Letní víkendy a vytoužená dovolená bývají téměř nerozlučně spjaty s koupáním a opalováním. Dovádění v přírodních nádržích, řekách i bazénech se nedá ničím nahradit. Ale každá třetí žena pak musí navštívit svého gynekologa, protože ji postihl netypický vaginální výtok. Ale doopravdy musí?

Je nezbytně nutné běžet s každou „maličkostí“ k lékaři? Pokud znáte svá rizika, můžete jim předcházet nebo si pomoci sama.

Co je normální
Poševním ekosystémem se rozumí křehká rovnováha mezi organizmy žijícími v pochvě ženy a na její poševní sliznici. V pochvě se za běžných podmínek vyskytují četné bakterie, zejména laktobacily, které v ní udržují potřebnou kyselost (pH). Jakmile se však rovnováha naruší, změní se i pH prostředí a vyvine se poševní infekce.

Na změnu poševního pH mají vliv hormonální změny, těhotenství, užívání antibiotik, některá celková onemocnění (cukrovka, imunitní defekty), stravovací návyky (konzumace sladkých jídel) a oblečení. Těsné kalhoty, neprodyšné spodní prádlo a mokré plavky k množení kvasinek přispívají.

Nepříjemné kvasinky
Přirozený hlenovitý sekret má bělavou barvu a není cítit. Jeho množství ovlivňují hormony, a proto během menstruačního cyklu kolísá. Hojnější může být i při užívání hormonální antikoncepce nebo v těhotenství.

Vaginální mykóza
Zánětlivý výtok způsobený bakteriemi je vždy zbarven dožluta nebo dozelena a zapáchá. Pálení, svědění, zarudnutí a hustý bílý výtok podobný tvarohovitému sýru svědčí o přítomnosti kvasinek. Jde o nejčastější druh poševní infekce – vaginální mykózu. Alespoň jednou ji okusilo 85 % žen.

Neléčená vaginální mykóza vede k chronickému onemocnění, které výrazně komplikuje život a přináší poševní dyskomfort, který může u ženy vyvolat psychické obtíže. Léčba bývá svízelná pro časté recidivy.

Kvasinkové onemocnění se neřadí mezi pohlavně přenosné nemoci. Muž se může nakazit při akutním zánětu pochvy partnery, ale nemusí. Proto se ženám s akutní infekcí, které nechtějí dodržovat pohlavní abstinenci v době léčby, doporučuje používat bariérovou ochranu – kondom. Pokud muž pocítí obtíže (svědění, zarudnutí penisu), měl by s lékařem konzultovat odpovídající léčbu.

K preventivním postupům patří dokonalá intimní hygiena – mycí emulze, intimní pěny s antiseptickými účinky, vaginální čípky (běžně dostupné v lékárnách) – včetně výplachů pochvy. Pokud berete antibiotika, můžete kvasinkovému onemocnění předejít zvýšenou konzumací zakysaných mléčných výrobků.

Je tu problém
Pokud se dostaví svědění, pálení či zarudnutí pochvy a zevního genitálu, pohlavní styk je bolestivý, bolest a pálení pociťujete i při močení, je nutné navštívit lékaře.

Poměrně novinkou na trhu jsou testy, s jejichž pomocí ženy zjistí, zda je jejich výtok známkou infekce, nebo jde-li o běžný fyziologický projev. Vložka podobná menstruační se vlepí do kalhotek speciálním indikačním proužkem proti pochvě. Poté, co se znečistí výtokem, se proužek uloží do speciální krabičky. Změní-li během deseti minut barvu, hrozí rozvinutí bakteriální nebo kvasinkové infekce.

Trpíte po přírodním koupání výtoky? Umíte si s nimi poradit sama, nebo raději upřednostňujete pomoc odborníka? Jak je léčíte?

Reklama