Úloha estrogenu

Abychom pochopili vliv léta na menstruační cykly, musíme nejprve objasnit roli estrogenu. Tento hlavní ženský pohlavní hormon hraje zásadní roli v regulaci reprodukčního systému. Řídí menstruační cyklus, ovlivňuje náladu, hustotu kostí, a dokonce má vliv na zdraví pokožky. „S prodlužujícími se dny a zvyšujícími se teplotami může docházet ke změnám hladiny estrogenu v těle, což může vést k různým nepříznivým dopadům. Například suplementace estrogenu dokáže udržet stabilní hormonální rovnováhu a minimalizovat nepříjemné příznaky spojené s jeho nízkou hladinou (návaly horka, náladové výkyvy a poruchy spánku),“ říká David Buchta propagátor zdravého životního stylu.

64c7948143a6dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Vliv slunečního svitu na menstruační cyklus

Bylo zjištěno, že v létě dochází ke zvýšené sekreci folikulostimulačního hormonu (FSH), zvětšování velikosti folikulů na vaječnících a vyšší frekvenci ovulace. Kromě toho se menstruační cyklus zkracuje v průměru o necelý den, a to od prvního dne menstruace do dne před jejím opětovným začátkem. Výzkum naznačuje, že změny cyklu jsou ovlivněny především zvýšeným slunečním svitem. V létě nebo v teplejším, slunečném podnebí tělo produkuje více vitamínu D. Pode americké studie byla nižší hladina vitamínu D spojena s prodlouženou folikulární fází a celkově delším menstruačním cyklem, přičemž u delších cyklů je větší pravděpodobnost anovulačního cyklu, což znamená, že nedošlo k ovulaci. V zimě dochází k ovulaci v průměru v 71 % případů, zatímco v létě toto procento výrazně stoupá až na 97 %.

Zesílení příznaků premenstruačního syndromu

Mnoho žen uvádí, že se u nich v letních měsících zesilují příznaky premenstruačního syndromu (PMS). Tuto zvýšenou intenzitu lze přičíst kombinaci zvýšené hladiny estrogenu a vyšší tělesné teplotě. Proto se v létě mohou výrazněji projevovat běžné příznaky, jako je nadýmání, výkyvy nálad a únava.

Průtok a konzistence

Letní horko může mít také vliv na průtok krve během menstruace. Vyšší teploty způsobují rozšíření cév, což potenciálně vede k silnějšímu nebo slabšímu proudění. Kromě toho může zvýšené pocení zapříčinit změny v konzistenci menstruační krve.

Řízení menstruačního cyklu v létě

Nyní, když jsme pochopili, jak léto menstruační cyklus ovlivňuje, prozkoumejme některé strategie, jak ho i efektivně regulovat.

  • Zůstaňte hydratovaní: Zejména v letních měsících je důležité pít hodně vody. Hydratace pomáhá regulovat tělesnou teplotu a minimalizovat případné narušení menstruačního cyklu.
  • Dodržujte vyváženou stravu: Výživná strava bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné produkty poskytuje základní vitamíny a minerály potřebné pro podporu hormonální rovnováhy. „Potraviny obsahující fytoestrogeny, jako jsou sójové boby a lněná semínka, mohou pomoci přirozeně regulovat hladinu estrogenu. Naše hormony mají rády zdravé tuky, jako je olivový olej, avokádo, ořechy a semínka, a také dostatek vlákniny z ovoce a zeleniny a kvalitní bílkoviny, jako jsou vejce, ryby a maso,“ říká David Buchta.
  • Chraňte se před horkem: Přílišné horko může ovlivnit celkovou pohodu, včetně menstruačního cyklu. Vyhledávejte stín, noste prodyšné oblečení a používejte chladivé doplňky, jako jsou ventilátory nebo studené obklady.
  • Pečujte o sebe: Zařaďte do svého programu aktivity snižující stres, jako je jóga, meditace nebo hluboké dýchání. Zvládání hladiny stresu může pozitivně ovlivnit hormonální rovnováhu a zmírnit příznaky PMS.
     

Zdroj informací: David Buchta (PRIMULUS GROUP), tiskové informace, studie

Reklama