Je tu léto, doba prázdnin, čas, kdy se naše děti věnují nejrůznějším sportům a pohybovým aktivitám, kdy jsou od rána do večera venku, kdy jim také bohužel mnohem více hrozí nejrůznější nehody, pády, zranění…

Mezi nejčastější pohybové aktivity patří jízda na kole. A tak si jenom připomeňme, že děti - cyklisté smějí samy na silnici od 10 let. Nejvíce úrazů na kole se stává dětem mezi 10. až 15. rokem, více chlapcům. Nikdy bychom neměli nechat své děti odjet na kole bez cyklistické přilby. Zranění hlavy tvoří totiž téměř 65 % všech úrazů na kole. Výzkumy ukazují, že většina vážných nehod se stane na klidné vedlejší silnici a většina všech smrtelných úrazů u cyklistů v obydlených oblastech.

Cyklistická helma může snížit riziko úrazu hlavy a mozku o 85–90 %. Ochrannou přilbu by spolu s chrániči loktů a kolen měly děti používat také k jízdě na bruslích či na skateboardu. Na kole nezapomínejme také na rukavice, správné oblečení a reflexní prvky. Pokud děti jezdí po silnici samy, měly by znát dopravní předpisy.

K létu také neodmyslitelně patří voda a plavání.  Děti by nikdy neměly plavat samy bez dozoru dospělého. Měly by plavat v nádržích k tomu určených s odborným dozorem – plavčíkem, který je schopen v případě nutnosti zasáhnout a poskytnout první pomoc. Vysvětleme dětem, že nikdy nesmějí skákat do vody na místech neznámých, nebo dokonce na místech, kde je zákaz koupání. Náraz hlavou na dno nebo na kámen může mít doživotní či dokonce smrtelné následky.

U plavání je zvlášť důležité nepřeceňovat své síly. Než se děti naučí plavat, je dobré používat nafukovací křidélka, vesty a kruhy. Nafukovací lehátka, pneumatiky a vory jsou pro neplavce nebezpečné, protože poskytují falešný pocit bezpečí. I když dítě umí plavat, mějme na paměti: to, že dítě umí plavat, není zárukou, že se nemůže utopit.

Ať už jezdí na kole, koupou se nebo si jen tak hrají, měli bychom vždy vědět, kde a s čím si hrají. I dětská hřiště bohužel mohou být pro děti nebezpečná. Na hřištích se v ČR každý rok zraní okolo 3 000 dětí. Prolézačky, kolotoče a houpačky mohou být zrezivělé a nalomené. Pád na tvrdý povrch (beton, asfalt, tráva, udusaný písek) pod dětskými prolézačkami může mít na svědomí nepříjemná zranění hlavy. 

Nedostatečné technické vybavení není ale jediným problémem. Často se na hřištích nacházejí také nebezpečné předměty, jako např. různé odpadky, psí výkaly, použité injekční stříkačky. Vysvětleme dětem, že na žádný z těchto předmětů nesmějí  sahat a proč. Že mají raději  upozornit dospělého.

A když už se nám nepodaří zranění zabránit, měli bychom vědět, jak je ošetřit.

Snad nejčastěji se setkáme s tzv. otevřenými poraněními, jako je např. říznutí, oděrky, rozbitá kolena, zadřené třísky, rozškrábaná ranka po bodnutí hmyzem apod. Při ošetření otevřených poranění bychom měli dodržovat některé zásady:

Ránu okamžitě pečlivě vyčistit, aby nedošlo k jejímu zanícení.

K vyčištění a ovázání ran používat vždy jen materiál k tomu určený, který nezanechává v ráně částečky tkaniny, např. obvazový mul, v případě nouze i čistý, nejlépe přežehlený látkový kapesník.

Odřeniny nechat po vyčištění na vzduchu zaschnout, dokud se nezačne tvořit strup.

Na čerstvé rány nepatří mast!!!

Při silném krvácení přiložit na ránu tlakový obvaz, použijeme např. nerozvinuté hydrofilní fixační obinadlo či sterilní čtverec převázaný obinadlem.

V následujících situacích v případě otevřených poranění vždy vyhledáme lékaře:

- poranění elektrickým proudem, poranění hlavy či očí, těžké krvácení z nosu, hluboké rány, pokud je rána velmi špinavá, pokud rána silně krvácí, pokud nebyla rána v prvních hodinách po zranění ošetřena, po kousnutí.

K tupým poraněním patří např. podvrtnutý kotník, "ukopnutý" palec, přiskřípnutí, modřiny, boule, drobná pohmoždění, "natažení" svalu apod.

Okamžité chlazení postiženého místa zmírňuje bolesti a zabraňuje vzniku otoku; výborně se hodí studené obklady.

Kdy je třeba vyhledat lékaře v případě tupých poranění?

- při silných bolestech, pokud se velmi rychle vytvoří otok, při výrazně zhoršené pohyblivosti, při poškození kloubů, při podezření na zlomeninu, při poraněních na hlavě.

Ve vaší nejen prázdninové lékárničce by pak s ohledem na drobná poranění nemělo chybět:

* Fixační náplast textilní či hypoalergenní 1 cívka šíře 2,5 cm

* Náplast na rány (rychloobvaz) - široký sortiment - elastická, voděodolná, hypoalergenní atd.,

* Elastické obinadlo (šířka 5 cm, 10 cm)

* Fixační obinadlo hydrofilní (cca 5 ks)

* Sterilní čtverce velikosti ca 10x10 cm - 10 ks

* Dezinfekční prostředek

* Pinzeta na klíště

Přeji vám i vašim dětem hezké léto a aby pro vás výše uvedené mohlo zůstat jen teorií!

podle časopisu Děti a my 

 
Reklama