Dlouhé cestování v autě, letištní procedury nebo sport v tropických teplotách. Aktivity, které jsou běžnou součástí letní dovolené, mohou být pro osoby s nemocným srdcem vážným ohrožením. Pokud k nim patříte, nebojte se užít si dovolenou naplno, dbejte ale na základní doporučení lékařů!

Připravte se předem

Česká republika patří v EU k zemím s vysokým počtem lidí s kardiovaskulárními chorobami, péče o ně je zde ale na špičkové úrovni. Také díky tomu se v posledních letech například zvyšuje počet cestujících se stabilizovanou kardiovaskulární chorobou. Cestování, obzvláště v horkých letních měsících, však pro kardiaky i nadále znamená velkou zátěž - mohou trpět nevolnostmi, dušností, únava u nich nastupuje rychleji. Jestliže je to případ vás nebo vašeho blízkého, nezapomeňte před odjezdem na konzultaci s lékařem. Ten vám pomůže zhodnotit stupeň rizika, kterému se na dovolené můžete vystavovat, a vybaví vás kromě rad i potřebnou dokumentací - pokud patříte k pacientům se srdečním přístrojem, vezměte s sebou kopii poslední lékařské zprávy od kardiologa včetně EKG, popř. kopii lékařské zprávy z kardiologie nebo kardiochirurgie, která uvádí prodělané vyšetření a kontakt na kardiologa. Pokud se rozhodnete odcestovat do ciziny s jiným časovým pásmem, domluvte se na přeprogramování vnitřních hodin kardiostimulátoru.

Nejvíce nejasností panuje o létání

kardiakObecně se dá o letu uvažovat, pokud je onemocnění srdce ve stabilizovaném stavu. Existují však takové stádia nemoci, při nichž se letět letadlem vůbec nedoporučuje. Jde především o to, že během startu, letu i přistávání dochází ke změnám atmosférického tlau a fyziologickým reakcím organizmu na tyto změny, které mohou představovat pro krevní oběh rizikových pacientů větší zátěž,“ říká prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., přednosta I. interní kardiologické kliniky FN Olomouc.

U osob s kardiostimulátorem a jiným lékařským zařízením, které stimuluje důležité životní funkce, se nedoporučuje provádět detekční kontrolu rámovým ani ručním detektorem kovů. „V praxi to znamená, že člověk s kardiostimulátorem nebo defibrilátorem se před bezpečnostní kontrolou nahlásí pracovníkovi letiště a prokáže se mezinárodním průkazem, který obdržel po implantaci. Pracovník jej vezme mimo rám do oddělené místnosti nebo bokem na stanoviště a hmatem provede fyzickou kontrolu. Je třeba počítat s tím, že tento proces je časově náročnější, a cestující by si tak měl nechat větší časovou rezervu,“ popisuje průběh bezpečnostní kontroly na Letišti Václava Havla Praha jeho mluvčí Marika Janoušková. Na druhou stranu, pokud omylem pacient projde detekčním rámem, neznamená to u moderních systémů naprosto žádné riziko pro pacienta.

Monitoring srdce na dálku

Díky pokrokům zdravotnické technologie mohou být pacienti s poruchou srdečního rytmu s implantovanými kardiostimulátory a defibrilátory pod kontrolou i na zahraniční dovolené. Pomáhá jim k tomu např. dálkový monitor MyCareLink společnosti Medtronic, který přenáší bezdrátově data z implantovaného kardiostimulátoru či defibrilátoru pacienta přímo k ošetřujícímu lékaři. Ten tak může včas odhalit akutní problémy, doporučit rychlou návštěvu místního zdravotnického zařízení a zabránit vzniku závažných zdravotních komplikací. Tento systém funguje celosvětově, a to i na dovolené - obecně na místech se signálem jakéhokoliv mobilního operátora.

kardiak

Co pro sebe můžete udělat

  • V létě dejte přednost podhorským oblastem s ne příliš náročným terénem. V případě dovolené u moře je lepší vyrazit mimo hlavní sezónu, kdy jsou teploty mírnější.
  • Nezapomeňte na léky, které užíváte (vezměte jich do rezervy více).
  • Pokud vám to lékař doporučí, vezměte s sebou kopii EKG, popřípadě kartičku o kardiostimulátoru, prevenci bakteriální endokarditidy či implantované chlopni.
  • Mějte s sebou informace o nejbližším zdravotnickém zařízení v blízkosti vašeho pobytu. Pomoci vám může webová stránka, která shromažďuje kontakty na nemocnice a kliniky po celém světě - http://www.medtronic.com/Traveling/area.jsp?area=Europe.
  • Dlouhé sezení prokládejte krátkými procházkami - po palubě letadla, v autobuse nebo kolem auta.
  • Pravidelně procvičujte lýtka, pomáháte tak předejít vzniku žilní trombózy.
  • Během cesty hodně pijte.
  • Uzavřete zdravotní pojištění pro příslušnou destinaci pro případy nad rámec základních urgentních situací, které jsou v zemích EU hrazeny ze základního zdravotního pojištění.
Reklama