Poševní ekosystém - to je křehká rovnováha mezi organismy, žijícími v pochvě ženy, a její poševní sliznicí. Tuto rovnováhu zajišťují především mléčné bakterie, jež udržují kyselost pochvy (vytvářejí kyselinu mléčnou z polysacharidu glykogenu, který se nachází v buňkách sliznice poševní). Kyselé prostředí v pochvě zaručuje, že se nepřemnoží patogenní bakterie, jež jsou tu jinak běžnými obyvateli.

Na poševní ekosystém má vliv mnoho faktorů ženina životního stylu. Je to:

- zdravotní stav ženy
- její imunitní systém
- hormonální vlivy
- zásady osobní a intimní hygieny
- stravovací návyky
- způsob oblékání
- promiskuita

Především v úpravě životního stylu spočívá prevence tohoto onemocnění.

- ve správné výživě by neměl chybět dostatek mléčných výrobků s živými kulturami mléčných bakterií.
- v lékárnách jsou k dostání lyofilizované kmeny mléčných bakterií v tabletách jak ve formách k enterálnímu (přípravky k polykání), tak vaginálnímu použití. Způsob a druh užívání může určit lékař.
- v současné době je v prodeji mnoho přípravků k osobní intimní hygieně. Zde je však nutno podotknout, že je třeba se naučit tyto přípravky používat, neboť i nadměrná hygiena za pomoci speciálních přípravků může poševní ekosystém poškodit a vlastně zavinit poševní dyskomfort či dokonce onemocnění.

Vaginální mykóza – nejčastější druh poševní infekce

Zcela jiná situace však nastává, když dojde k porušení oné křehké poševní rovnováhy a rozvine se poševní infekce. Nejčastějším druhem poševní infekce je kvasinkový zánět neboli vaginální mykóza, většinou vyvolaná kvasinkami kmene Candida albicans. Postihuje alespoň jednou za život tři čtvrtiny žen bez rozdílu věku – nemoc může přijít od dětství až po období menopauzy, zvláště často se objevuje v těhotenství. U poloviny z těchto žen se mykóza opakuje a pět procent jí trpí chronicky.

Nejčastějšími příznaky vaginální mykózy jsou svědění, pálení, zarudnutí pochvy a zevního genitálu, bolest při pohlavním styku a při močení (při otoku zevního genitálu se dokonce nelze vymočit), může a nemusí se objevit abnormální poševní výtok (většinou bez zápachu, konzistence může být od řídké po velice hustou, připomínající tvaroh).

Samoléčba vaginální infekce jedině cíleným léčivem!

Mnohdy se ženy snaží využít samoléčbu a k tomuto účelu použijí právě přípravky k osobní intimní hygieně. Většina výrobců těchto přípravků ve svých letácích bohužel na možnost použití jako alternativní léčby upozorňuje. Výsledkem může být zmírnění obtíží, ale ne jejich vyléčení. Naopak většinou pak infekce přejde do chronického stadia, či dokonce v komplikované multibakteriální onemocnění pochvy.

Proto připomínáme lék, který jako jediný je na našem trhu k dostání bez lékařského předpisu a který dokáže spolehlivě zaléčit kvasinkové onemocněné pochvy. Je k dostání jak samostatně ve formě tří vaginálních čípků, tak v kombinaci těchto tří vaginálních čípků s krémem k zevnímu použití. Tímto lékem je Gyno Peveryl 15O a Gyno Pevaryl 150 combi pack.

MUDr. Alexandra Stará

Reklama