Nemusíte se totálně omezit a dřít v posilovně, abyste zhubli pět kilo, které jste nabrali v létě. Osvojte si pár nových návyků, které vám jednoduše a lehce mohou pomoci zhubnout. Nutno říci, že pokud se chcete vrhnout do hubnutí právě teď na podzim, není to úplně nejvhodnější doba, protože v tomto období je přirozené, že lidé spíše přibírají, a tak to může být pro někoho složitější. Ale palec nahoru pro vás, pokud jste se tak rozhodli. Obrňte se trpělivostí a můžeme jít na to.

6317107600501obrazek.png
Foto: Shutterstock

Řiďte se pravidlem 80/20
Pokud byste rádi zhubli, je nezbytné, abyste přizpůsobili stravu, která dělá 80 % úspěchu. Nemusíte ze svého jídelníčku vyřadit takřka nic, jen si hlídat množství. O tom je pravidlo 80/20, které znamená, že z 80 % jíte potraviny zdravé, nezpracované a ty, které dodají vašemu tělu potřebné živiny. Patří sem ovoce, zelenina, mléčné výrobky, ořechy, maso, vejce apod. U těchto potravin se snažte o co nejnižší zpracovanost. Nezpracované potraviny jsou ty, které před sto lety neexistovaly, například čokoládová tyčinka, ačkoliv může vypadat zdravě, je zpracovanou potravinou. Když se podíváte na obal nějaké potraviny, řiďte se složením a počtem surovin, které obsahuje. Čím více složek má, tím více je zpracovaná.

Zbylých 20 % tvoří to, co vám přináší radost. Jde o sladká pití, sladkosti, smažená jídla nebo slané dobroty, jako jsou třeba chipsy. Nemá cenu si odpírat něco, co vám chutná, ale je potřeba si hlídat množství. Zmíněným způsobem si můžete rozdělit třeba týden, kdy 80 % jídel bude zdravých a ten zbytek nezdravých. Je to dlouhodobě udržitelný způsob hubnutí. 

Zařaďte do své denní rutiny procházky
Asi víte, že abyste zhubly, musíte být v kalorickém deficitu. To znamená, že výdej musí být větší než příjem, je tedy potřeba přidat i nějaký pohyb. Samozřejmě záleží, jak na tom s pohybem jste, co vás baví a kolik máte času. Všichni z nás máme čas na procházky. Nevěřili byste, kolik kalorií spálíte pouhou chůzí. Aby to bylo opravdu efektivní, snažte se denně ujít alespoň 10 000 kroků. Pokud přidáte i nějaký další pohyb, plus pro vás. Může to být kolo, tanec, plavání, posilování nebo jakýkoliv jiný sport, který vás baví.

Nezapomeňte na pitný režim
Pitný režim je opravdu důležitou součástí hubnutí. Dbejte na to, abyste každý den vypili okolo 2 litrů vody. Nezapomeňte, že se do pitného režimu započítává čistá voda, minerální voda, mléko, neslazené čaje, ale i některé jídlo. Například okurka v sobě obsahuje tolik vody, že se také počítá do celkového pitného režimu.

Vitamíny vám pomohou zhubnout i zvýšit imunitu
Nezapomeňte na dostatečné množství ovoce a zeleniny, které vám jednak pomohou zhubnout a dosáhnout pestrého jídelníčku, ale i zvýšit imunitu, což je v období podzimu a zimy nutnost, abyste předešli nemocem.

Ve zkratce by ve vašem jídelníčku měly převažovat zdravé nezpracované potraviny, mezi které patří i dostatek ovoce a zeleniny, ale občas byste si i pro potěšení duše měli dopřát cokoliv, na co máte chuť. Měli byste mít dostatečný pitný režim a každý den se hýbat. Jedná se o základní kroky, které jsou potřeba pro to, abyste začali hubnout, abyste byli zdraví a cítili se dobře.

Zdroje: autorka článku, virtua.org, mayoclinic.org, nhs.uk

Čtěte také:

Reklama