Žlutá je barvou léta a slunce, a pokud je to navíc vaše oblíbená barva, proč si ji nepřenést ještě trošku do zahrady či dokonce do bytu?

 

Žlutá je barva pozitivní

Mimo jiné povzbuzuje naši tvořivost, duševní energii, usnadňuje rozhodování a zlepšuje soustředění. Ve světě květin je symbolem slunce a plného jara. Setkat se můžete i s negativním zařazením žluté jako barvy zla, závisti a zrady.

Báječná je v kombinaci se zlatou, náhle je zde přídech luxusu a bohatství. Květináři moc dobře vědí, že nejoblíbenější letní květinou je slunečnice, která efektně vypadá v kombinaci s různými jednoduchými travami. Dále je oblíbená samozřejmě žlutá růže, zdaleka ne však tolik jako růže rudá, frézie, gerbera, narcisy i chryzantémy.

 

 

 

Jarem to začíná

Narcisy jsou známé svojí typickou žlutou barvou a báječně přivolávají jaro na naše zahrádky. Pohled na žlutý kosatec choulící se ze sněhové peřiny, potěší snad každého. V pokročilém jaru už začínají kvést další žlutá kvítka. Kosatec žlutý vyžaduje sice bahnitou půdu a jeho pěstování je doménou vlhkých míst a břehů zahradních jezírek, ale jas jeho květů se nedá přehlédnout. Žlutě kvete také mahónie cesmínolistá, chuchvalce žlutých květů v dubnu či květnu však o prázdninách začínají střídat modré ojínělé bobule.

 

Léto v plném rozpuku žluté

Dřišťál Thunbergův kvete v květnu a červnu a na pěstování je nenáročný, vyžaduje jen propustnou výživnou půdu a raději má slunná stanoviště. Některé kultivary mají žluté i listy a výborně se hodí třeba do živých plotů a protihlukových bariér.

Slunečnice je však nezaměnitelným symbolem léta. Lidé ji milují snad odnepaměti a dnes můžete v obchodě jen zůstat stát v úžasu nad mnohými jejími kultivary. Klasické vysoké nebo dokonce obří slunečnice? Malé miniaturní slunečnice do truhlíků a nádob? Nebo dokonce slunečnice, které nejsou žluté, ale oranžové? Vše je možné…

Pantoflíčky jsou také jarní rostlinou, ale občas jsou v zahradnictví  k sehnání i odrůdy, které se pěstují stejně jako surfínie či pelargónie. Za dostatek vláhy a výživy se nám odmění vodopády žlutých květů, které vypadají jako malé bublinky. Celosie čili nevadlec miluje slunná léta a pak rozkvétá mimo jiné i ve žlutých barvách. Zářivými body na zahradě pak jsou rostlina zvaná „černooká Zuzana“ ve žlutém vydání nebo lichořeřišnice.

Žluté měsíčky jsou obdobou těch oranžových a jsou na pěstování nenáročné, stejně jako další řada žlutě kvetoucích léčivek: třezalka, divizna či řepík.

 

Nemáte zahradu a máte rádi žlutou?

Malé žluté sluníčko si můžeme přinést i domů, nejjednodušeji se nám to v létě podaří kyticí slunečnic a vlastně třeba i díky jedné jediné ve váze. V květnu se začínají v obchodech objevovat slunečnice či gerbery v květináči, které vydrží o poznání déle, než ty řezané. A pokud si domů přinesete květináčkové žluté lilie, oblaží vás ještě navíc omamnou vůní.

 

Žlutě kvetoucích pokojových rostlin je celkem málo, nejdostupnější je asi žlutě kvetoucí ibišek, ačkoliv ho velmi zastiňuje v nabídce ten červený. Stejně na tom je i kolopejka, nenáročná rostlina s masitými zoubkovanými listy. Ve žluté variantě kvete i kornoutice zlatá, tedy kala, která potřebuje světlé místo a mírnou zálivku.

Některé kalathey, begónie či afelandry rozkvétají ve žlutooranžových odstínech.

 

S blížícími se delšími večery začínají rozkvétat chryzantémy a žlutá je velmi oblíbená, možná právě jako touha po právě končícím létě. Kromě venkovního použití se dobře uplatní i v interiéru.

 

Žluté květy rozzáří každý nudný kout a každou místnost – tak proč toho nevyužít?

 

Informace o barvách: Holandská květinová kancelář

Reklama