Teplo, vlhko, celé dny u bazénu nebo rybníku, cestování – těmito slovy by se dalo stručně vyjádřit, co pro mnohé ženy znamená léto. Když si k tomu navíc přičtete neprodyšné oblečení, znamená to také ideální prostředí pro život kvasinek a toho vyplývající gynekologické obtíže.

Ženský organizmus je ve srovnání s mužským citlivější na mnohé podněty. Pohlavní ústrojí muže není tak náchylné ke vzniku infekcí jako ženské. Vaginální mykóza je jedním z nejběžnějších typů poševní infekce, prodělalo ji přibližně 75 % žen, polovina z nich opakovaně. Na věku nezáleží - nemoc může přijít kdykoliv od dětství až po období menopauzy. Zvláště často se mykózy projeví v těhotenství. Zvýšený výskyt gynekologických obtíží se týká především letních měsíců.

Statistické ukazatele říkají, že právě v létě jsou vaginální mykózy častější. Rizikem se jednoznačně stávají stojaté vody rybníků a nádrží. Vznik mykózy podporuje například nošení džín, přiléhavého syntetického prádla, punčocháčů nebo neprodyšných cyklistických kalhot. Dochází ke zvýšení vlhkosti, zapářce a následně většímu množství mikrotraumat, což vytváří příznivé podmínky pro přemnožení kvasinek. Svůj podíl má i častý pohlavní styk, přehnaná čistota a používání nevhodných kosmetických přípravků, nedostatečný pitný režim nebo užívání antibiotik.

gyno

 „Příčinou poševní mykózy je narušená poševní flóra a přemnožení kvasinek rodu Candida. Projevuje se výtokem, zarudnutím zevních rodidel, nepříjemným svěděním a pálením. Svědivý pocit se stupňuje v klidu v noci, vliv na jeho zintenzivnění má i teplo pod peřinou. Příznaky akutní kvasinkové infekce mohou být různé. Její rozpoznání proto není úplně jednoduché a dnes už neplatí, že se projevuje jen typickým tvarohovitým výtokem. Ten může být i vodnatý nebo hustě homogenní,“vysvětluje gynekoložka Vladimíra Paseková. Dalším z příznaků může být bolestivost při močení a bolestivý pohlavní styk.

Zde je důležité zmínit, že třebaže vaginální mykóza není primárně považována za pohlavně přenosnou, je možné nakazit i sexuálního partnera. Nejvýše 25 % mužských partnerů žen trpících kandidózou může být pouhými nosiči kvasinek bez manifestních příznaků onemocnění. Muži však mohou znovu infikovat své partnerky, je proto prospěšné pro daný pár vynechat pohlavní styk po dobu léčby.

Stále bezpečnějším se naopak jeví koupání ve slané mořské vodě, v našich podmínkách pak v bazénech s technologií slané vody, protože slaná voda má antiseptický účinek.

„Je sporné, zda je možné onemocnět vaginální mykózou v důsledku koupání v bazénu. Svou roli hraje pravděpodobně hlavně pobyt v mokrých plavkách a vlhká zapářka jako taková. Na vině je také vysoký obsah chlóru ve vodě, který narušuje přirozené pH pochvy. Bezpečnější je proto koupání ve slané mořské vodě, protože ta má antiseptický účinek. Bohužel ani pobyt na mořské pláži není sázkou na jistotu. Vlhkou zapářku mohou u moře stejně jako u bazénu způsobit mokré plavky,“ říká gynekoložka.

Co dělat při probíhající mykóze

  • Sprchovat se čistou studenou vodou, která zklidní pokožku a zmírní svědivé pocity.
  • Neobviňovat partnera z nákazy (poševní mykóza není primárně považována za pohlavně přenosnou nemoc).
  • Léčit se co nejdříve po jejím propuknutí volně prodejným antimykotikem – např. Gyno‑Pevaryl 150, Gyno-Pevaryl 50, případně konzultovat potíže s gynekologem.
  • Pokud pociťujete mírné pálení nebo svědění poševní sliznice po zavedení antimykotického čípku, není třeba ukončit aplikaci – každá zánětlivě změněná sliznice je zvýšeně citlivá k jakýmkoliv přípravkům. Naopak je vhodné v aplikaci pokračovat – jak se bude hojit sliznice, vymizí i nepříjemné pocity bezprostředně po zavedení léku.
  • Pro jistotu koupit kombinované balení antimykotika (Gyno-Pevaryl 150 Combipack, 3 vaginální čípky + krém). Krém lze použít na k ošetření poševní oblasti a oblasti konečníku či můžete aplikovat krém na žalud a předkožku partnera.

Okamžitá pomoc pro Vás i partnera

Okamžitým řešením je přípravek Gyno-Pevaryl – antimykotikum pro léčbu vaginální mykózy. Pokud jste si jistá, že trpíte vaginální mykózou a zvláště v případech, kdy lékařská péče není okamžitě dostupná, můžete se velmi rychle zbavit nepříjemných příznaků použitím přípravku Gyno-Pevaryl 150 nebo Gyno-Pevaryl 150 Combipack.

Jedná se o volně prodejné léky, které si v dnešní době můžete koupit v lékárně. Gyno-Pevaryl 150 během optimální 3 denní léčby léčí přímou příčinu onemocnění – infekci. Balení obsahuje tři čípky určené k zavádění do pochvy. V případě, že infekce způsobující vaginální mykózu napadne i okolí pochvy, je ideální použít Gyno-Pevaryl 150 Combipack, který obsahuje navíc i krém. V neposlední řadě se můžete rozhodnout pro 15 denní léčbu pomocí přípravku Gyno-Pevaryl 50, který je nyní již také volně prodejný.

EK_200907069

Více informací najdete na www.gyno-pevaryl.cz


Gyno-Pevaryl® 150, Gyno-Pevaryl® 150 Combipack a Gyno-Pevaryl 50 jsou léčivé přípravky. Obsahují ekonazolium-nitrát. Čtěte pozorně příbalovou informaci. Vaginální podání.

McNeil Products Limited, Velká Británie
Místní zástupce:
Johnson & Johnson, s. r. o.
Karla Engliše 3201/6
Tel.: +420 277 012 111

Reklama