Konečně je to tady, chvíle volna, kdy se alespoň na pár dní zbavíte povinností všedních dní. Žádné pracovní úkoly, řešení školy s dětmi, úklid domácnosti a nikdy nekončící vaření. Zato slunce, koupání a jídlo z restaurace, případně i procházky po pláži a zajímavé výlety. Někdy se však idyla zvrtne a místo očekávaných, příjemně strávených chvil s partnerem a dětmi jsou dny na dovolené protkané hádkami a dusnou atmosféru.

62e7a98fc8e75obrazek.png
Foto: Shutterstock

Hádky jako porucha komunikace

K naprosté většině hádek ale na dovolené dochází z jiné příčiny, a tou je porucha komunikace. Podle rodinného psychologa Jaromíra Klimeše jsou hádky důsledkem vymezování si vlastního prostoru, které provází všechny zásadní změny, jimiž si člověk během života prochází. Hádka tak nutně nemusí znamenat konec dovolené, ani konec vztahu, zvlášť pokud u vás doma jindy vládne pohoda. Je ale potřeba najít podstatu dovolenkového konfliktu a vyřešit ji. Jaké jsou nejčastější spouštěče hádek na dovolené? 

Únava před odjezdem

Než nastane blaho jménem dovolená, zavládne u vás doma nervozita a stres. Dokončit všechny pracovní resty, zabalit kufry, zajistit hlídání pro domácí mazlíčky a sehnat poslední maličkosti. Není divu, že se cítíte „rozbití“, nervózní a unavení. A těšíte se, jak se na dovolené spravíte, vyspíte a odpočinete si. Jenže takové nervózní rozpoložení před odjezdem funguje jako rozbuška, stačí pak málo a nesmyslná, žabomyší hádka je na světě. 

Řešení: Podle Lindy Blairové, autorky knih o výchově a vztazích, je řešením, jak předejít psychické nepohodě a hádkám před odjezdem, pořádně se vyspat. Ne až na dovolené, ale už před odjezdem na ni. 

Trávení času

Dalším spouštěčem hádek mohou být rozdílné názory na to, kam se vůbec na dovolenou vydat, případně jak ji trávit. Pokud jeden z partnerů touží po ležení na pláži, zatímco druhý chce slézat hory, nastane problém. Nejhorší je, když si navíc myslí, že se z lásky partner přizpůsobí. Obdobná situace může nastat i s dětmi, pokud jim program dovolené naplánujete, podle toho, co baví vás, aniž byste se zeptali na jejich preference. Obzvláště citliví jsou na to teenageři. 

Řešení: Na dovolenkové destinaci je potřeba se shodnout, nikoliv ji jen jednostranně přikázat. Kompromis by měl zavládnout i ohledně toho, co se bude na dovolené dělat. Dny na pláži mohou být proloženy výlety, případně návštěvou aquaparku nebo jiného místa zajímavého pro děti. Variantou je i trávení určitého času na dovolené odděleně. 

Tip: S partnerem si na sebe najděte na dovolené dostatek času, vzájemné dotyky a milé pozornosti ve vás rozproudí hormon dobré nálady, oxytocin.

A zase ty peníze

Na dovolenou obvykle delší dobu šetříte. Jenže v době rostoucích cen úplně všeho se snadno může stát, že peníze zkrátka nevystačí na vše, co jste si od dovolené slibovali. Někdy si ji dokonce musíte zcela odpustit. Je totiž nesmysl se kvůli týdnu volna finančně vyčerpat. To ale může vést k frustraci a hádkám. Případně se rozčarování dostaví až na místě, když zjistíte, že si zkrátka nemůžete dopřát vše, co je na dovolené k mání.

Řešení: Nejhorší jsou zklamaná očekávání. Je proto rozumné si před dovolenou sednout, a tak zvaně si nalít čistého vína, co si skutečně můžete dovolit. Když člověk ví, co očekávat, smíří se se situací lépe, než když ho to zasáhne nepřipraveného. I méně luxusní dovolená může být moc fajn a přinést kýžený odpočinek. Nejdůležitější přeci je, že jste spolu.

Očekávání zázraku

Pokud máte dlouhodobé vážné partnerské spory a neshody, případně si procházíte vztahovou krizí, například po provalené nevěře, pak vězte, že dovolená jako vztahová terapie neobstojí a vaše problémy nevyřeší. Buď na ní budete neustále problém rozebírat a neodpočinete si, nebo budete naopak předstírat, že je vše v nejlepším pořádku, a situace exploduje až po návratu domů. 

Řešení: Problémy ve vztahu si nejprve vyřešte, klidně za pomoci odborníka, a na dovolenou vyrazte teprve až bude krize zažehnána a vztah uzdravený. Teprve pak si ji náležitě společně užijete.

Jiní lidé

Pokud trávíte dovolenou nejen s partnerem a dětmi, ale i se známými, širší rodinou, kolegy z práce a jinými kamarády, může dojít ke konfliktním situacím a hádkám. Zvláště pokud chcete trávit čas jinak než zbytek skupiny, jejíž součástí je i váš partner. Dalším spouštěčem hádek může být i vzájemná žárlivost, když partner nebo vy tak zvaně „koukáte po jiných“, zvýšená konzumace alkoholu či práce na dovolené.

Řešení: Ať už jste na dovolené s kýmkoliv dalším, kromě vašich nejbližších, nedovolte jim, aby ovládali váš společný čas. Pokud se vám nechce na společný výlet, zkrátka na něj nejeďte.  Buďte příjemní, ale asertivní a nebojte se odmítnout, co dělat nechcete. O všem si ale předtím v klidu a otevřeně popovídejte s partnerem, ať má čas se na to připravit a počítá s tím. I u dalších zdrojů konfliktů si nastavte pravidla, která jsou pro obě strany přijatelná.

Zdroje: bbc.com, idnes.cz, čt24.ceskatelevize.cz

Reklama