sell out

Jestli patříte k těm, kdo si nenechají ujít řádění při sezonních slevách, je tady váš čas. Ceny letního zboží se řítí dolů jako utržený výtah, čekejte až 75% úsporu obsahu vaší peněženky.

Dovolená v novém

Džíny, kraťasy, trička, šaty, mikiny, sportovní zboží, ale i plavky nebo sluneční brýle ode dneška až do konce srpna pořídíte za hubičku. Slevy letos nastaly z důvodů konkurenčního boje dřív než obyčejně, což je pro nás zákazníky příjemné zjištění. Na prázdniny a dovolené už můžeme vyrazit v novém, aniž bychom zruinovali rodinný rozpočet. A ceny půjdou v červenci a srpnu ještě níž!

Tajné termíny

Ne všechny obchody ale začínají zlevňovat ve stejný den. Z marketingových důvodů některé z nich datum startu dokonce tají, takže na místě je ostražitost a připravenost. Ode dneška ale můžete zajet pro malý předkrm například do outletového centra Fashion Arena v Praze-Štěrboholích, do New Yorkeru, Terranovy, Hervisu, Reeboku, Salamandru nebo Pumy.  

„První akční nabídky se v našich obchodech objeví v průběhu června. Letní slevy se budou letos pohybovat mezi 50 a 75 procenty. Zákazníci budou moci výhodné ceny využívat postupně podle druhu zboží,“ řekla médiím mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Eva Karasová.

Připravte se

V závěru června zahájí letní výprodeje také síť obchodů s módou C&A. „V první fázi budeme mít slevy do 50 procent, později se budou ceny ještě více snižovat,“ uvedla Hana Raková ze společnosti C&A Moda ČR.

Na prázdninové měsíce naplánoval letní slevy obchodní řetězec Ahold (Hypernova a Albert). „Letní výprodeje zahájíme v polovině července. Pro zákazníky jsme letos připravili až 70% slevy na vybrané položky. Zejména se bude jednat o textil a sportovní vybavení,“ informoval mluvčí Aholdu Libor Kytýr.

Jak na hadříky

Nevíte, jak se správně rozhodnout? Při sezonních nákupech zachovejte základní pravidlo. Nikdy nekupujte věc, která by vás při plné ceně ničím nezaujala. Nejprve si dobře rozmyslete, k jakému účelu má textilní výrobek sloužit. Dávejte pozor, abyste nekoupili módní výstřelek, který vůbec nejde udržovat, a proto se ještě v obchodě vrhněte na všitou cedulku s informací jak prát, čistit, sušit a žehlit. Jestliže cedulka chybí, výrobek nekupujte. Nebudete ho totiž s největší pravděpodobností moci vrátit ani reklamovat.

Zapamatujte si:

  • Vybírejte si pouze vyhovující materiálové složení.
  • Nechte si zboží vždy rozbalit.
  • Dobře si prohlédněte 5 nutných symbolů údržby. Jestliže jsou všechny škrtnuty, z odborného hlediska je takový výrobek pouze na jedno použití. Také příliš nízká doporučená teplota (30 ºC) pro praní barevné bavlny naznačuje, že výrobce zřejmě kryje nestálost vybarvení, případně i vyšší sráživost před reklamacemi.
  • Ještě než zaplatíte, prohlédněte si paragon. Na zadní straně mohou být další informace formou razítka. Zaplacením nevědomky potvrzujete souhlas i s tímto textíkem a prodejce tím v mnoha případech omezuje možnost reklamace.

Laické zkoušky jakosti

1. Bílým kapesníkem několikrát silněji přetřeme textilii a sledujeme, zda na ní nezůstala barevná stopa. V kladném případě jde o velmi nevyhovující výrobek.

2. Zkontrolujte, zda jsou vzory vždy v ose celého materiálu, a jestli na sebe navazují.

3. Hustota stehů se má pohybovat v rozmezí 4-6 na 1 cm švu. Švy mají být prošity pravidelně, nemají být nastavované. Proti světlu je možné mírným tahem zjistit, zda má materiál sklon k posuvu nití.

4. Pokud chcete mít jistotu, že je výrobek zhotoven ze 100% vlny, spalte malý kousek vlákna. Mělo by se pomalu škvařit při charakteristickém zápachu spálených vlasů nebo rohoviny. Syntetická vlna hoří rychle a je cítit jako chemikálie.

Pozor na zmetky

Slevy a výprodeje se samozřejmě netýkají jen oblečení, ale i dalšího sortimentu, kde bychom si měli dát na kvalitu pozor také. Příkladem jsou doplňky nebo obuv. Mnohdy se objevují neprodejné ležáky s kvalitou horší než na vietnamském tržišti. Jistě ale nenaletíte, když se zajdete podívat do prodejen mezinárodních módních sítí, jako jsou Mango, Zara nebo HaM. Jejich plavky či spodní prádlo tu teď pořídíte za pakatel.

Plavky od italské značky Calzedonia nebývají v normálním období nejlevnější, teď je však pořídíte s výraznou slevou. Slevy samozřejmě postihují i sluneční brýle, ale zatímco je teď v New Yorkeru pořídíte za stovku, sluneční brýle od Diora stojí po slevě nejméně tři tisíce.