Natažené svaly, podvrtnutí nebo vykloubení patří mezi nejčastější úrazy při rekreačních sportech. Nepříjemná zranění často provázejí bruslaře, cyklisty nebo běžce, kteří se po dlouhé zimní pauze chtějí opět dostat do kondice.Nejvíce letními úrazy trpí muži ve středním věku.

cyklista

Přibližně desetina úrazů pohybového aparátu se stane při sportování. „S prvním sluníčkem nás to táhne ven, jsme celí natěšení na sportování, ale naše tělo není na takový náhlý „zápřah“ připraveno. A pak už k úrazu stačí jen velmi málo,“ vysvětluje MUDr. Lazák a dodává. „Častými úrazy prvních slunečních dní bývají pády na bruslích nebo zranění při cyklistice, běhu a dalších sportech. Následkem jsou někdy velmi bolestivá omezení v pohybu, která se mohou protáhnout na několik dní, týdnů až měsíců.“

V žebříčku nejčastějších letních úrazů vedou řezné a tržné rány na rukou a nohou, následuje podvrtnutý kotník nebo prst. Řezné a tržné rány na hlavě vznikají zejména u kontaktních sportů. Poranění kolenních kloubů se často přihodí při bruslení, ale také po uklouznutí na mokré trávě. Pády z kola nebo in-line bruslí mívají za následek zejména vykloubená ramena.

Pokud už přeci jen ke zranění dojde, vhodným přípravkem, který po úrazu potlačuje bolest a může pomoci dostat se zpět do kondice je mast s kombinací léčivých látek ibuprofenu a heparinoidu. Synergický efekt těchto látek působí účinně proti bolesti, zánětu i otoku a navíc urychluje vstřebávání podlitin.

bezec

Jak upozorňuje MUDr. Michal Lazák: „Velmi často dochází k tomu, že se doba znehybnění a odlehčování zraněné končetiny nadměrně zkracuje a pacient se velmi rychle vrací k původní zátěži. To je ale velká chyba. Zanedbaná léčba může vést k tomu, že se kotník stane chronicky nestabilním a náchylným k dalšímu zranění. Mast s obsahem ibuprofenu a  heparinoidu se osvědčila jako spolehlivý prostředek pro urychlení návratu do sportovní kondice bez trvalých následků pro pozdější věk.

Jiří Ježek tento názor potvrzuje: „Cyklistika na vrcholové úrovni je spojená se zvýšeným počtem úrazů a zdravotních komplikací. V průběhu sportovní sezóny je potřeba dostat se v co nejkratším čase zpět do kondice. Používám krém s ibuprofenem a heparinoidem, který mi pomáhá od bolesti, zmírňuje otoky a zároveň se mi po něm rychleji vstřebávají modřiny.“

ruzove

Reklama