Letní prázdniny. Sousloví, které zaručeně nenechá chladným srdce žádného školáka. Letní prázdniny. Ta samá slova vyvolávají v dospělých očích spousty otazníků. „Kdo mi ho jenom pohlídá?“, ,,Dá mi na ni babička pozor?“, „Nebudou děti v té vodě beze mne moc vyvádět?“, „Aby si tak na táboře něco neudělal!“, „Proboha, výlet s kamarády na kole?“. Zkrátka, prázdniny jsou velkou příležitostí pro „výrobu lumpáren“, a protože nic na světě nebývá zadarmo, jsou i mnohem větší příležitosti, jak přijít k úrazu.

S příchodem léta nastává čas, kdy je třeba připomenout svým dětem a koneckonců i sobě zásady bezpečnosti, ať již při jízdě na kole, na kolečkových bruslích, nebo během dne stráveného na koupališti. Vždyť stačí chvilková nepozornost, která může změnit život jak vašemu dítku, tak celé vaší rodině.

Bilance zbytečných úrazů u dětí je v České republice alarmující. „Ročně dochází ke 450 000 případů, z toho zhruba 45 000 dětí končí s vážnými úrazy v nemocnici a několik tisíc dětí ročně zůstane trvale postižených. Bohužel téměř 300 dětí na následky zranění umírá,“ uvádí Tereza Květoňová z Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR. Netřeba připomínat, že velká část těchto úrazů připadá na léto.

 

Problémem je, že děti nemáme stále pod dohledem, a tak není možné, abychom sledovali každý jejich krok. O to více je nutné připomínat jim základní pravidla bezpečného chování, jako je například nošení přilby na kole či in-line bruslích, zodpovědné chování na vodě a na horách. Také bychom se neměli zdráhat klidně své potomky lehce vystrašit příklady následků nezodpovědného chování. To oceníte například, až se vaše dítko ocitne v situaci, kdy jej bude někdo z kamarádů hecovat, že je srab, když „nechce vylézt ani na támhletu skálu“. Cesta ke zlepšení tragické bilance nehodovosti začíná už u nás doma.

 

Právě uvědomění si tohoto faktu stálo na počátku myšlenky specialistů ve VZP vymyslet kampaně, které preventivní metodou pomohou dětem zvýšit pocit odpovědnosti za sebe samé. V letošním roce tak probíhá nejen tradiční program kampaně „Dětství bez úrazů“, ale nově i roadshow „One ride, one helmet, one live“, což je prezentační show, zaměřená na bezpečnou jízdu na kolech. Děti jsou konfrontovány se zásadami bezpečné jízdy, poučeny o viditelnosti cyklistů v běžném provozu, naučí se, co je povinná výbava kola a co není špatné mít ještě s sebou. Tváří této kampaně se stal mladý freestyle závodník Michael Beran, který již od svých 17 let prohání světovou špičku a dech beroucí triky i s kolem nad hlavou mu nedělají sebemenší problémy. Na druhou stranu ale ví, že pády bolí, a jak může být jízda na kole nebezpečná. „Jezdit bez helmy není frajeřina, ale hazard, který může skončit závažným zraněním,“ říká Michael.

 

V rámci kampaně „Dětství bez úrazů“ nechala vloni VZP natočit dokument, který na pěti skutečných příkladech ilustruje chvilkové – a přitom zbytečné – nepozornosti, které dokázaly navždy změnit dětský život. U jednotlivých úrazů pomohla Všeobecná zdravotní pojišťovna vyčíslit náklady na jejich léčbu. Dokument byl na začátku roku odvysílám v České televizi.

„Je důležité ukázat, kolik léčba těžkých úrazů ve skutečnosti stojí. Ne pro nějakou senzaci či sčítání vysokých částek. Chceme tím přispět k diskuzi o odpovědnosti jednotlivce ke svému zdraví. Za peníze, které vynaložíme za léčbu zbytečných úrazů, bychom mohli zaplatit včasnější či modernější péči pacientům, jejichž onemocněním se bohužel nedalo zabránit,“ vysvětluje Pavel Horák, ředitel VZP ČR. Z poznatků projektu Dětství bez úrazů vyplývá, že převážná většina úrazů se nestane náhodou, ale zbytečným riskováním a nepozorností zejména mladých lidí.

 

Právě léčba, pobyt v nemocnici a následné rehabilitace jsou nesmírně finančně náročné. Přitom by bývala stačila jen větší míra pozornosti a poučenosti.

 

 

Reklama