Pokud nemáte práci a chtěla byste si v létě přivydělat, je tu určitá šance. Lidé si berou dovolené a někteří zaměstnavatelé „problematické“ měsíce řeší brigádami nebo externími spolupracovníky. Zjišťovali jsme, co se ženám nabízí...

wrk

Ztratit zaměstnání, to není v dnešní době nic neobvyklého. Ale jsou lidé, kterým se novou práci ne a nedaří najít. Anebo jste ten typ, který rád střídá zaměstnání a zrovna teď po pauze něco shání? Případně studujete a hledáte brigádu na léto? Zkrátka možností, proč se právě v tomto období koukají ženy po sezonních pracích, je více, které práce se ale ženám nabízí? Na to jsme se zeptali Davida Svatoše, manažera serveru Sprace.cz...

Které sezonní práce se teď ženám nabízejí?
V dnešní době nesmíte cílit (kvůli diskriminačnímu zákonu) práce na muže nebo na ženy, takže všechny brigády jsou nabízené všem. Nikdo si dnes netroufne napsat, že hledá třeba štíhlou blondýnku.
Hodně se nabízí různé práce pro maminky na mateřských dovolených - tedy prací, které se dají dělat z domova. Většinou jde o vyplňování všemožných dotazníků. V nabídce je i spousta muti-levelů, které ale z hloubi duše nedoporučujeme - snadno podlehnete zkušeným obchodníkům, prvních 14 dní to vypadá dobře, ale pak je to většinou cesta do pekel, která nekončí dobře.
Přirozeně, vzhledem k ročnímu období, jsou možné klasické letní práce ať u nás, či v zahraničí. Různé česání ovoce a další pomoc v zemědělství, ale třeba i delegátská činnost pro cestovní kanceláře.

A které letní práce ženy nejvíce vyhledávají?
Nejvyhledávanější slovo na našem serveru je nyní „obchodník“, „obchodnice“. Jako dříve nebylo možné najít kvalitního programátora, tak dnes jsou dobří lidé v obchodní branži probraní. Jinak ženy hodně hledají slovo „asistentka“ a „recepční“, jde většinou o studentky, které se chtějí odrazit v kariéře.

Co požadují zaměstnavatelé od brigádníků - je to stejné jako při nástupu na plný úvazek, anebo jsou zde požadavky volnější (jak by se dalo očekávat)?
Asi vás zklamu, ale je to skoro úplně stejné. V devadesáti procentech zaměstnavatelé požadují údaje totožné s údaji, které chtějí pro nástup na stálý pracovní poměr. Mají v příliš živé paměti krizi, takže chtějí vědět i o brigádnících co možná nejvíc. Navíc i s brigádníky mají hodně papírování. Nejraději si je proto kupují od agentur, které se tím zabývají. Samozřejmě jde také i o pozici, na kterou nastupujete: Něco jiného po vás chtějí při doplňování zboží do regálů a něco jiného na recepci hotelu v centru města.
Doporučil bych tedy buď využít služeb agentur, nebo vložit si životopis na internetové portály, třeba na ten náš (směje se).

A co na to zaměstnavatelé?

Abychom se neptali jen „překupníků“ práce, oslovili jsme i jednoho zaměstnavatele. Firma AZ smart se zabývá vzděláváním a poskytuje například jazykové kurzy. Odpověděla nám magistra Marie Neradová, marketingová a PR manažerka.

Jaké u vás najdou uplatnění ženy, které hledají krátkodobou práci, třeba při mateřské dovolené?
Máme lektorky, které u nás již dříve přednášely, a při mateřské dovolené u nás mají tím pádem menší úvazek jen na pár výukových hodin týdně. Dále máme i několik maminek na mateřské dovolené, co u nás vedou jazykové skupiny. Je to pro ně takové osvěžení, že se na chvilku dostanou od dítěte zase do trochu jiného světa.

Co musí případná zájemkyně o takovou práci splňovat?
Především určitou odbornost. Pokud je to jako u nás lektorská činnost, je potřeba, aby žena měla určité pedagogické minimum, metodické znalosti a také, aby ona sama měla zároveň i chuť tak zvaně „odskočit od dítěte“.

Jaké jsou šance na úspěch při ucházení o podobnou práci?
Šance je dosti vysoká pokud žena splňuje kvalifikaci k danému oboru. Většina našich lektorů jsou externisté a tak je to ideální varianta pro ženy na mateřské dovolené.

Můžete říci, kolik přibližně žen u vás během mateřské dovolené takto nachází uplatnění?
Je to individuální, ale za posledních pět let to bylo tak okolo pěti žen ročně.

Chce to odvahu

Závěrem příklad z redakce magazínu ŽENA-IN.cz. Naše čtenářka Anai (Zuzana Hainallová) se právě nedávno dohodla s šéfredaktorem na externí spolupráci. Anai již několik článků pro magazín napsala a o práci redaktorky (jak vím) vždycky tak trochu snila. Nemohla ale najít odvahu. Teď ji konečně našla a našeho šéfa oslovila. Protože situace v redakci je díky dovoleným v letních měsících skutečně „veselá“, dostala svou šanci.

Čtěte také...

Reklama