Poševní ekosystém - to je křehká rovnováha mezi organismy, žijícími v pochvě ženy, a její poševní sliznicí. Tuto rovnováhu zajišťují především mléčné bakterie, jež udržují kyselost pochvy (vytvářejí kyselinu mléčnou z polysacharidu glykogenu, který se nachází v buňkách sliznice poševní). Kyselé prostředí v pochvě zaručuje, že se nepřemnoží patogenní bakterie, jež jsou tu jinak běžnými obyvateli.
Na poševní ekosystém má vliv mnoho faktorů ženina životního stylu. Je to:
- zdravotní stav ženy
- její imunitní systém
- hormonální vlivy
- zásady osobní a intimní hygieny
- stravovací návyky
- způsob oblékání
- promiskuita
- ve správné výživě by neměl chybět dostatek mléčných výrobků s živými kulturami mléčných bakterií.
- v lékárnách jsou k dostání lyofilizované kmeny mléčných bakterií v tabletách jak ve formách k enterálnímu (přípravky k polykání), tak vaginálnímu použití. Způsob a druh užívání může určit lékař.
- v současné době je v prodeji mnoho přípravků k osobní intimní hygieně. Zde je však nutno podotknout, že je třeba se naučit tyto přípravky používat, neboť i nadměrná hygiena za pomoci speciálních přípravků může poševní ekosystém poškodit a vlastně zavinit poševní dyskomfort či dokonce onemocnění.
Vaginální mykóza – nejčastější druh poševní infekce
Zcela jiná situace však nastává, když dojde k porušení oné křehké poševní rovnováhy a rozvine se poševní infekce. Nejčastějším druhem poševní infekce je kvasinkový zánět neboli vaginální mykóza, většinou vyvolaná kvasinkami kmene Candida albicans. Postihuje alespoň jednou za život tři čtvrtiny žen bez rozdílu věku – nemoc může přijít od dětství až po období menopauzy, zvláště často se objevuje v těhotenství. U poloviny z těchto žen se mykóza opakuje a pět procent jí trpí chronicky.
Nejčastějšími příznaky vaginální mykózy jsou svědění, pálení, zarudnutí pochvy a zevního genitálu, bolest při pohlavním styku a při močení (při otoku zevního genitálu se dokonce nelze vymočit), může a nemusí se objevit abnormální poševní výtok (většinou bez zápachu, konzistence může být od řídké po velice hustou, připomínající tvaroh).
Samoléčba vaginální infekce jedině cíleným léčivem!
Mnohdy se ženy snaží využít samoléčbu a k tomuto účelu použijí právě přípravky k osobní intimní hygieně. Většina výrobců těchto přípravků ve svých letácích bohužel na možnost použití jako alternativní léčby upozorňuje. Výsledkem může být zmírnění obtíží, ale ne jejich vyléčení. Naopak většinou pak infekce přejde do chronického stadia, či dokonce v komplikované multibakteriální onemocnění pochvy.
Proto připomínáme lék, který jako jediný je na našem trhu k dostání bez lékařského předpisu a který dokáže spolehlivě zaléčit kvasinkové onemocněné pochvy. Je k dostání jak samostatně ve formě tří vaginálních čípků, tak v kombinaci těchto tří vaginálních čípků s krémem k zevnímu použití. Tímto lékem je Gyno Peveryl 15O a Gyno Pevaryl 150 combi pack.
