Léto je v plném proudu, sluníčko pálí a pokud nenosíme na hlavě přikrývku, naše vlasy jsou v neustálém kontaktu se slunečními paprsky.
Vlasy je nutné před sluncem chránit, nebo o ně pravidelně pečovat.

Sluníčko našim vlasům ale i pomáhá, zejména pokud pokožka trpí lupy.

Účinky UV záření na vlasy

Jedním z nejdůležitějších faktorů je i ultrafialové záření. Především UVA záření s delší vlnovou délkou proniká hlouběji a mění struktury aminokyselin, snižuje schopnost reparačních procesů, a tak navozuje změny podobné stárnutí kůže.
Ultrafialové záření má vliv i na snížení normálního obsahu tuků ve vlasových strukturách, tedy snižuje integritu – soudržnost buněčných membrán. Výsledkem jsou dehydratované, přesušené a lámavé vlasy s narušenými strukturami.
Ultrafialové záření má vliv i na kůži hlavy, především UVB, které může u řidších vlasů nebo úplné pleši způsobit klasické spálení a s tím související krátkodobé (zarudnutí, pálení, bolestivost, puchýře) i dlouhodobé (solární keratosy, kožní nádory) problémy.

Mořská voda ve vlasech

Problémem pro naše vlasy může být i mořská voda, tedy především dlouhodobé působení koncentrovanější soli mořské vody přímo na vlas.
Ne náhodou se doporučuje opláchnout vlasy sladkou vodou ihned po koupání, jsou-li namočeny. I zde může dojít k porušení struktury povrchu vlasu a zhoršení rozčesávání, nadměrným ztrátám vody a poškození vlasových struktur.

Co pro své vlasy můžeme udělat?
O vlasy by se každý měl starat stejně důkladně jako o svoji kůži.
Doporučují se používat hydratační vlasové přípravky s obsahem aminokyselin a ochranných UV filtrů – jak proti UVA, tak proti UVB, zvláště v případě barvených nebo suchých vlasů.
Pokud máte vlasy barvené, již po pár letních dnech budou mít pravděpodobně jiný odstín. S novým barvením však počkejte alespoň měsíc, až si vlasy odpočinou.

Při častém mytí používejte speciální šampon, který chrání jejich barvu. Nezatěžujte své vlasy dodatečně ani trvalou ondulací, odbarvováním či tupírováním. Vlasy bychom měli regenerovat kondicionéry a oživovat je vlasovými maskami. Kondicionér a masky totiž vlasům dodávají nejen potřebnou hydrataci, ale vyživují a regenerují celý vlas.
Vlasy se v létě, kdy je teplo a člověk se potí, více mastí, není však na škodu mýt si je častěji. Kvalitním šamponem si můžete vlasy mýt i každý den.

Též se doporučuje ochrana hranic vlasové kštice klasickými, ochrannými opalovacími krémy, protože většinou je vlasový povrch řidší než sama vlastní kštice.

Víte, že?

* Suché letní počasí zlepšuje kožní problémy s lupy. Sluneční záření prospívá nejen vlasům, ale i řadě kožních problémů? 
* V létě se začíná konzumovat více vitamínů, minerálů a stopových prvků, které příznivě ovlivňují kvalitu vlasů.
* Dlouhodobé působení UV paprsků může na kůži vyvolat aktinické stárnutí kůže. Taková kůže je ztenčená, vrásčitá, a bez elasticity?