Možná už jste se setkali s varováním, že časté fénování vlasům škodí a je nejlepší nechat hřívu uschnout přirozeně. To však není tak jednoznačné. Záleží na typu vlasů a technice fénování. „Pokud si fénujete vlasy dobře, někdy je vlas lépe uzavřený, než když sám uschne,“ upozorňuje uznávaný kadeřník Martin Tyl se salonu NEW YOU. Velmi důležitá je ovšem technika foukání. Dáme vám několik tipů, jak vlasy chránit při fénování před poškozením.
 
Vyvarujte se extrémním teplotám

Základem je vyvarovat se velmi vysokým teplotám, které vlasy poškozují a mohou způsobit jejich lámání i ztrátu lesku. „Pokud používáte kvalitní přípravky, fénujete vlasy po směru šupinek kutikuly a máte dobrý kartáč, pak děláte vše pro to, abyste své vlasy neničili,“ vysvětluje vlasový stylista Martin Tyl a dodává: „Velmi důležitou roli hraje vysoušeč vlasů, aby se vlasy zbytečně nenamáhaly.“ Vsaďte proto na fén, který dokáže inteligentně regulovat teplotu, aby nedocházelo k „přepálení“ vlasu.

HD01-IRSFU-47A5-RGB-38473528-kopie-1-.jpg
 
Tip: Vysoušeč vlasů Dyson Supersonic
Fén Dyson Supersonic měří více než 40krát za sekundu teplotu a reguluje ji. Tím zabraňuje poškození vlasů extrémními teplotami a pomáhá chránit jejich lesk. Navíc díky malému výkonnému digitálnímu motoru Dyson V9 rotuje rychlostí 110 000 otáček za minutu a v kombinaci s technologií Air Multiplier vytváří regulovaný proud vysokotlakého a vysokorychlostního vzduchu pro zajištění rychlého a precizního stylingu.

Cena: 10 990 Kč
Zakoupíte na: www.dyson.cz
 
Správná příprava

Před začátkem fénování je důležité správně připravit vlasy. Příliš mokré vlasy jsou obtížnější na fénování a může dojít k poškození vlasového vlákna. Při stylingu byste proto měli dodržet následující postup: „Nejprve vymačkejte z vlasů přebytečnou vlhkost ručníkem, pak naneste přípravky tak, jak vás to naučil váš kadeřník. Než začnete vlasy tvarovat, prosušte je lehce mezi prsty. Následné tvarování účesu pak bude mnohem efektivnější,“ radí Martin Tyl.
Nezapomínejte také používat prostředky pro tepelnou ochranu, která pomáhá minimalizovat poškození vlasů způsobené vysokou teplotou. Naneste malé množství ochranného spreje nebo séra, rozčesejte a rovnoměrně rozetřete.
 
Tip: Sérum na ochranu před horkem Style Perfetto Triaction od Kaaral
Skvěle se hodí na ochranu vlasů při fénování, kulmování i žehlení. Dodá hřívě lesk díky oleji ze lněných semínek, vlasy budou hladké, jemné a pružné.

Cena: 503 Kč
Zakoupíte na: www.viviane.cz
 
Rozdělte vlasy na prameny

Rozdělení vlasů na menší prameny usnadní fénování a zajistí lepší výsledek. Použijte hřeben nebo prsty k oddělení pramene od zbytku vlasů, které upevněte sponkou na temeni. Začněte fénovat dolní prameny a postupně uvolňujte další prameny a posouvejte se nahoru.
 
Fénujte po směru šupinek kutikuly

Mnoho žen si fénuje vlasy ze vzdálenosti 20 cm a výše z obav, aby nedošlo k jejich poškození. Martin Tyl ovšem upozorňuje: „Fénování z větší dálky odstraní vlhkost, ale nedohladí konce a nevytvaruje účes.“ A jak tedy vlasy vysušit a zároveň tvarovat? „Prosušené vlasy natáčejte na kulatý kartáč a foukejte vždy ve směru od hlavy do konců. Šupinatá vrstva ‚kutikula‘ tak bude uzavřená a vlas zdravý. Uhlazená kutikula = lesklý vlas,“ radí vlasový specialista.
 
Zabraňte polétavým vlasům

Vysoušeč vlasů Dyson Supersonic obsahuje 5 stylingových nástavců pro vysoušení, uhlazení i tvarování vln. Zároveň má unikátní nástavec Flyaway ve tvaru půlměsíce, který dokáže díky fyzikálnímu jevu zvanému Coanda efekt vlasy jedním tahem uhladit a skrýt polétavé vlasy pod ty delší. Nahrazuje tím složitou práci s fénem a kulatým kartáčem a ženy zvládnou jednou rukou dodat účesu hladký vzhled jako ze salonu, a to i z pohodlí domova.
 
Vytvořte díky fénování objem

Pokud chcete vyčarovat větší objem, prosušte vlasy v předklonu. Použít můžete také difuzér, který lze jednoduše nasadit na fén, anebo kulmofén Dyson Airwrap s nástavcem v podobě malého kulatého kartáče.

HD01-IRSFU-50A5-RGB-38473530-3-002-.jpg
 
Věděli jste, že...

 • Fénování nezpůsobuje mastnotu vlasů. Naopak dobře vyfénované vlasy vydrží někdy déle neumaštěné. Pokud však trpíte nadměrným maštěním, fénujte spíše studenějším vzduchem.
 • Fénování, žehlení ani kulmování nemá vliv na růst vlasů. Vystavování extrémním teplotám ovšem může vlasy poškozovat, ty se potom lámou a může se zdát, že rostou pomaleji. Opět tedy platí, že je důležité být při úpravě šetrný a používat kvalitní přístroje.
 • Za „otce fénů“ je považován Alexandre-Ferdinand Godefroy. Francouzský kadeřník, který žil v letech 1852–1933, přišel s myšlenkou uspíšit vysoušení mokré hlavy. Revoluční vynález však vypadal poněkud těžkopádně – žena seděla, zatímco na její vlasy mířil vzduch z komínové trubky připevněné ke sporáku.
 • První ruční fény měly dřevěnou rukojeť a byly vyrobeny z oceli a zinku, vážily více než kilogram, přehřívaly se a dokonce došlo i k několika úrazům elektrickým proudem. „Doba plastová“ přinesla možnost vytvořit mnohem lehčí variantu.
 • Dyson Supersonic se stal prvním fénem, kde je natolik malý motor, že mohl být přesunut do rukojeti, čímž se naprosto změnilo těžiště přístroje a zlepšila se manipulace. Než se produkt dostal na trh, pracovali na něm vědci čtyři roky. Svůj produkt testovali na různých typech vlasů v testovacích soupravách, mechanicky simulujících techniky sušení vlasů. Při testování bylo použito více než 1630 km skutečných lidských vlasů. Kromě inženýrů se na vývoji podíleli i profesionální kadeřníci, jako například Akin Konizi, kreativní ředitel HOB salonu v Londýně.
   
   
   
Reklama