Mistrovské klaunérie, gejzíry humorných, poetických i škodolibých situací, ale také neúnavné zkoumání temných zákoutí lidské duše – ozdobou letošní Letní Letné bude jedna z výrazných osobností nového cirkusu, americký divadelník, režisér a akrobat Daniel Gulko. S českou scénou i s festivalem Letní Letná jej pojí dlouholeté vazby a není tedy divu, že právě zde uvede 26. srpna v předpremiéře své zbrusu nové sólové představení o hledání vlastní identity a věčném tanci životem Bottom.

letní letná

Vedle tohoto projektu, připraveného ve spolupráci s renomovanou režisérkou a herečkou Adèll Nodé-Langlois, najdeme jeho výraznou stopu také v dalším zajímavému představení, které Letní Letná ve stejný den uvede: Chaos srdce režíroval se svými žáky ze 3. ročníku Ateliéru fyzického divadla Divadelní fakulty JAMU. A to není vše - nová mladá generace talentovaných novocirkusáků se vehementně hlásí o slovo. Letos se právě pro ně a s nimi uskuteční hned dva komponované večery pojmenované trefně Cirksession I, organizovaný centrem pro nový cirkus Cirqueon, a Cirksession II, jenž bude pod kuratelou Cirkusu Mlejn.

Netrpělivě očekávanou událostí nadcházející Letní Letné bude 19. srpna i premiéra nového představení vycházejících hvězd českého nového cirkusu Losers Cirque Company. Pod režijním vedením Jiřího Havelky se parta Beach Boy(s) v čele s Petrem Horníčkem vydá až na kalifornské pláže. Diváci se mohou těšit i na jejich úspěšný starší kousek Walls&Handbags.

Letní Letná přiváží do Prahy nejen ty nejlepší soubory z celého světa, ale je především festivalem českého nového cirkusu. Již od počátku podporuje a pomáhá rozvíjet domácí scénu a za třináct let své existence pomohla otevřít řadě našich umělců pomyslné dveře do manéží celého světa. I letos nabídne návštěvníkům výpravy do pestrého světa českého nového cirkusu a pohybového a pouličního divadla. Úplně poprvé se pražskému publiku představí Kočovná společnost Žebřiňák se svým open air představením BarRock.  Tematicky originální klaunérii Funus předvedou hned několikrát Bratři v tričku, dále se představí Radim Vizváry, Cirkus TeTy, Eliška Brtnická, Squadra Sua Clowns, Ondřej Holba,  Holektiv a dojde i na VOSTO5 a jejich stand‘artní kabaret.

13. ročník festivalu Letní Letná proběhne od 18. srpna do 4. září v pražských Letenských sadech. Více informací na www.letniletna.cz/2016, informace o předprodeji vstupenek jsou k dispozici zde:  www.letniletna.cz/2016/vstupenky


Kočovná společnost Žebřiňák oživuje tradici kočovného divadla a obohacuje ji o současné divadelní formy. Jejich nová inscenace BarRock  okouzluje svojí jedinečnou poetikou. Zabývá se nejenom fenoménem českého a evropského baroka, ale hledá v jeho historických krizích a nejistotách naději pro řešení problémů současného světa. Inscenace vzniká jako kompilace původních materiálů s moderními divadelními trendy.

Bratři v tričku pozvou diváky na Funus, pohřební koktejl humoru a bizarnosti v režii Veroniky Poldauf Riedlbauchové, který láká mimo jiné na žonglování nebožtíkem, akrobacii s vdovou, danse macabre u tyče či ulehnutí do rakve. Cirkus TeTy předvede pod názvem Husí krky nový cirkus s prvky fyzického divadla. Katka Klusáková a Pavla Rožníčková, tentokrát v dramaturgii a režii Radima Vizváryho – to jsou podpatky na lanech, visutá akrobacie a fyzický tetus. Radim Vizváry se představí s vlastním představením Sólo, ve kterém se pohybuje od klasické pantomimy k butó, od fyzické komedie až po současné mimické divadlo. Návštěvníci se mohou těšit na to nejlepší z jeho tvorby.

Still Life Ondřeje Holby je autorské vizuální představení inspirované tvorbou Reného Magritta a přináší lehce naivní, nepravděpodobný a mnohdy směšný obraz (ne)fungování naší mysli. Holektiv uvede představení STUDY/SHAMES v němž se podívají na zoubek emoci, kterou si prožil již snad každý z nás.

InscenaceEnola Elišky Brtnické je inspirována tématem přeživších po atomovém výbuchu v Hirošimě, legendou o tisíci jeřábech a japonskými estetickými koncepty. Hlavně je ale o tom, co divákovi během jejího sledování vytane na mysl. Každý totiž máme svojí malou válku a svojí tragédii. Squadra Sua Clowns nabídnou návštěvníkům Happy hour.  Nové pouliční představení na způsob grotesky marinované v klauniádě, to vše dobře propečené za pravidelného podlévání třemi herci, kteří se podle potřeby proměňují z číšníků na kuchaře a zpátky. Le poids du vide je název představení, které tvoří padesát metrů červeného lana a dvě umělkyně - Stéphanie N’Duhirahe a Morgane Widmer neboli soubor Cie des Pieds Perchés.

Jedno z nejvýraznějších autorských divadel mladé generace VOSTO5 zamíří na Letnou i se svým Stand’artním kabaretem. Chlapci Ondar, Petar, Tomina, Jura a Kurt předvedou svůj maximální improvizační standart - nic víc, nic míň! Stand‘artní kabaret prožívá pokaždé svou premiéru i derniéru a je hudebně doprovázený vlastní kapelou TATRA, TESLA, příp. SNAHA.

Reklama