Malování na kamínky
Foto se souhlasem Korálky
Není nic jednoduššího než chytit do ruky krásný hladký kamínek a začít tvořit. Už samotný tvar kamínku napoví, co na něj asi namalovat. Proto pátrání po tom pravém může být taky velká zábava. Možností, jak poté kamínek namalovat, je nekonečno. Základem je kamínek dobře očistit. Aby mistrovské dílo na kamínku vydrželo, doporučujeme na něj malovat barvami na akrylovém základě, které odolají větru dešti. A zvolit si můžete hned z několika technik malování. Podle toho, jaké použijete barvy a materiál k tvoření:
- Akrylové markery, nebo-li lakové fixy – malujete na kamínky jako klasickým fixem, po použití nechejte barvu na kamínku zaschnout a hrot fixu propláchněte, aby v něm barva neztvrdla a vy jste ho mohli znovu použít.
- Spreje – potřebujete kamínek přebarvit? Žádný problém, sprej to zařídí. Pak můžete malovat dál dle libosti.
- Akrylové barvy – používáme jako klasické barvy, použijte štětec, míchejte vlastní odstíny a malujte mandaly, krajiny, zvířata…cokoliv vás napadne.
- Houbičky – vyzkoušejte, jakého efektu můžete docílit pouhým “ťupáním“ barev na kamínek, vezměte klasickou houbičku na nádobí, koupelnovou nebo i uměleckou tupovací.
- Mramorovací barvy – s těmi se dá doslova kouzlit. Promíchejte jemně odstíny a vytvořte si kamínkový podklad různých barev. Dokreslit kamínek můžete třeba pomocí akrylových fixů.
- Bezbarvý lak ve spreji – lak je nezbytnost na závěr tvoření, barvu na kamínku pěkně zafixuje a malovaný kamínek dlouho vydrží pěkný.
Hrátky s písmenkovými korálky
Foto se souhlasem Korálky
„Pokud máte doma předškoláka, který se seznamuje s abecedou, nebo prvňáka, který už písmena umí, mohly by vás zabavit písmenkové korálky. S nimi se dá vyhrát takovým způsobem, že děti ani netuší, že se při hře zároveň učí,“ komentuje tuto zábavnou a zároveň naučnou tvůrčí činnost Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka Korálky.
Nabídka variant písmenkových korálků je bohatá a můžete vybírat mezi těmi, které se víc budou líbit klukům např. v černobílé verzi, nebo holčičkám v té barevnější. Korálky najdete dřevěné, plastové, silikonové, hranaté či ve tvaru srdce a mnoho dalších. Písmenkové korálky pomohou s učením písmen i slabik a jejich navlékáním děti trénují jemnou motoriku a trpělivost při práci. Výběr šňůrek a bavlnek na navlékání je také velmi pestrý a každý může vybrat materiál k tvoření podle svého vkusu.
Jak písmenkové korálky můžete s dětmi využít?
- Abeceda – vysypejte pytlík korálků na stůl a poskládejte společně s dětmi abecedu – děti ji mohou pak samy navléknout na barevnou šňůrku, opět ji vysypat a znovu zkusit navléknout.
- Slabiky – skládejte první jednoslabičná slova. Takové „au“ nebo „ne“ rozhodně zvládne každý malý šikula a ještě se u přehrávání situací, kdy se taková slova říkají, zřejmě také dost nasmějete.
- Jména a vzkazy – šikovnější děti, které už umí první slova, mohou navlékat jména na náramky nebo náhrdelníky. Buď ta svá, pro sourozence, rodinu, nebo kamarády. Ti zdatnější mohou z písmenkových korálků dokonce napsat i navlečený vzkaz. „Miluju moře“ zas bude připomínat letní dobrodružství po celý rok.
- Slovní fotbal na šňůrce – kdo si hraje nezlobí, říká se. Hrajte na šňůrce i slovní fotbal. Schválně, jak dlouhého písmenkového hada dokážete navléknout a dokážete pak znovu všechna vytvořená slova přečíst?
- Z písmenkových korálků můžete navlékat náramky, náhrdelníky, tvořit přívěsky na klíče, na školní batohy nebo si je třeba lepit do rámů a tvořit vlastní umělecká díla, kombinovat s dalšími korálky… fantazii se meze nekladou.
Poznáváme barvy s duhovou housenkou
Foto se souhlasem Korálky
Co si tak s nejmenšími o prázdninách občas zopakovat barvy? Koukejte kolem sebe, kolik jich najdete. Barevnou housenku můžete mít ale rovnou na stole. Když bude venku pršet, barvy duhy vám rozsvítí den. Na papír nakreslete housenku – její tělíčko se skládá z koleček nakreslených vedle sebe. Dlouhá může být dle libosti a počtu barevných pastelek nebo fixů, které máte k dispozici. Každé kolečko vybarvěte jinou barvou. Na stůl nebo do misky vedle vysypejte pytlík barevných bambulek. Bambulky můžete skládat podle barev do příslušných koleček a pak je sfouknout a nechat na později. Nebo si housenku rovnou pěkně ozdobte, barvené kuličky na housenku nalepte.
Jaký potřebujete na housenku materiál:
- Tvrdý papír
- Černou fixu
- Pastelky nebo barevné fixy
- Sáček pestrobarevných filcových kuliček
- Lepidlo
Legrační šneček ze šišky
Foto se souhlasem Korálky
Příroda je zdrojem nekonečného materiálu k tvoření. Klacky, lístečky, kamínky, prázdné ulity…a co pak takové šišky? Z ní si můžete vyrobit například legračního hlemýždě, kterého mohou děti nechat babičce na památku, až odjedou z prázdnin zase domů. Jak na to? Najděte šišku a pár krátkých tenkých klacíků. Z kusu kartonu vystřihněte hlavičku, na kterou můžete namalovat černou fixou šnečkovi legrační obličej a místo očí malovaných nalepit oči pohyblivé. K hlavičce přilepte tenké klacíky jako růžky, na jejichž konec můžete nalepit barevné bambulky. Hlavičku pak přilepte k šišce, která bude tvořit jeho ulitu. I tu můžete nabarvit dle libosti, nebo ji nechat přírodní.
Jaký potřebujete na legračního šnečka materiál?
- Šišku a dva malé tenké klacíky
- Kousek kartonové krabice
- Nůžky
- Barevné bambulky
- Lepidlo
- Nalepovací pohyblivá očička
- Černý popisovač
Zdroje: Korálky, kreativní ředitelka Zuzana Dobšíčková
Nový komentář
Komentáře
To malování na kamínky je fajn a musím říct, že mě taky docela baví. :) Navíc máme doma malířské stojany, takže si s dcerou tvoříme klasické obrazy a ilustrace. Jsem vystudovaná ilustrátorka a jako na volné noze se tím tak trochu živím, tak je to samozřejmě spojení příjemného s užitečným. :)