z ovoce a bez přidaného cukru.
 
Chcete zdravou zmrzlinu? Vyrobte si ji doma
Z nutričního hlediska jsou nejvhodnější zmrzliny s obsahem kvalitního tvarohu či jogurtu, protože mohou být zdrojem bílkovin. Pokud si navíc uděláte domácí zmrzlinu, můžete si být jistá tím, že nebude obsahovat žádné přidané cukry, aditiva ani umělá barviva.


 

Tip na poobědový dezert: Zmrzlina z čerstvého rybízu

Za vyzkoušení stojí i osvěžující rybízová zmrzlina, kterou pro doporučuje Věra Burešová. „Zmrzlina z čerstvého ovoce má méně energie oproti jiným sladkostem, obsahuje vitamíny a je tak vhodným dezertem po jídle,“ tvrdí výživová poradkyně.

Ingredience:

  • mražený rybíz bez stopek
  • mražený banán (oloupaný)
  • med nebo stéviové sladidlo
  • tahini nebo lžíce mandlového másla

Postup: Mražený rybíz a banán vyndejte z mrazničky a nechejte mírně rozmrazit, ale jen natolik, aby se ovoce dalo rozmixovat. Zralý banán dodá rybízu potřebnou sladkost, přesto však vzhledem k vysoké kyselosti rybízu bude zmrzlina nejspíš potřebovat mírně přisladit medem nebo stévií. Během mixování můžete dochutit vanilkovým extraktem, 2 lžičkami sezamové pasty tahini či lžící mandlového másla nebo namočenými kešu ořechy.

Zdroj: Věra Burešová, výživová poradkyně Natur House, Markéta Brožová, hlavní trenérka z fitness centra pro ženy Contours, Youtube kanál Fit recepty

Reklama