Není totiž nic nepříjemnějšího, než když vám pobyt ve vysněné destinaci kazí hejna komárů a jiné havěti, kvůli které si z dovolené můžete přivézt i nepříjemné suvenýry v podobě svědících štípanců a nezřídka také nemocí. Patříte-li mezi majitele psů a koček, pak by se na vašem nákupním seznamu měly objevit repelentní přípravky dva. Jeden pro vás a druhý pro vašeho mazlíčka.
5ce3c532f26abobrazek.png

Komáry většinou vnímáme jako nepříjemnou, ale neoddělitelnou součást léta. Jsme zvyklí svádět s nimi boj na březích našich rybníků, stejně jako v přímořských letoviscích na jihu Evropy. Zatím si ale málo uvědomujeme, jaké nebezpečí může štípnutí komára představovat pro zdraví lidí i zvířat. V médiích se stále častěji objevují informace o exotických nemocech, které komáři kvůli globálnímu oteplování přenášejí na člověka už i v mírném pásmu. Mnohem méně informovaní jsme ale o rizicích, které komáři představují pro naše psy a kočky. Pozornost by tomu měli věnovat hlavně ti chovatelé, kteří se se zvířaty chystají strávit část léta v některé z přímořských destinací. 

Rizikové jsou hlavně přímořské destinace

5ce3c4cd0200eobrazek.png
Mapa výskytu srdeční červivosti.
Zdroj: http://www.cvbd.org/en/occurrence-maps/world-map/

Ochranu zvířat přípravky s prokázanými farmaceutickými repelentními účinky je z preventivních důvodů vhodné využít prakticky v celém Středomoří, kde mohou komáři na psy a kočky přenést dirofilariózu, tedy srdeční či podkožní červivost. V obou případech se jedná o nepříjemné onemocnění, které laik jen těžko rozpozná. Při nákaze srdečním červem dochází k takzvanému kašlání a dýchacím potížím, zvyšování krevního tlaku nebo netečnosti. Podkožní červivost se vyznačuje otoky, svěděním anebo zarudnutím kůže. „Srdeční červivost je v Evropě záležitostí nejen přímořských lokalit. Infikovaní komáři už byli zjištěni také v Maďarsku a na jižním Slovensku. Přenos podkožní červivosti byl zaznamenán dokonce i u nás,“ říká veterinární lékař Miloš Havelka z Veterinární kliniky VeMaP a upozorňuje, že dirofilarióza je zrádná mimo jiné proto, že se může projevit až půl roku po nakažení.
5ce3c5202bdbfobrazek.png

Nejen pro klid majitelů, ale také pro pohodlí domácích mazlíčků je vhodné využít k ochraně před komáry spot-ony. Spolehlivé jsou například ty z řady Advantix, které mají repelentní funkci. To znamená, že komáry a jiný bodavý hmyz odpudí a zahubí ještě dřív, než stačí bodnout a přenést nebezpečné nemoci. Aplikovat se dají i štěňatům od 8 týdnů věku a váhy alespoň 1,5 kilogramu a bez problémů je lze využít i pro březí a laktující feny. Navíc je přípravek voděodolný, takže zvíře není ochuzeno ani o vodní radovánky. „Někteří lidé se stále domnívají, že je taková investice zbytečná, protože psa chrání srst, což ale není pravda. Každý z nás už asi na vlastní kůži poznal, kolik vrstev oblečení je komár schopný překonat, aby se mohl napojit naší krví. Proto ani hustá srst není dostatečnou ochranou, a navíc jsou na každém zvířeti méně osrstěná místa,“ připomíná MUDr. Miloš Havelka.

Přípravek Advantix má formu spot-onu, roztoku, který se kape za krk a chrání zvíře po dobu až čtyř týdnů. Aby byl přípravek maximálně účinný a byla zachována jeho voděodolnost, je nutné provést aplikaci dva až tři dny před příjezdem do destinace. Přípravek se postupně šíří po celé kůži psa v její lipidové vrstvě. Jaké nemoci přenášené komáry jsou kde ve světě rozšířené, se dá snadno zjistit na mapě výskytu na webové adrese ZDE .

