Scénář je každý rok stejný – rtuť teploměru nebezpečně stoupá už od rána a teplo sálá ze všech stran. I pouhá představa, že se musíte kvůli večeři potit u sporáku, je v takovém počasí opravdu děsivá. Naštěstí naše tělo reaguje na změny teplot velmi dobře a svíčkovou se šesti v červenci opravdu nevyžaduje. Jak se ale stravovat, abyste i v létě získali veškeré potřebné živiny?

ff

Pitný režim je základ

Dodržovat pitný režim byste měli během celého roku, v létě to však platí dvojnásob. Lidský organismus se během letních měsíců potřebuje ochlazovat mnohem více než ve zbytku roku, proto se mnohem více potíme a tím pádem naše tělo také „spotřebuje“ více tekutin. Pít byste měli především vodu a neslazené nápoje, například bylinkové čaje, v omezeném množství jsou vhodné i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Tekutiny by měly být spíše vlažné nebo mírně vychlazené, horké nebo příliš ledové nápoje totiž tělo ještě více zahřívají. Ptáte, se jak je to u studeného pití možné? Je pravda, že drink po okraj naplněný ledem vás na chvíli osvěží, poté ale organismus zareaguje na příliš nízkou teplotu tak, že se začne ještě více zahřívat.

Léto – čas sezónních a lokálních potravin

Právě léto je ideálním obdobím, kdy se lze stravovat českými potravinami. Trhy jsou plné čerstvé zeleniny a šťavnatého ovoce a obojí můžete v parných dnech jíst bez ostychu od rána do večera. K snídani si namixujte smoothie, poobědvejte studenou zeleninovou polévku a večer si připravte salát. Experimentujte a zkoušejte nové, neotřelé kombinace, během léta jich zaručeně vymyslíte nespočet. Nebojte se ani bylinek, ty dodají jídlu svěžest a posunou zážitek z jídla o další stupínek výše. Pozor! Co platí pro bylinky, neplatí pro koření. Především to pikantní by vám v létě spíše přitížilo, takže přes prázdniny kořeňte velmi opatrně.

Nezapomínejte na vyvážený poměr živin

Že jsou ovoce a zelenina základ, už víte, ale pouze na mrkvi a jahodách byste asi dlouho nevydrželi. Do jídelníčku zařaďte i další vhodné „letní“ potraviny. Ovoce můžete doplnit hrstkou cereálií a jogurtem či tvarohem, které mají, jako většina mléčných výrobků, také příjemný ochlazující efekt. Ideálním letním pokrmem je například též rizoto, které nemusí být nutné z rýže, můžete na něj použít třeba quinou nebo pohanku. Pokud se neobejdete bez masa, volte lehčí typy – kuřecí, jehněčí nebo ryby.

vg

Dobíjejte baterky při sportu efektivně

Vydáte-li se na výlet – ať už na čtrnáctidenní túru do hor nebo na odpolední výlet za město –, neměla by vám v kapse chybět malá svačinka na zahnání hladu a dobití energie. Skvělými společníky na cesty jsou především ořechy nebo sušené ovoce. Taková svačina nezabere skoro žádné místo, téměř nic neváží a nebude vás další hodinu tlačit v žaludku, ale dodá vám mnohem více síly než chleba se salámem. Ořechy i sušené ovoce navíc vydrží i extrémnější podmínky, takže je s sebou můžete vozit i ve velkém horku, aniž by hrozilo, že se zkazí.

TIP: Ať už patříte mezi aktivní sportovce, plánujete několikadenní výlet do přírody, zajímáte se o zdravou stravu nebo jen rádi zkoušíte nové věci, neměla by vašemu zájmu uniknout nutriční nápoj MANA. MANA je vyrobena z pečlivě vybraných surovin a její složení pokryje doporučenou denní dávku všech důležitých vitamínů, minerálů a dalších látek. Je lehká a dobře stravitelná, můžete si ji tedy klidně dát i před sportovním výkonem. Její příprava navíc zabere jedinou minutu a může se tedy stát vaším ideálním společníkem nejen doma, ale také na cestách.

Není to tak dávno, co MANA prošla vcelku velkou proměnou. Výrobci této „potraviny budoucnosti“ naslouchali přáním svých zákazníků a zohlednili je při vývoji nového složení. MANA nyní zachutná i lidem, kteří si dříve stěžovali na její příliš sladkou chuť. Nová varianta je slanější, díky čemuž ji lze lépe kombinovat s dalšími potravinami. Výraznou změnou prošla také struktura nápoje, která je nyní mnohem krémovější než dosud.

Pro více informací navštivte www.mojemana.cz

Reklama