Začalo astronomické létoV neděli ráno v 7.45 hodin letního středoevropského času začalo nejoblíbenější „prázdninové“ a „dovolenkové“ roční období – léto. Země vstoupila do znamení Raka, severní polokoule se nejvíce přiklonila ke Slunci a nastal letní slunovrat. Začalo tříměsíční astronomické léto. Od tohoto dne se až do 21. prosince budou opět krátit dny a prodlužovat noci.

Na letní teploty si ale ještě budeme muset pár dnů počkat. Ohřejeme se až v dekádě od 10. do 20. července, kdy by se měly vyšplhat až k 29 ºC. Příští týden bude oblačno nebo zataženo a bude pršet.

Od pondělí do středy by měl silný déšť postupně zasáhnout téměř celé území České republiky a déšť by mohl zvednout hladiny menších řek. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude poměrně chladno, denní teploty se budou pohybovat od 16 do 22 ºC. Na konci června však mohou vystoupat až ke 26 ºC.

Následující měsíc by měl být podle předpovědi teplotně průměrný nebo slabě nadprůměrný a srážkově průměrný. Na počátku července bude oblačno s přeháňkami a bouřkami, před 10. červencem se částečně vyjasní a teploty by se měly pohybovat mezi 23 a 29 ºC. V polovině července by mělo být oblačno s přeháňkami, postupně se bude vyjasňovat a srážky očekávají meteorologové jen ojediněle. Teploty by měly postupně stoupat a kolem 20. července se lidé mohou těšit na letní teploty, které se vyšplhají až ke 29 ºC.

Jaká je vaše představa ideálního léta?