Horké dny, koupání či prázdninové lásky, které více nebo méně popletou hlavu. To všechno s sebou přinášejí letní měsíce. Stejně jako jiné medicínské obory, i gynekologie zná některé zdravotní komplikace, které se dají nazvat jako sezonní a které souvisí s výše jmenovanými atributy prázdnin. Například alergik na hmyz začne být v létě více ostražitý a přesně ví, co udělat, když jej štípne vosa nebo včela. Stejně tak ženy by měly být připraveny na některé gynekologické problémy, které by je eventuálně v létě mohly potkat.

 

Zde jsou nejčastější dotazy, které zodpověděla MUDr. Vanda Hořejší:

 

Poševní mykózy

 

Jak může žena onemocnět mykotickým zánětem?

Vulvovaginální mykotická infekce je definována jako zánět zevního genitálu a pochvy.

Toto onemocnění je doslova každodenním chlebem všech gynekologů na celém světě.

Poševní mykóza je způsobena patogenními kvasinkami rodu Candida (proto je také někdy nazývána vulgovaginální kandidózou). Dispozici dává kvasinkové infekci řada vnitřních i vnějších vlivů – zejména věk, těhotenství a jiné hormonální vlivy, cukrovka, užití řady antibiotik. Zdrojem infekce pochvy může být i střevní rezervoár kvasinek (ve střevě se běžně vyskytují kvasinkové mikroorganizmy, při přechodu do pochvy mohou za určitých okolností vyvolat zánět).

 

K rozvoji kvasinkové infekce přispívá také řada faktorů běžného života – těsné nylonové prádlo, vlhko v oblasti rodidel, tření obnažených povrchů kůže, mokré koupací obleky a horké koupele (termální lázně), nesprávně užívané poševní tampony a vložky, deodoranty, mýdla a spreje, ovoněné barvené toaletní pomůcky, složky pracích prášků ulpívajících na prádle.

 

Existují již bakterie v pochvě?

Tak jako v jiných orgánech (plíce, střevo). i v pochvě existují bakterie a za normálních okolností nezpůsobují obtíže, resp. nemoc. Ba právě naopak – jsou součástí fyziologického fungování zdravého organismu. Nejdůležitějším mikroorganismem je Laktobacil, který v pochvě udržuje kyselé prostředí a tím ji chrání před patogenními organismy.

 

Jaké jsou nejčastější příznaky mykotických zánětů?        

Pacientky si nejčastěji stěžují na výtok, svědění a pálení. Zarudnutí zevních rodidel je běžné a může být doprovázeno bolestí při močení a bolestivým pohlavním stykem. Poševní výtok je hustý, bílý a typicky tvarohovitý.

 

Mohou mykotickou infekcí onemocnět i sexuální partneři?

Muži mohou být rovněž ohrožení kandidózou, která může vyvolat balanitis – zánět předkožky, který je jen příležitostně provázen výtokem. Nejvýše 25 % mužských partnerů žen trpících kandidózou může být pouhými nosiči kvasinek bez manifestních příznaků onemocnění. Protože muži mohou znovu infikovat své partnerky, je prospěšné pro daný pár vynechat pohlavní styk po dobu léčby. Současné léčba obou partnerů je prospěšná z důvodů prevence reinfekce.

Přesto je třeba upozornit, že poševní mykóza není primárně považována za pohlavně přenosnou nemoc.

 

Jaká je možná léčba?

Léčba akutní neopakované infekce obvykle nečiní obtíže. Lze vybírat preparáty ve formě vaginálních čípků, krémů, poševních tablet či globulí. Velkou výhodou je dostupnost preparátů Gyno-Pevaryl 150 vaginální čípky a Gyno-Pevaryl 150 Combipack (kombinovaná léková forma vaginální čípky + krém, která je určena i pro léčbu partnera). Oba přípravky jsou volně prodejné léky, které jsou k dostání v každé lékárně. Jen malé procento žen trpí opakující se formou mykotické infekce. Její terapie bývá obvykle velmi svízelná. Je nutné provést kultivační vyšetření se stanovením citlivosti kvasinek na antimykotika, pokusit se odstranit předurčující faktory. Základem terapie je prodloužení aplikace lokálních preparátů v řádu dnů až měsíců. Nutným se zdá být dlouhodobé preventivní podání léčby celkové ve formě perorálních antimykotik. Vhodným doplňkem terapie je lokální aplikace preparátů obsahujících laktobacily.

 

Co poradit partnerům právě léčených partnerek?

Pohlavní zdrženlivost v tomto období je dobrá, eventuální užití kondomu výborné. U partnerů, jejichž partnerky trpí opakovanými infekcemi, není absolutně od věci provést též kultivační vyšetření urologem, i když si sami připadají zdrávi!

 

A co říci závěrem?

Z opakovaných průzkumů vyplývá, že 75 % žen je v životě nejméně 1x postiženo epizodou kandidózy, 45 % z nich má více než jednu ataku. Proto je prevence onemocnění velmi důležitá. Pravidelné gynekologické prohlídky jsou podmínkou, vhodná tělová kosmetika, kvalitní prádlo a zdravý styl života dobrým doporučení.

 

Jak jste na tom vy? Jak účinně bojujete s vaginálními mykózami?? Také vás trápí toto onemocnění, nebo jste ta šťastná, která jej skoro nezná???

Reklama