Espresso je univerzální káva, kterou si můžete vychutnat samostatně nebo ji použít jako základ pro jiné kávové nápoje. Vedle oblíbených mléčných variant jako je cappuccino nebo caffè latte hraje hlavní roli i v mnoha stylových kávových drincích. Ty si prošlapávají cestu z barů, kde jsou jako ryba ve vodě, do nabídek kaváren, kde se stávají přitažlivým lákadlem stálých menu. Ty jednodušší na přípravu ale můžou dokonale dotvořit i vaši domácí pohodu po dni v práci. Přinášíme tipy na kávové koktejly, které hravě zvládnete i z domova.

64c94cba4fb76image.png
Foto: Shutterstock

Základem je kvalitní espresso
Espresso se tradičně chystá ze 7–9 gramů čerstvě umleté kávy do hrníčku o objemu 20–30 ml. Zrna na espresso by měla být jemně umletá. Do kávovaru vždy nasypejte množství kávy podle toho, kolik jí budete připravovat. Poté do kávovaru nalijte čerstvou vodu a nahřejte hrníčky. Teplý šálek zaručí, že káva udrží déle svoji teplotu a tím pádem i chuť. Nezbytnou součástí kvalitního espressa je i dokonalá pěna: „Abyste dosáhli co nejhustší a nejlepší pěny, doporučuji dát dva hrníčky na sebe. Cílem je, aby káva z páky tekla z co nejkratší dálky. To, že jste dosáhli opravdu ukázkové cremy, poznáte podle toho, že má přibližně pět milimetrů, je krémová a bez bublin. Pokud byste do ní sáhli lžičkou, hezky se zatáhne zpátky,“ radí odbornice na kávu Srđan Hadžiosmanović z L‘OR.

Kávové Martini
Tento drink naservírujte těm, kteří mají rádi kávu a alkohol dohromady a kteří také mohou pít (tedy například mimo řidiče a těhotné ženy). Stačí do šejkru dát větší množství ledu, jedno esspreso, čtyři centilitry vodky, kapku kávového likéru a cukrový sirup dle libosti. Vše velmi pečlivě protřepejte a přes síto nalijte do skleničky. Do vzniklé pěny dejte kávové zrnko.

64c94c50c3746image.png
Foto: Shutterstock

Kávový malinový drink
Kombinace kávy a ovoce se stává čím dál tím více oblíbenou a navíc se jedná o nealkoholickou verzi koktejlu. Do skleničky na nožičce dejte led, nalijte do ní asi do půlky malinový tonik a přelijte jedním espressem. Nakonec ozdobte lyofilizovanými malinami.

Káva s ginem a limetkami
Tento drink je vhodný pro fajnšmekry. Gin s kávou a limetkovou šťávou je velmi netradiční kombinace, kterou ocení opravdoví gurmáni. Šejkr naplňte ledem, přidejte espresso, panáka ginu a lžičku a půl limetkové šťávy. Pořádně protřepejte a do skleničky nalijte přes sítko.

image.png
Foto: L'OR

Kávový drink s proseccem a maracujou
Drink, který letos vede u milovníků prosecca. Použijte sklenici na víno, kterou naplňte ledem, přidejte dva panáky prosecca, maracujový likér dle libosti a po zamíchání na směs nalijte jedno espresso. Ozdobte mátou.

Zdroj: autorka článku, dokonalakava, Srđan Hadžiosmanović z L‘OR

Reklama