Léto si chce většina z nás maximálně užít, období prázdnin a dovolených ale znamená i zvýšené riziko pro naše oči. Nebezpečí jejich podráždění a následných nepříjemností přitom číhá jak venku na ostrém slunci, tak například v klimatizovaných místnostech. Vyplatí se proto pamatovat na oční kapky jako prevenci i účinnou první pomoc. Na co si tedy dávat pozor, abychom neprožili uslzenou dovolenou?

similasan.jpg

Dlouhý pobyt na slunci

Vystavování očí slunci u moře, na,horách (kde na vaše oči číhá největší riziko)na výletě s rodinou nebo na zahradě během grilování, může být příčinou červených očí. Pokud dlouhodobě pobýváte na místě s intenzivním slunečním zářením, může dojít k podráždění očí. Kromě slunečních brýlí, které jsou v podobných případech prakticky povinností, je vhodné oči pravidelně hydratovat pomocí vhodných očních kapek, obzvláště pokud patříte k těm, kteří za sebou mají laserové operace očí nebo trpí tzv. suchým okem.

Bazény a přírodní koupaliště

Pokud se v létě bez koupání v oblíbeném rybníku neobejdete, nezapomeňte se co nejrychleji osprchovat a zvýšenou péči věnujte i oční hygieně. Voda totiž může obsahovat sinice vylučující toxické látky, které mohou v oku vyvolat alergické záněty. Ty se projeví zarudnutím a pálením. V takovém případě je třeba oko vypláchnout vhodnými kapkami. Pokud potíže přetrvají, je potřeba se obrátit na očního lékaře. Riziko ovšem skrývají i bazény a koupaliště, kde nejrůznější nečistoty a organické látky reagují s chlorem. Vznikající chloraminy pak mohou způsobovat nejen nepříjemný zápach, ale také štípání a zarudnutí očí.

Klimatizované prostory

Kanceláře, kina, obchodní centra nebo auta. Tam všude se v létě setkáte s klimatizací, která může přivodit tzv. syndrom suchého oka, obzvláště,pokud ji zkombinujete s dlouhým sezením u počítače. Delší či pravidelný pobyt v klimatizovaných místnostech dokáže zhoršit alergické projevy u lidí, kteří jsou k alergiím náchylní, a přivodit např. zánět spojivek, dochází také k rychlejšímu vysychání povrchu oka, pálení očí nebo pocitu smítka v oku.

Práce na počítači

Vznik zmiňovaného syndromu suchého oka může během léta podpořit i dlouhá práce na počítači. Oči oslabené střídáním horka a klimatizace jsou náchylnější k podráždění i při zdánlivě nevinné zátěži (dlouhodobá pozornost, zvýšené soustředění, lehký smog). Důsledkem je pocit podráždění oka, pálení a svědění, zarudnutí nebo přecitlivělost na světlo.

Ne všechny oční kapky jsou ale vhodné pro podobné situace, jejich výběru proto věnujte zvýšenou pozornost, případně se nestyďte zeptat se v lékárně. Nejvhodnější variantou pro většinu výše uvedených případů jsou kapky na přírodní bázi Similasan Červené oči. Díky vyváženému pH, které je podobné přirozeným slzám, a výtažku z léčivého Světlíku lékařského zvlhčí a zchladí vaše oči a uleví jim od bolesti a podráždění. V létě by tak neměly chybět ve vaší kabelce či turistickém batohu.

Patříte k těm, kteří samotné kapání do oka nesnášejí příliš dobře? Může to být i tím, že jednoduše nevíte, jak na to! Věřte, že to není nic složitého ani časově náročného. Jestli si se správnou aplikací očních kapek nevíte rady, podívejte se na názorné video na www.similasan.cz. Dozvíte se tam nejen o tom, jak nejlépe kapky aplikovat, ale i o jejich správném dávkování.

 
Oční kapky Similasan vynalezl již v roce 1980 švýcarský lékárník Armin Späni, který hledal přírodní alternativu k běžným přípravkům na oči.  Díky své kvalitě se brzy rozšířili po celém Švýcarsku a dodnes jsou zde nejprodávanějšími očními kapkami. Jejich složení z nich dělá ideální volbu pro řešení problémů s očima už pro děti od 2 let.