Pravidla grilování bez rizika nevolnosti
Při grilování je dobré myslet na několik jednoduchých pravidel, abyste dokázali předejít nepříjemnému bolení břicha a nevolnosti. My si je teď uprostřed grilovací sezóny s vámi připomeneme:
- Čistota grilu: Ujistěte se, že je gril před použitím čistý. Odstraňte předchozí zbytky jídla a mastnoty, které by mohly způsobit kontaminaci.
- Kvalitní čerstvé suroviny: Používejte čerstvé a kvalitní suroviny. Zkontroluj datum spotřeby masa a ujisti se, že je správně skladováno.
- Hygiena při přípravě: Před přípravou jídla si důkladně umyj ruce. Používej oddělené desky a nože pro syrové maso a zeleninu, aby nedošlo ke křížové kontaminaci.
- Marinování: Marinujte maso vždy v lednici, ne při pokojové teplotě. Z lednice pak maso vytáhněte alespoň hodinu před grilováním a nechte zteplat. Zbylou marinádu před použitím tepelně upravte.
- Důkladné propečení masa: Ujistěte se, že gril má dostatečnou teplotu předtím, než na něj položíte maso. Hlídejte si, aby maso bylo dokonale propečené, zejména kuřecí, vepřové a mleté. Použijte teploměr, aby vnitřní teplota masa dosáhla bezpečné úrovně. Například kuřecí maso by mělo mít alespoň 75 °C.
Při servírování používejte čisté nádobí a příbory pro manipulaci s hotovým jídlem. Nepokládejte hotové jídlo na talíře, kde bylo syrové maso.
Skladování potravin v horkých dnech
Dodržování správných postupů skladování potravin, zejména masa, je klíčové pro zachování čerstvosti a zdravotní nezávadnosti potravin v letních dnech. Pojďme se ty nejzákladnější rady:
Skladování masa
Maso uchovávejte stále v chladu (ideálně v teplotě mezi 0 a 4 °C). Syrové maso skladujte v uzavíratelných nádobách nebo sáčcích. Marinujte maso vždy v ledničce, ne při pokojové teplotě. Zbylou marinádu před použitím tepelně upravte.
Skladování zeleniny
Ujistěte se, že zelenina a ovoce nejsou v kontaktu se syrovým masem. Většina druhů zeleniny by měla být skladována v ledničce, aby zůstala čerstvá. Salát nebo bylinky, je dobré skladovat ve vlhkém prostředí, ideálně v uzavíratelném sáčku s trochou vody.
Skladování mléčných výrobků a omáček
Mléčné výrobky jako sýry a máslo skladujte v ledničce (teplota do 4 °C), protože vystavení vyšším teplotám může způsobit, že se zkazí. Omáčky a dipy skladujte v uzavřených nádobách, aby nebyly vystaveny vzduchu a bakteriím.
Chlazení během grilování
Během grilování venku používejte dostatek chlazených nádob a boxů s ledovými balíčky. Choulostivé potraviny musí zůstat v chladu až do okamžiku grilování. Výjimkou je maso, které je třeba alespoň hodinu předem nechat v pokojové teplotě, aby nedostalo na grilu teplotní šok. Ujistěte se také, že potraviny nejsou vystaveny přímým slunečním paprskům.
Extra tip: Servírování na ledu
Při podávání potravin, které potřebují být chlazené (saláty s dresinkem, mléčné produkt, dipy apod.) použij mísu s ledem, kam umístíte misky s jídlem. Tím zajistíte delší čerstvost.
Zázvor, grilování a nevolnost
Říkáte si, jak souvisí zázvor s grilováním a nevolností? Zázvor je dobře známý svými účinky proti nevolnosti a může být užitečný při zmírnění některých příznaků nevolnosti. Je často používán k úlevě od nevolnosti způsobené cestováním, těhotenstvím nebo právě přejedením či jinou dietní chybou. *
Grilované pokrmy bývají často náročné pro naše trávení a i přesto, že dodržíme všechny zásady skladování a přípravy potravin, může se dostavit nafouklé břicho a nevolnost nebo dokonce zvracení.
Pokud se jedná jen o běžné přejedení, kdy jste toho snědli moc nebo vám dnes jídlo prostě nesedlo a žaludek má potíže s jeho trávením, pak doporučujeme sáhnout po zázvoru. Můžete jej najít v různých formách – čerstvý, sušený nebo ve formě zázvorových shotů. Snadným řešením je mít vždy po ruce doplňky stravy s obsahem zázvoru.
Zázvor v tabletce i limonádě
Specialistou na zázvor mezi doplňky stravy je Antimetil®, který obsahuje extrakt ze zázvoru s unikátní koncentrací 10 % gingerolů. Je vhodný pro všechny od 3 let, včetně těhotných a kojících žen. Dospělým je při potížích doporučováno užít 2 tabletky a mohou to opakovat až 4x denně. Výhodou Antimetilu® je malá velikost tablety, která jde lehce spolknout, ale i tak ji doporučujeme zapít sklenicí vody nebo lahodné limonády.
Proto vám jako bonus přinášíme recept na osvěžující zázvorovou limonádu, která se skvěle hodí k letnímu grilování!
Recept na zázvorovou limonádu
Ingredience:
- 1 šálek (240 ml) čerstvého zázvoru, oloupaného a jemně nastrouhaného
- 1 šálek (240 ml) čerstvě vymačkané citronové šťávy (asi 4–5 citronů)
- 3/4 šálku (150 g) třtinového cukru (můžeš upravit podle chuti)
- 4 šálky (960 ml) vody
- 4 šálky (960 ml) perlivé vody nebo sodovky
- Led
- Plátky citronu a čerstvé lístky máty na ozdobu
Postup:
Příprava zázvorového sirupu:
- V malém hrnci smíchejte nastrouhaný zázvor, cukr a 2 šálky vody.
- Přiveďte k varu a potom snižte teplotu, nechte mírně vařit asi 10 minut, dokud se cukr nerozpustí a směs není voňavá.
- Sejměte z ohně a nechte vychladnout. Poté sirup přeceďte přes jemné sítko, aby se odstranily kousky zázvoru.
Příprava limonády:
- V džbánu smíchejte citronovou šťávu, zázvorový sirup a zbylé 2 šálky vody. Důkladně promíchejte.
- Před podáváním přidejte perlivou vodu nebo sodovku pro osvěžující šumivý efekt.
- Podle chuti můžete přidat více cukru nebo citronové šťávy.
Servírování:
- Nalijte limonádu do sklenic plných ledu a okamžitě podávejte.
- Ozdobte každou sklenici plátkem citronu a pár lístky máty.
- Pokud chcete limonádu ještě více osvěžit, můžete přidat pár plátků okurky nebo čerstvé ovoce, jako je malina nebo jahoda.
Tato zázvorová limonáda je nejen osvěžující, ale také skvělý pomocník při prevenci nevolnosti. Doufáme, že vám bude chutnat a bude skvěle doplňovat vaše letní grilovací menu!
* Zázvor přispívá k normálnímu trávení a působí antiemeticky (zmírňuje zvracení).
Nový komentář
Komentáře
Zdravím, mohu prosím dotaz? Kde kupujete kvalitní koření do běžného vaření i ke grilování prosím?