camp

Léto se dá trávit různě. Mnoho rodičů své ratolesti vezme na chatu a tam (ideálně pod dohledem babičky, která uhlídá už stěží mléko na plotně) tráví dva měsíce svobody. Toulají se po ulicích s partu prázdninových kamarádů a vyvádí hlouposti, druhdy nebezpečné.

Chcete dětem připravit pestrý program na letní prázdniny, ne jen zaběhnutou nudu a stereotyp? Pokud ano, jistě jste se zamýšlela nad nějakým dětským táborem. Vzpomínám si, že jsme jako malí jezdili na tábor vlastně každé léto. Tatínek pracoval v družstvu pro invalidy, které nabízelo letní tábory za rozumnou cenu, tak jsme se s bráchou podívali nejen po naší vlasti, ale byli jsme dvakrát i v Polsku a jednou dokonce u Balatonu. Navíc děti jezdily stále stejné, takže už jsme byli i dobrá parta.

Jak je to s tábory dnes?

Možností, kde získat tábor pro vaše děti, je hned několik. Nabídky chodí do zaměstnání, škol i domů dětí a mládeže, pionýrů a další dětských organizací, některé tyto instituce samy tábory organizují. A když už zrovna na žádný zajímavý tábor nenarazíte, můžete třeba zabrouzdat na internetu, kde lze tábory objednávat i on-line. Zadáte-li do Googlu heslo: Letní tábor, vyběhne vám spousta odkazů - toto jsou naše tři tipy...

Zaměření

Jak asi vypadá ideální tábor? Měl by dítě hlavně bavit. Dnes už je daleko větší výběr, než tomu bylo, když jsme byli malí my, takže seženete nejen tábory čistě pobytové, ale i orientované na určité aktivity. Mezi nejzajímavější, na které jsem narazil, patří například: golfový tábor, hudební tábor, vikinský tábor, jazykový tábor. Samozřejmě nezanedbatelnou výhodou je, když na jeden tábor můžete poslat všechny své děti, tedy je dobré vybírat tábor i podle věkového rozmezí účastníků, navíc můžete dostat i sourozeneckou slevu.

Za kolik?

Ceny táborů v česku se pohybují, podle zaměření, mezi 3.000 až 12.000 i více tisíci na jedno dítě na 14 dní. U pobytových táborů je to nejčastěji kolem 4.500 korun na jedno dítě, u sportovních táborů, kde je potřeba nějaké speciální vybavení, je cena přirozeně vyšší (například již zmiňovaný golfový tábor stojí 5.990 na týden).

Zahraniční tábory jsou samozřejmě limitovány cenovou dostupností cílové lokality. Blízké země, ale třeba i Itálie a Chorvatsko, se dají sehnat od 6.000 korun na 10 dní, vzdálenější země (jako například Španělsko) můžete dítěti pořídit od 12.000 korun.

Sociální fondy...

Výhodou některých dětských letních táborů je, že je můžete částečně hradit ze sociálních fondů zaměstnavatele. Informujte se proto u svých nadřízených, jakým způsobem zda ve vaší práci lze tyto prostředky na letní tábor čerpat.

Kdy je správný čas tábor zařídit?

Je skutečně nejvyšší čas. Milan Malík z Domu dětí a mládeže v Písku mi řekl, že na jejich tábory jsou naplněné už z devadesáti procent i srpnové termíny. Na internetu je obsazenost táborů asi padesátiprocentní.

Co jsme psali o letních táborech vloni...

 

Reklama