Sinice nejsou ve vodě ničím výjimečným. Spolu s řasami tvoří takzvaný fytoplankton, který má nesmírně důležitou úlohu v potravním řetězci i v ochraně klimatu. Jenže pokud se tyto cyanobakterie díky horkému, suchému počasí přemnoží, takže jimi voda začne takzvaně „kvést, představují pro nás nebezpečí.

sw.jpg
Foto: Shutterstock

Alergická reakce nehrozí jen „citlivkám“

Sinice produkují látky, které zvláště u citlivější lidí, ale i při delším či častějším pobytu ve vodě způsobují alergie. Nejde přitom jen o kožní vyrážky. Mohou zapříčinit i rýmu, nebo dokonce poškodit zrak. K nejohroženějším skupinám patří nejen lidé s oslabenýma nebo poškozenýma očima, ale také nositelé kontaktních čoček. Na problémy si ale může zadělat kdokoli.

„Koupání a plavání v takto znečištěné vodě je rizikové zejména kvůli zánětům spojivky, v horším případě i zánětům rohovky, jejichž léčba bývá komplikovaná a dlouhodobá. Pozánětlivá jizva pak může na rohovce způsobit trvalé snížení zrakové ostrosti,“ upozorňuje MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha.

Sinice produkují i toxiny

V případě, že se „kvetoucí vody“ napijete, vpravíte spolu s ní do těla i jedovaté látky. „Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i projevy. Od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy,“ varuje Národní zdravotnický informační portál.

Přestože není podle Ministerstva zdravotnictví známo, že by na otravu sinicemi při vodní rekreaci někdo zemřel, není radno brát věc na lehkou váhu. „Vyskytly se případy úhynu zvířat, která pila vodu obsahující sinice, a dokonce případy úmrtí lidí po pravidelném pití vody vyrobené ze zdroje s masovým rozvojem sinic,“ upozorňuje. Problém by mohl nastat zvláště u dětí. Ty při vodních radovánkách většinou „vypijí“ vody více, přičemž jejich tělesná hmotnost je menší.
 
Proto hygienici přes sezónu vodní plochy pravidelně zkoumají a na webu o jejich vhodnosti ke koupání informují veřejnost. Představu o kvalitě vody si ale můžete udělat i sami.

Jak odhalit přemnožené sinice?

Stačí jednoduchý test, k němuž budete potřebovat jen průhlednou láhev se zúženým hrdlem. Naplňte ji zcela vodou z rybníka a nechte ji stát v klidu na světle. Stačí 20 minut. Vytvořil se u hladiny zelený kroužek, ale voda jinak zůstala čirá? S velkou pravděpodobností v ní úřadují právě sinice. Když bude voda zakalená rovnoměrně, případně se začne tvořit zákal u dna, jde nejspíš pouze o řasy.

Dobrá rada nad zlato

Vykoupat se chcete i přes přítomnost sinic?

  • Nezůstávejte ve vodě déle než 10 minut. Pak se totiž kůže rozmočí a absorbuje do sebe větší množství škodlivých látek.
  • Když se po koupeli začnete drhnout ručníkem, škodlivé látky si tím spíš zapravíte do pokožky.
  • Co nejdříve se osprchujte čistou vodou.

Zdroj informací: Národní zdravotnický informační portál, Ministerstvo zdravotnictví ČR, MUDr. Radan Zugar

Čtěte také: