Galia, Cantaloupe, Piel de sapo – v obchodech Tesco najdete širokou nabídku melounů různých druhů. Kromě tradičního vodního melounu Češi přicházejí na chuť i cukrovým odrůdám, a to také díky jejich skvělému a neotřelému využití ve studené i teplé kuchyni. Červený, žlutý, vodní, cukrový, bezpeckový. Z těchto a dalších druhů melounů mohou vybírat zákazníci v prodejnách Tesco, a to až konce srpna. Stálicí je u českých zákazníků klasický vodní meloun, v posledních letech často sahají také po jeho bezpeckové nebo menší – baby -  variantě. Stále populárnější jsou cukrové melouny, jako například žlutý meloun, který přináší množství variací pro studené i teplé recepty. Na gril se například skvěle hodí meloun Galia. V salátech či jogurtech je výborný Cantaloupe nebo Piel de sapo.

Vodní klasika

  Meloun vodní

meloun Tesco, cena za kilogram: 17,90 Kč

Šťavnatá červená dužina a zelená slupka, to je symbol léta, který není třeba představovat. Ačkoli Češi přichází na chuť i jiným, cukrovým variantám, vodní meloun zůstává stálicí. Už podle názvu není překvapením, že tento meloun obsahuje více než 90 % vody, takže se jedná o ideální letní svačinku, na které si bez výčitek pochutnáte. Nezanedbatelný je ale i obsah vitaminů a minerálů. Ideální hmotnost vodního melounu je kolem 2-3 kilogramů. Znakem správné zralosti je lesklá a rovnoměrně tónovaná slupka a dunivý zvuk při poklepání. V obchodech Tesco najdete hned několik druhů vodního melounu. Vodní meloun bez semínek se vyznačuje sladší chutí než mají ostatní melouny, stojí 29,90 Kč/kg. Baby meloun vodní (cena za kilogram: 29,90 Kč) je ideální na zahradní party u přátel a navíc malá velikost je praktická pro uchování melounu v lednici. Vodním melounem se žlutou dužinou (Tesco, cena za kilogram: 35,90 Kč) pak určitě překvapíte. Vysoký obsah přírodního cukru dodává tomuto melounu výraznou chuť. Pochutnat si na něm můžete jen tak nebo třeba v letní melounové bowli.

Tesco recept: Melounová bowle

 

Cukrové odrůdy

  Meloun žlutý

  Tesco, cena za kilogram: 39,90 Kč

meloun Žlutý meloun známý také pod názvem Honeydew meloun,  je díky své barvě ve světě známý také jako kanárkový, se řadí mezi cukrové odrůdy podobně jako galia, cantaloupe nebo piel de sapo. Na rozdíl od těchto velmi aromatických plodů má žlutý meloun velmi jemnou a  sladkou chuť. Hodí se tak skvěle nejen na kousky nakrájený jako letní osvěžení, perfektní místo ale zaujme i v kuchyni. Již osvědčenou klasikou je proužek melounu s parmskou šunkou. Žlutý meloun ale můžete vyzkoušet i grilovat nebo z něj připravit studenou polévku. Správně zralý žlutý meloun poznáte podle vůně a popraskané slupky na straně stonku.

Tesco recepty: Grilovaný meloun s cherry rajčátky a vlašskými ořechy nebo Studená polévka z melounu, zázvoru a chilli nebo Meloun s parmskou šunkou

 

Meloun Galia

Tesco, cena za kilogram: 39,90 Kč

meloun Kulatý plod Galia patří mezi cukrové melouny a vyznačuje se síťovanou slupkou, která vypadá jako rozpraskaná kůra stromu a jejíž barva se při zrání mění od zelené až po typickou zlatožlutou. Pevná světle nazelenalá až velmi světle žlutá dužina chuťově připomíná nektarinku. Meloun má lehce pikantní chuť a silnou vůni. Navíc obsahuje vysoký objem sladké šťávy v dužině.  Dobře zralé plody jsou velice šťavnaté a dají se skvěle využít jak ve studené, tak teplé kuchyni. Doma meloun uchovávejte při pokojové teplotě. Po rozkrojení doporučujeme plod celý spotřebovat, skladování v chladničce mu totiž nesvědčí. Určitě to ale nebude problém, zkuste třeba plátky melounu Galia hodit na gril a přidat čerstvý sýr a mandle.

 Tesco recept: Grilovaný medový meloun s čerstvým sýrem a mandlemi

 

Meloun Cantaloupe

Tesco, cena za kilogram: 39,90 Kč

meloun Kantalupský  meloun poznáte v obchodě podle typické slupky s vystouplou síťovitou kresbou. Jeho dužina pak má meruňkově oranžovou barvu a chutná sladce a aromaticky. Možná vás překvapí opravdu vysoký objem šťávy v dužině. Nejlépe si ho vychutnáte jen tak bez další úpravy nebo jako přísadu do různých druhů salátů. Tento kulovitý meloun obvykle váží kolem jednoho kilogramu. Při určování správně zralosti se řiďte ananasovou vůní a hmotností – meloun Cantaloupe je totiž v poměru ke své velikosti překvapivě těžký.

 

Meloun Piel de sapo

Tesco, cena za kilogram: 34,90 Kč

meloun Název tohoto melounu – ve španělštině doslova ropuší kůže - odkazuje na zbarvení slupky. Ve světě se můžete setkat také s pojmenování Santa Claus nebo vánoční meloun. Tento oválný druh melounu se vyznačuje lahodnou aromatickou a příjemně sladkou chutí. Nejlépe chutná čerstvý, a to buď jen tak, nebo jako součást exotických salátů. Zralý plod odrůdy této odrůdy by měl krásně melounově vonět, mít nažloutlou slupku a seschlou stopku. Pokud si ho z obchodu přinesete ještě ne úplně zralý, není problém ho nechat dozrát doma při pokojové teplotě.

Tesco recept: Exotický ovocný salát