mykóza

Už brzy si budeme užívat léta. Blíží se. A s ním i poševní mykóza. „Trpí jí stále více žen,“ upřesňuje gynekoložka Vladimíra Paseková. Její dopady a délku je možné často předem minimalizovat.

Jde o jeden z nejběžnějších typů poševní infekce, prodělalo ji přibližně 75 % žen. Polovina z těchto žen je infekcí postižena opakovaně a pět procent z nich jí trpí chronicky.

„Příčinou poševní mykózy je narušená poševní flóra a přemnožení kvasinek rodu Candida. Projevuje se výtokem, zarudnutím zevních rodidel, nepříjemným svěděním a pálením. Svědivý pocit se stupňuje v klidu v noci, vliv na jeho zintenzivnění má i teplo pod peřinou. Příznaky akutní kvasinkové infekce mohou být různé. Její rozpoznání proto není úplně jednoduché a dnes už neplatí, že se projevuje jen typickým tvarohovitým výtokem. Ten může být i vodnatý nebo hustě homogenní,“ popisuje Paseková.

Zdaleka nejčastějším rizikovým faktorem u zdravé ženy je styl oblékání a její životní styl obecně. „Nejde o to, aby měnily na léto svůj styl, ale bylo by dobře, kdyby to vyzkoušely, volily například prodyšnější oblečení,“ dodala.

Čím vším ženy podporují mykózu

Oblečením
Mykóza může mít souvislost s nošením džín, přiléhavého syntetického prádla, stejně působí nošení punčocháčů nebo neprodyšných cyklistických kalhot. Dochází ke zvýšení vlhkosti, zapářce a následně většímu množství mikrotraumat, což vytváří příznivé podmínky pro přemnožení kvasinek.

Sexem
Zvýšená frekvence pohlavních styků nebo přítomnost dalších poševních infekcí jsou rizikovým faktorem. Ke vzniku vaginální mykózy mohou vést i sexuální praktiky. Kombinací vaginálního styku s análním lze zavést kvasinky ze střeva do pochvy, podobný výsledek lze docílit i kombinací styku vaginálního a orálního. 

Nedostatečným pitím
Při špatném pitném režimu dochází k dehydrataci, zahustí se poševní hlen a zvýší se koncentrace kvasinek.

Přehnanou čistotou
Ženy s výtoky bývají až přehnaně čistotné – používají výplachy, deodoranty, parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla. Všechny tyto faktory vždy ovlivní a zhorší křehkou poševní rovnováhu.

Antibiotiky
Léčba antibiotiky zvyšuje pravděpodobnost vzniku, ovšem jednorázová aplikace antibiotika riziko mykózy nezvyšuje. Léčbu antibiotiky je vhodné zajistit preventivním podáváním antimykotik do pochvy.

A co chlorovaná voda a plavky?

Rekreační koupání a plavání má podle Pasekové vliv na vznik mykózy, ale jiný, než by se mohlo zdát: „Je sporné, zda je možné chytit vaginální mykózu v bazénu. Svou roli hraje pravděpodobně hlavně pobyt v mokrých plavkách a vlhká zapářka jako taková. Na vině je také vysoký obsah chlóru ve vodě, který narušuje přirozené pH pochvy. Bezpečnější je proto koupání ve slané mořské vodě, protože ta má antiseptický účinek. Bohužel ani pobyt na mořské pláži není sázkou na jistotu. Vlhkou zapářku mohou u moře stejně jako u bazénu způsobit mokré plavky.“

Nedá se jí předcházet, jen minimalizovat recidivu

Přestože se lze jen obtížně vyhnout vaginální mykóze, je možné minimalizovat počet opakování infekcí a zamezit závažným komplikacím. Několik základních rad zní:

 • Dodržovat pitný režim (2 až 3 litry bezkofeinových nealkoholických nápojů denně).
 • Používat k intimní hygieně čistou vodu bez mýdla.
 • Nepoužívat výplachy pochvy, protože ničí ochranné kyselé prostředí pochvy
 • Utírat si konečník po stolici odpředu dozadu
 • Nosit prodyšné oblečení z přírodních materiálů
 • Nenosit v létě silonky, dát přednost samodržicím punčochám
 • Nezůstávat v mokrých plavkách
 • Omezit používání slipových vložek
 • Často vyměňovat tampony i vložky, používat menstruační vložky bez fólie
 • Vymočit se a osprchovat genitál čistou vodou po pohlavním styku
 • Při dlouhodobější léčbě antibiotiky preventivně zavádět antimykotika do pochvy

Samoléčba ano, ale hned!