MUDr. Alexandra Stará
Nový komentář
Komentáře
Femigel, toje ono, ty 3 tuby, co se vymačkají do pochvy. A linak mám pořád v šuplíkulubrikační gel s tea tree oil - ani ne tak na lubrikaci, spíš jako univerzální léčebně preventivní prostředek
Česnek nepálí, ani bych ho neradila na rozjetou mykózu, spíš na takový ty divný začínající výtoky. Ale ten tea trea gel je lepší
H.: oprava- jedná se o Femisan, Femigel je na mytí
H.: jako Vivian radím jogurt, nebo od Altermedu Femigel- je to gel v tubě s tea tree oilem a kys. mléčnou + aplikátory. Jinak Gynopevaryl mi běžně psával gynekolog po ATB, kdy mě poševní dyskomfort
zcela spolehlivě přepadal
H.: bílej jogurt s krátkou dobou trvanlivosti (obsahuje nejvíc živých bakterií, které ti pomůžou) - pár lžiček do pusy, pár do pochvy...
...
čistě přírodní řešení bez vedlejších účinků
a nebo česnek
risina: ale ten česnek tam musí strašně pálit, ne?
Ilča: mě teda HA k tý infekci nějak nepomáhá
emma: česnek je náhodou supr. Navíc - která klasická ATB můžeš papat preventivně? Žádná. Česnek jo
emma: Vždyť píšu, že to je babská první pomoc. Třeba si vzpomeneš, až ti bude nejhůř
risina: bože
česnek! do toho bych fakt nešla. leda někde v pralese...
risina: to je pravda...
Vivian: myslím, že česnek páchne v krku stejně jako tam dole
nehledě na to, že (když už jsme u pachů) výtok tak někdy nevoní
risina: ba jo, česnek je suprovej (akorát u nás ho používáme na "krční dyskomfort", při bolení v krku je to to nejlepší, funguje jako přírodní antibiotikum, česnek obsahuje látku s antimikrobiálním účinkem)
ale tam dole to musí strašně páchnout
Chcete "babský recept" pro první pomoc při poševním dyskomfortu? Oloupaný stroužek česneku zabalit do gázy a zavést na noc do pochvy. Vypadá to příšrně, ale když to aplikujete v začátku, zabírá to. Já trpěla mykózama hodně a často, pokaždé když jsem brala antibiotika nebo i jen když je měly děti a já si třeba po podání léku neumyla ruce. A při třetím těhotenství to bylo děsný. Pak jsem dostala místo mastí + čípků nejaké léky perorálně a asi 3 roky jsem měla pokoj. Když teď cítím, že to začíná, koupím si takový ty 3 poševní tuby s tea tree oil, teď si nevzpomenu na jméno..
náhodou "poševní ekosystém" je suprovej výraz, to si budu pamatovat
Danuna: myslíš Bion 3? Ty teď napsal doktor kamarádce, užívá je chvilku, snad pomůžou.
Danuna: onkologická léčba rozhodí celý organismus, takže není divu...prý se musí počkat, než se ty jedy dostanou z organismu ven...
medved: to je nahodou peknej termin.
medved: to je nahodou peknej termin.
posevni dyskomfort
to je teda termin jak
Monina: asi je to různorodý. Každej lékař se chová jinak
Holky já nevím, mě to postihuje taky většinou před MS nebo těsně po ní jako právě teď a dala jsem si bobuli od doktorky a nějak mě to šíleně pálilo, že jsem myslela, že snad něco porodím. Ale s tím Gyno-pevarylem moje lékařka nesouhlasí, nevím proč. Asi chtějí doktoři nalákat spíš pacienty k sobě.
Tak s timto problemem se potykam dvakrat do mesice.Uzivala jsem Gyno-Pevaryl,Canesten,Clotrimazol,Macmiror 500,Fungicidin.Uzivala jsem cipky do pochvy i prasky usty.Nic mi nepomaha.Vzdycky jsem mela tento problem ale ted co jsem po onkologicke hormonalni lecbe je to opravdu dvakrat do mesice tak tyden a uz me to tedy nebavi.Onkologa to nezajima i kdyz je to zpusobene jeho lecbou ale pry muzu byt rada,ze ziju.A gynekolog si nevi rady.Muzete mi nekdo poradit?Chtela bych zkusit ty mlecne tablety jak jsou ted nove.Pomuzou?Diky Danuna