Klíšťatům a pijákům se v Evropě téměř nevyhnete
5ce3c4fbaa3caobrazek.png

Od brzkého jara až do pozdního podzimu, tedy i během léta, představují riziko také klíšťata a jimi přenášená lymská borelióza, klíšťová encefalitida a v neposlední řadě také babezióza nebo anaplazmóza. „Také v těchto případech je diagnostika poměrně obtížná. U zvířat se totiž téměř nevyskytuje ani typické kruhovité zarudnutí v místě přisátí. Borelióza se může projevovat kašlem, apatií, nechutenstvím či odmítáním pohybu,“ popisuje Miloš Havelka. Infikovaná klíšťata se vyskytují napříč celou Evropou nejen ve volné přírodě, ale také v městských parcích a na dalších zelených plochách. Nižší riziko nákazy encefalitidou je na Pyrenejském poloostrově, borelióze se dá vyhnout v Řecku nebo v zemích Beneluxu. Česko naopak patří k zemím s nejvyšším výskytem obou zmíněných nemocí a vysoký nárůst zaznamenalo také Švýcarsko. Lidé by proto měli nejen kvůli sobě, ale také kvůli svým zvířecím společníkům věnovat pozornost informacím o aktivitě klíšťat a rizikových lokalitách, které pravidelně zveřejňují státní instituce a zpravodajská média. 

Plánujete-li cesty do jižní a východní Evropy, ale třeba také do Německa či Polska, je nutné počítat vedle „standardních“ klíšťat také s novými druhy, pijáky lužními. Ti se vyskytují zejména na prosluněných trávnících, v lučních porostech podél řek a na okrajích lesů a na rozdíl od klíšťat přenášejí babeziózu, která může být bez včasné léčby pro zvířata smrtelná. Dnes už se pijáci lužní objevují i v Česku, a to zejména na jihovýchodě Moravy mezi řekami Dyjí a Moravou.
5ce3c58cebbbdobrazek.png

Před klíšťaty i pijáky je dnes možné zvířata účinně chránit. Další možností ochrany jsou antiparazitní obojky Foresto, které poskytují repelentní ochranu proti klíšťatům po dobu osmi měsíců, a navíc hubí také všenky a blechy (až po dobu 7 měsíců). Těch se mohou chovatelé zbavit také využitím Bolfo spreje.  „Preparátů i aplikačních forem je v současné době mnoho a vybere si skutečně každý. Já jen klientům radím, aby sahali po přípravcích, které zvíře chrání už před samotným přisátím nebo bodnutím. Prevence je v boji proti parazitům a jimi přenášeným onemocněním jedním ze základních pilířů,“ říká Miloš Havelka z Veterinární kliniky VeMaP a dodává: „Přestože má mnoho chovatelů velmi dobré zkušenosti s obojky Foresto, při cestách do zahraničí doporučuji přeji jen více spoléhat na pipety Advantix, obojek před cestou sundat a nasadit ho zvířeti zase až po návratu. Není třeba se obávat, že se tak připravujeme o měsíc účinnosti obojku, protože jeho účinné látky působí jen ve styku s kůží.“

Nepodceňte přípravy, dovolená pak bude pohodovější
Kromě výše uvedených informačních zdrojů je vhodné před dovolenou se zvířetem navštívit veterináře a prodiskutovat s ním možná rizika a vhodnou ochranu před nimi. Měsíc je dostatečně dlouhá doba na to, abyste zajistili nejen antiparazitika a všechny potřebné dokumenty, např. cestovní pas, ale také doplnili zvířecí lékárničku. Její obsah zpravidla vychází z jakéhosi základu, který rámcově odpovídá autolékárničce a je individuálně doplněn podle druhu, věku a zdravotního stavu daného zvířete. Vždy by měla obsahovat desinfekci, náplasti, obvazový materiál, ochranný krém na tlapky, roztok na hygienu očí, nůžky a nástroje na vytahování klíšťat. Léky volíme individuálně a samozřejmě musí být určeny výhradně pro veterinární užití. 

Při cestování je potřeba věnovat zvířeti víc pozornosti, protože v neznámém prostředí provokuje psy i kočky mnoho nových vjemů, které mají potřebu nejen očichat, ale také ochutnat, s čímž souvisí i vyšší riziko přenosu vnitřních parazitů.  Po návratu z dovolené je proto ideální sáhnout po odčervovacích přípravcích například z řady Drontal, které jsou v nabídce jak ve variantách pro psy od štěňat až po dospělá velká plemena, tak i pro kočky a koťata. Spolehlivě působí proti oblým a plochým červům a zbaví zvíře škrkavek, měchovců i tasemnic.
 

Reklama