Rýma uprostřed léta rozhodně nepotěší. Ale ani s alergií není život snadný. Rozpoznat jedno od druhého může být navíc někdy problém. Naštěstí existuje produkt, který umí ulevit v obou případech.

Pravidelné vyplachování nosu izotonickým roztokem termální vody odplavuje alergeny, viry, bakterie i další nečistoty

nose

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Rozdíly existují

Nachlazení i alergie patří k celkem běžným onemocněním. Jak je však od sebe odlišit? Mezi časté společné příznaky obou patří:

  • vodnatý výtok z nosu,
  • škrábání v krku,
  • bolesti hlavy,
  • ucpaný nos.

Horečka a bolesti svalů leckdy doprovázejí nachlazení, ale nikdy alergie. Zvýšená produkce hlenu může být příznakem přecitlivělosti i nastydnutí. Avšak změna z čirého a bezbarvého hlenu na zakalený nebo bledý poukazuje spíše na rýmu. Pokud si vzpomenete, že někdo okolo vás měl nedávno příznaky onemocnění horních cest dýchacích, možná vás napadla stejná virová infekce. Ty, které způsobují letní nachlazení, obvykle trvají 3 až 14 dnů a poté mizí i bez jakékoliv specifické léčby. Ale neléčené příznaky alergie trvají tak dlouho, jak jste vystaveni pylům, prachu nebo jiným faktorům, na které jste citliví.

Čtěte také:

Co ještě napoví?

Pokud se u vás pravidelně každý rok ve stejnou dobu objevuje rýma a další příznaky, jednoznačně se jedná o pylovou alergii. Ta vás potrápí obzvláště na jaře, kdy rostliny a stromy náhle rozkvetou a venku je plno žlutého pylu. Doporučuje se pečlivě sledovat pylové zpravodajství. Existují ale i jiné alergie, například ta na roztoče. Umí znepříjemnit život během různých ročních období. Pokud si nejste jisti svými obtížemi, navštivte alergologa, který vás na jednotlivé alergie otestuje.

Univerzální pomoc

Jak již bylo řečeno, na letní nachlazení způsobené viry neexistuje žádná zvláštní léčba. Lze pouze mírnit příznaky, než se tělo vypořádá s nemocí samo. Stát se to v zimě, uvařili byste si teplý čaj s medem a citrónem a zalezli do postele. Ale co v létě, kdy rtuť teploměru ve stínu přesahuje třicítky? A jak si během hlavní pylové sezóny ulevit od příznaků alergie? Antihistaminika a kortikosteroidy předepsané lékařem nebývají všemocné. Naštěstí existuje řešení, které dokáže zmírnit projevy alergie i nachlazení. Pochází přímo z „hlubin země“ a jmenuje se termální voda.

  • Pravidelné vyplachování nosu izotonickým roztokem termální vody odplavuje alergeny, viry, bakterie i další nečistoty.
  • Rozpouští hlen, usnadňuje vysmrkávání a snižuje známky lokálního zánětu.
  • Obnovuje buňky nosní sliznice a pomáhá zvyšovat i účinky léků aplikovaných do nosu (třeba i již zmiňovaných kortikosteroidů nebo antihistaminik).

Nosní hygiena se doporučuje všem. Je vhodnou prevencí onemocnění horních cest dýchacích a bezpečná pro děti i těhotné ženy.

Autor: uLékaře.cz

Reklama