ozp

ozpSluneční záření příznivě ovlivňuje naše zdraví, je zdrojem života na zemi, je součástí mnoha pro život nezbytných pochodů, které v našem těle probíhají, a vyvolává také opálení kůže. Slunce trvale vysílá na zemský povrch několik rozdílných typů záření. Nejznámější je viditelné světlo, ale sluneční paprsky obsahují také neviditelné infračervené a ultrafialové záření. Infračervené paprsky vnímáme jako teplo, kterým nás slunce zahřívá. Ultrafialové záření (UV záření) nemůžeme ani vidět, ani cítit, a přesto výrazně ovlivňuje náš život. Sluneční záření je nutné například pro tvorbu vitaminu D.

www.ozp.cz

Stačí však pouze několik minut přímého slunečního světla dopadajícího denně na ruce a obličej k tomu, aby vyprodukovalo odpovídající množství vitaminu D potřebné pro normální vývoj kostí a ostatní biologické pochody. Při nadměrném slunění se ale v organismu tvoří velké množství volných radikálů, které mohou poškodit buňky, oslabit imunitní systém, a vést tak ke vzniku řady onemocnění – v neposlední řadě k melanomu – nejhoršímu typu kožní rakoviny.

ozpZatímco v některých asijských zemích je světlá pokožka považována za znak neobyčejné krásy, trend u nás v Evropě je opačný. Bronzově zbarvená pokožka je u nás stále v kurzu, a mnoho lidí se jí proto hlavně v jarních a letních měsících snaží docílit prostřednictvím opalování. Ležet na sluníčku sice může být příjemné, následky z toho plynoucí už ale méně. Proto bychom se měli v zájmu našeho zdraví lépe připravit a těšit se jak ze slunečného počasí, tak z našeho zdraví.

Navštivte www.ozp.cz