Vaginální mykóza se může řadit mezi sezonní onemocnění, protože ne všechny faktory dokáže žena ovlivnit. „Při prvních projevech je na místě bezodkladně zahájit vhodnou léčbu. Prakticky všechny ženy s mykózou mají svědivý pocit, který je také nejčastěji přinutí situaci řešit. Obecně je dobré řešit své obtíže rychle – tím se omezí další zhoršování potíží a urychlí se správná léčba. Není nutné ihned vyhledávat lékaře. Ideální je mít antimykotikum doma a při potížích je použít co nejdříve. Není-li si žena jistá správností diagnózy, je dnes již u většiny gynekologů možné poradit se o léčbě telefonicky. Na dálku sice nelze stanovit diagnózu, ale lékař svou pacientku zná a sám zváží, zda může žena antimykotikum použít, nebo zda její potíže vyžadují návštěvu v ordinaci,“ uvedla Paseková.

Nepomáhá? Raději za gynekologem

Při opakování potíží je nutné skutečně prokázat, že jde opět o mykózu. Stejné potíže nemusí být způsobeny stejným patogenem. Neplatí, že měla-li pacientka jednou mykózu, musí jít v budoucnu o totéž. Každé dlouhodobé nebo často opakované obtíže vyžadují konzultaci gynekologa. Nezabírá-li správně užité antimykotikum, nejedná se pravděpodobně o mykózu, a je vhodné navštívit gynekologa.

Praktická rada: volně prodejná antimykotika

Prevence nefunguje, je třeba být vybavena lékem proti vaginálním mykózám. Některé z nich jsou volně prodejné, lze je použít i bez konzultace s lékařem. Například léčivý přípravek Gyno-Pevaryl 150 obsahuje tři čípky, které se zavádějí tři noci po sobě hluboko do pochvy.

Léky myslí i na podrážděné stydké pysky. K dostání je proto také kombinované balení Gyno-Pevaryl 150 Combipack, které zahrnuje také krém ke zklidnění pysků. Úspěšnost vaginální léčby je kolem 90 %. Výhodou přípravku Gyno-Pevaryl je, že kromě kvasinek je účinný i na část bakteriálního spektra (streptokoky a stafylokoky). Pokud tato léčba nezabere, jedná se pravděpodobně o jinou než kvasinkovou infekci a v tomto případě je vhodné navštívit gynekologa.

Co dělat při mykóze…

 • Sprchovat zevní genitál čistou studenou vodou, která zklidní pokožku a zmírní svědivé pocity.
 • Neobviňovat partnera z nákazy (poševní mykóza není primárně považována za pohlavně přenosnou nemoc)
 • Nezavádět si jogurt do pochvy, protože laktobacily v jogurtu jsou jiného druhu než ty v pochvě a stejně samy o sobě nevyléčí přemnožené kvasinky. Dříve se jogurty doporučovaly...
 • Léčit co nejdříve po jejím propuknutí volně prodejným antimykotikem, případně konzultovat potíže s gynekologem.
 • Pokud štípe sliznice po zavedení antimykotického čípku, není třeba ukončit aplikaci – každá zánětlivě změněná sliznice je zvýšeně citlivá k jakýmkoliv přípravkům. Naopak je vhodné v aplikaci pokračovat – jak se bude hojit sliznice, vymizí i nepříjemné pocity bezprostředně po zavedení léku.
 • Pro jistotu koupit kombinované balení antimykotika (vaginální čípky + krém Gyno-Pevaryl 150), aplikovat krém na žalud a předkožku partnera. U většiny mužů však obtíže samy odezní do 48 hodin bez léčby.

Obáváte se podobných potíží?