Kostarika, Mauritius, Kuba, Maledivy, ale třeba i bližší Kypr či Malta. Chcete jet letos na dovolenou k moři? Pořád se rodina nedokáže dohodnout, kam vyrazit za exotickým sluncem? Tak už to ani nezkoušete a klidně to zabalte.
Cestovky totiž hlásí: VYPRODÁNO!

Nejžádanější letošní letní pobyty u moře cestovní kanceláře vyprodaly už do konce dubna.
„Bohužel máme plno!“ většinou nyní slýchají zájemci o sezonní letní dovolenou, kteří chtějí za sluncem vycestovat do turisticky atraktivních destinací. Prodeje letních zájezdů takzvaně „během první minuty“ (v předstihu), které většina cestovních kanceláří už ukončila, totiž vůči minulým sezonám rekordně narostly.

Podle člena prezidia a mluvčího Asociace cestovních kanceláří Tomia Okamuriho jsou vyprodány však především jen zájezdy do skutečně atraktivních, vzdálenějších destinací. „Například Chorvatsko, které teď zkomplikovalo zpřísněním vstupních pravidel pobyty turistů s neplnoletými, respektive nezletilými dětmi, se teď prodává málo, prodej zájezdů se prakticky zastavil,“ prozradil Ženě-in Okamuri.

„Celá třetina všech turistů cestovala v loňském roce do Chorvatska (765 tisíc) a na Slovensko (720 tisíc). Dohromady 70 % všech loňských dovolených trávili Češi v pětici evropských států. Kromě zmiňovaného Chorvatska a Slovenska ještě hojně navštívili Itálii (400 tisíc), Řecko a Rakousko.“

Podle Okamuriho Češi v roce 2007 absolvovali 9,4 milionu dovolených, protože podle statistiky vyjíždějí naši občané na dovolenou dvakrát do roka. „Z toho bylo 1,4 milionu zimních pobytů, osm milionů připadlo na léto.“ Do zahraničí loni vycestovalo 4,5 milionu občanů ČR, z toho 2,1 jelo s cestovními kancelářemi.

„Češi už začali využívat i zahraniční cestovní kanceláře. Loni s nimi cestovalo 50 tisíc našinců,“ říká Okamuri.

Zástupce Čedoku Tomáš Brejcha tvrdí, že kancelář letos už vyprodala 60 procent z celkové letní kapacity jejích zájezdů: „Vloni jsme přitom v první minutě prodali jen asi 35 procent letních dovolených.“ Proti loňskému roku zaznamenal Čedok zvýšený zájem Čechů o cesty na Kypr, do Turecka a na řecké ostrovy.

Zvýšený zájem o prodej letních dovolených v předstihu potvrzuje i Daniel Plovajko z cestovní kanceláře Fischer: „Zatímco loni naši zákazníci v předstihu vykoupili asi třetinu z letní nabídky, letos to bylo již okolo 45 procent. Zájezdy do atraktivních destinací v hlavní letní sezoně jsou rozebrány z více než 80 procent.“

Oproti nákupu „na poslední chvíli – last minute“ nabídka nákupu dovolenkových pobytů „na první moment“ existuje v České republice teprve čtyři roky. Za tu dobu si tento způsob prodeje získal už poměrně značnou oblibu u zákazníků a jeho popularita roste i nadále. Naopak klesá počet těch, kteří si letní dovolenou kupují se slevou až na poslední chvíli.  „Loni tvořily zájezdy „last moment“ pouze asi 12 procent našich prodejů. Letošní odhad tipujeme pod deset procent,“ dodává Plovajko.

Důvod, proč se lidé stále více přiklánějí od nákupů na poslední chvíli k předčasnému pořízení dovolené, je především výrazně širší nabídka zájezdů a také zvyšující se životní úroveň a koupěschopnost obyvatelstva. Zatímco zájezd last minute je v podstatě výprodej, v předstihu mají klienti na výběr z plné nabídky.

Současně také klesají slevy na zájezdy prodávané na poslední chvíli. Lidé mohou letos očekávat už jen asi deset až patnáct procent. Před několika lety to bylo ještě i hodně přes dvacet procent. Pětinovou slevu mohou dnes zájemci o letní dovolenou získat už jen u dovolených typu „buy and fly“.

Loni se prodalo:
• 35 % „first minit“ – s předstihem
• 10 % „last minute“ – na poslední chvíli
• 55 % standardní prodej

„Zájezdy tohoto typu nabízíme teprve rok a zaznamenali jsme celkem slušnou odezvu klientů. Jedná se vždy o poslední neprodané zbytky z aktuální nabídky. Klienti si koupí zájezd přímo na letišti a týž den i odlétají,“ řekl Jan Koláčný, mluvčí kanceláře Exim Tours.

Máte už jasno, jak strávíte letošní dovolenou? Už máte zařízený pobyt? Kam pojedete letos na dovolenou? Proč?

Reklama