Prohlížím si své plavky, na prstech jedné ruky by se dalo spočítat, kolikrát jsem je letos oblékla. Dostanou ještě příležitost? Obávám se, že nikoli. Uložím je do krabice k dalšímu sezónnímu oblečení a pomalu si přichystám kozačky. Neměla bych už začít shánět vánoční dárky? Že přeháním? Možná.

 

Kam se podívám, tam cosi značí, že tolik milované léto neodmyslitelně spěje ke svému konci. Máme se na co „těšit“.

Obchody se například už vybavily podzimním zbožím a v denním tisku se objevily první články s vánoční tématikou. Začínám si myslet, že zimní svátky začínají čím dál dříve a čím dál dříve se nakupují dárečky pod stromeček, aby byla 23. prosince večer vyhlášena velká bojová soutěž pro celou rodinu – „najdi si svůj dárek“, protože maminka zapomněla, kdeže jsou všechny schované. Některé aktivní hospodyňky vyhlašují i soutěž s názvem „hledej bednu cukroví“.

 

Vlaštovky pomalu začínají mizet z nebe. Ty méně otužilé už „vzaly roha“. Ostatní se houfují na elektrických drátech a nějaké varování o vysokém napětí je nechává v naprostém klidu. Naopak méně klidu v sobě možná nosí někteří jedinci rodu homo sapiens. Na drátech se totiž s rostoucí větrností začnou houfovat i papíroví draci a možná i jejich majitelé.

 

Všimli jste si, že zatímco ještě před pár týdny i o osmé večerní hodině slunko plně prozářilo celý byt, dnes se už schovává za obzor a nebe zdobí červánky? Nepotrvá dlouho a azurové nebe vystřídá zakaboněná obloha a „věčná“ tma. Místo svěží ranní rosy na nás dýchne v lepším případě mrazivá jinovatka, v tom horším podzimní liják a bláto. Pohodlné žabky budeme hromadně měnit dle potřeby za teplejší kozačky či zemědělské holinky.

 

Vysavač a mop aby snad zůstal permanentně připraven. Každý, kdo vlastní čtyřnohé mazlíčky, o tom ví své. Stačí jednou rukou přejet po hřbetě, a chlupy létají na všechny strany. Povrch gauče a koberce by se snadno dal zaměnit s pravou kožešinou. Předsíň se zase po návratu z rodinné procházky bude podobat bahenní lázni.

 

Kromě nelibých změn ze strany matky přírody přichází s koncem léta i řada nepříjemností, které má na svědomí lidstvo samo. Muži občas ulehávající na pohovku s přehozem z pravé kožešiny vymění chlazenou Plzeň za Budvar. Fotbalová sezona totiž končí, začíná se až do jara fandit hokeji.

 

Autobusy, vlaky i spoje hromadné dopravy se naplní pokřikujícími školáky a hra na sardinky začne nanovo. Cestující se musí smířit s nejedním školním výletem. A ani doma nebude snadné nalézt trochu klidu. Televizní reklamy vás pro jistotu už v říjnu začnou upozorňovat, že je nejvyšší čas začít s vánočním úklidem.

 

To vše by snad mohlo být označeno za původ přibývajících podzimních depresí. Třeba se letos na Nuselském mostě budou tvořit větší fronty než v letním výprodeji.

 

Těšíte se na zimu? Jak prožíváte podzim? Kupujete vánoční dárky i v létě?

Reklama