Na naše otázky odpovídal urolog MUDr. Jiří Musil, který se specializuje na prevenci vzniku a léčbu zánětů močového měchýře.
uros.jpg
Zánět močového měchýře trápí především ženy. Proč tomu tak je?
Jedná se skutečně o časté onemocnění, jehož průběh ženy popisují velmi obdobně. Jeho výskyt u žen je dán zejména anatomicky. Močová trubice ženy je krátká a bakterie se tak snadněji dostávají do močového měchýře. Většina bakterií vyvolávajících zánět močového měchýře pochází z konečníku. U muže se zánět močového měchýře vyskytuje výjimečně a zpravidla svědčí přítomnosti jiného onemocnění, např. prostaty.

Jak zánět močových cest poznáme a jakou má tato nemoc progresi?
Typické je pálení a řezání při močení, pocit neustálého nucení na močení a někdy také pobolívání v podbřišku. Naopak typická není teplota a bolesti v zádech, které mohou svědčit o tom, že se zánět dostal do ledvin a taková situace vyžaduje urgentní návštěvu lékaře. Progrese nastává při opakovaných zánětech, kdy se močový měchýř může hojením zmenšovat, oslabuje se jeho stěna s ev. vznikem divertiklů, může se zužovat močová trubice, mohou vznikat závažnější změny na sliznici měchýře, apod. Intervaly mezi atakami zánětu se často zkracují a výrazně narušují kvalitu života pacientky.

Co ovlivňuje vznik tohoto onemocnění, má na něj vliv i roční období?
U každého jsou okolnosti vzniku onemocnění trochu jiné. Často se však objevuje v daném období zvýšená zátěž a zhoršené celkové podmínky, např. při cestování, ztížených hygienických podmínkách, jiné celkové onemocnění, pobyt v průvanu, zvýšená sexuální aktivita, aj. Sliznice močového měchýře má za normálních okolností velmi dobrou schopnost odolat napadení bakteriemi, ale při oslabení organismu se rovnováha bohužel někdy nakloní ve prospěch infekce. Často se však žádný rizikový faktor nezjistí.

Jak se akutní zánět močového měchýře léčí?
Akutní zánět močového měchýře se léčí ATB a léky proti křečím a bolesti. V akutní fázi se nedoporučuje nadměrně pít tekutin, aby se sliznice ještě více nedráždila. Pokud se zánět močového měchýře opakuje, měla by pacientka navštívit urologa, který provede celkové vyšetření a zahájí příslušnou léčbu. Cílem je, aby akutní zánět močového měchýře nepřešel do chronického stádia, které se mnohem obtížněji léčí.

Co se při zánětu děje v močovém měchýři a jaký vliv má zánět na sliznici močového měchýře?
Při zánětu močového měchýře dojde ke zduření a překrvení sliznice, může dojít také ke krvácení, které je někdy patrné pouhým okem, jindy se prokáže pouze pod mikroskopem. Bakterie, které se uchytily na povrchu sliznice produkují toxiny, aby narušily hladký povrch sliznice a mohly se zde snadněji udržet a množit. Sliznice močového měchýře je zánětem drážděna a vyvolává tak pocity nucení na močení, i když je měchýř prázdný.

Řada žen řeší, že se jim zánět vrací, proč tomu tak je?
Zánět močového měchýře se vrací, protože po nedoléčeném akutním zánětu zůstává povrch sliznice často narušený a usnadňuje uchycení dalších bakterií a vše se tak znovu opakuje. Mohou přetrvávat rizikové faktory, např. zúžená močová trubice, přetrvávající gynekologické infekce apod. nebo se může jednat o oslabenou celkovou imunitu.

Jaká je prevence chronických zánětů? Pokud se opakují, co má pacientka dělat?
Doporučuji především řešit s urologem, který provede komplexní urologické vyšetření a zahájí léčbu, která je zaměřena mimo jiné na podporu imunity a obnovu poškozené sliznice močového měchýře. Pacientka sama by měla dodržovat režimová opatření, která najdete např. na www.urogyn.cz. Svým pacientkám doporučuji, aby navštívily také proktologa, který provede vyšetření konečníku, protože většina bakterií vyvolávajících zánět močového měchýře pochází právě odsud. Případné hemeroidy nebo trhlinky v této oblasti mohou přispívat ke zvýšenému výskytu bakterií stejně jako nepravidelné vyprazdňování.

Co může pacientce kromě léčby antibiotiky pomoci v boji proti opakovaným zánětům močového měchýře?
ATB jsou při zánětu samozřejmě nutná. Zároveň je však potřeba podpořit regeneraci sliznice, aby získala opět hladký povrch namísto měsíční krajiny, která po zánětu většinou vznikne. Tím snížíme pravděpodobnost, že se zde uchytí další bakterie. Často také podporujeme celkovou imunitu a odolnost organismu.

S jakými přípravky máte osobní zkušenost?
Ideálně nám poraďte přípravky pro běžný zánět močových cest a následně pro případ chronického zánětu močových cest, pokud se čtenářkám toto onemocnění vrací. Pokud se onemocnění vrací, je potřeba přistupovat k řešení skutečně komplexně jak již popsáno výše. Často se doporučuje 1 tableta ATB na noc po dobu několika měsíců, nutná jsou režimová opatření, přípravky na podporu regenerace sliznice močového měchýře, podpora imunity, apod.
Doplňky stravy dle legislativy EU neléčí, ale pouze tzv. podporují normální stav. Pokud se tedy konkrétně ptáte, s jakými doplňky stravy na podporu „normálního stavu močového měchýře“ mám nejlepší zkušenosti, tak jednoznačně s ProfiUro Infekt FORTE na 20 dnů a ProfiUro Infekt Chronic na 2-4 měsíce.
60c208ca82d57uro.jpgNa otázky odpovídal MUDr. Jiří Musil Pokud vás močové cesty trápí, vaše dotazy také můžete zaslat na e-mail: jiri.musil@urogyn.cz

Reklama