vo

Ne že bych byla nějaký lenochod, nebo se proboha bála tělesného pohybu, ale faktem je, že sporty pro mě prostě nejsou. Nebo jsem kromě mariáše a šachů ještě nenašla nic, co bych zvládla bez obtíží…

Ač zabírá mé tělo v prostoru minimum místa, i když pro mě není problém popoběhnout, jakkoli jsem bez obtíží schopna i povyskočit, neb mi mé dvojky opravdu odpružením problém neudělají, přesto jsem ke skupinovým sportům pojala averzi po několika neúspěšných pokusech o několik z nich. A to jsem se skutečně snažila.

Když vám to tady teď vyjmenuji, budu vypadat jako nějaké nemotorné slůně, ale holt prostě skupince smějících se šikulů, kteří s přehledem poskakují po písku a neomylně se strefují zápěstím do lehkého míče, který poslušně přelétává síťku, mohu jen tiše závidět. A že jsem to zkusila!

Plavání

clPoprvé to byla báječná zkušenost s mladou instruktorkou, která, zapomenuvši se s mladým plavčíkem, na několik minut zcela zasunula fakt, že má za sebou v třímetrové hloubce několik zoufalých desetiletých neplavců. Ten nejhlouběji umístěný jsem byla já. Z kurzu jsem si odnesla trauma.

Následovalo několik neúspěšných pokusů naučit mě plavat. Zato jsem se bezvadně naučila chodit po dně.

Ve svých sedmnácti jsem odjela s partou na Živohošt.

Byli tam báječní lidé a hned jsem zapadla.

„Bude křest!!“ zahlásil navečer ten nejkrásnější kluk, jakého jsem doposud viděla. Popadli nás, kteří jsme ten den přijeli, a na malé loďce nás odvezli doprostřed vodní plochy.

„Neumím plavat,“snažila jsem se. „He he, to je dobrý, jsi vtipná,“ smál se krasavec. Se budeš divit, až se vtipně utopim, napadlo mě, ale nesnížila bych se k nějakému hysterickému modelu, byť jsem zrovna na to právě aspirovala.

Popadli mě za nohy ruce a rozhoupali nad hladinou. „Neumim plavat,“ šeptala jsem. Nechtěla jsem vřískat, prostě to nešlo.

Dopadla jsem tvrdě do vody. „Mladá dívka utonula díky nerozumnosti velice pěkných mladíků,“ běžel mi hlavou titulek. Jak dlouho budou mít asi výčitky svědomí? Rok? MÁLO!!!

Plavat jsem naučila sama sebe v pudu sebezáchovy.

„Hele, víš co? My pro tebe chtěli skočit, protože jsme ti uvěřili až těsně nad vodou. Ten zoufalej výraz se nahrát nedá. Jenže ty jsi pak najednou plavala, tak už jsme se jenom koukali, jestli to zvládneš,“ řekli mi pak.

„Ech, díky.“

Plavu jenom v sebeobraně a jen tam, kde stačím. Vůbec mi nevadí, když v místě, kam jedeme na dovolenou, není rybník. Z moře miluji nejvíc západ slunce.

Surfování? Ne, díky!

sefNechala jsem se zlákat i k surfování. Pojala jsem totiž pocit, že s nafukovací vestou jde o bezpečný pokus. Chyba.

Ujela jsem zhruba tři metry od břehu. Ten předmět se zastavil. Ještě chvíli jsem nedůstojně bojovala s rovnováhou. Křečovitě jsem se držela té kovové věci uprostřed. „Odhoď to! Pusť se toho!“

jste chytrýýý!!“ to bylo poslední, co jsem jim stihla sdělit, než mě praštilo ráhno do hlavy a přiklopila plachta. Kdosi mě vytáhl! „To nevadí ještě pár pokusů a půjde ti to.

„NIKDY!“

 

Plážový volejbal

Při této sportovní kratochvíli jsem si ve snaze být prospěšná svému týmu, když už byli oni tak stateční a vzali mě mezi sebe, zlomila zápěstí hned při prvním úderu.

Tenis  

Nebojte se, paní Mandlíková, se sedřenou levou polovinou těla a utrženou podrážkou vám rozhodně konkurovat nikdy nebudu. Nehledě k tomu, že v namožené pravačce jsem pak několik hodin neudržela ani toaletní papír.

Pěší orientační túra? No, jestli se mě chcete zbavit…

Tu zase zorganizoval můj sportovně nadaný bývalý manžel. Asi bych došla, byť jsem se na to obula do sandálů bez ponožek a moje nohy brzy vypadaly, jako by je přejel parní válec. Jenže kdybych se měla pohybovat podle buzoly, kterou jsem obdržela, motala by se mi hlava. A tak jsem šla po značkách... dvanáct kilometrů jsem se vracela stopem. Manžel mě už tři hodiny hledal…

  • Vodní lyže jsem si rozmyslela ještě vsedě a stihla se včas bez úhony pustit.
  • Na horském kole jsem si prokousla ret.
  • Badminton je prima věc, když kolem nevisí téměř neviditelné prádelní šňůry ve výšce vašeho krku…

Holt bez sportů se dá žít.

Vlastně bych si s vámi mohla zahrát slovní fotbal…