Nejrůznější bakterie, viry nebo plísně sice nejsou vidět pouhým okem, ale bohužel s námi bydlí pod jednou střechou. Zejména v prostředí, kdy je teplo se jim velmi dobře daří. Proto se chceme zaměřit na úklid domácnosti v létě.

Některé bakterie jsou neškodné, ale jiné mohou způsobovat vážné zdravotní problémy. I když pravidelně a pečlivě uklízíte, zbavit se těchto neviditelných mikroorganizmů není tak úplně jednoduché. Mezi ty nejodolnější patří bakterie. Co jsou vlastně zač? Kde se s nimi setkáváme a můžeme proti nim nějak bojovat?

MaxSan

Jejich název pochází z řeckého slova bacterion, což znamená klacek nebo tyčka. První pozorované bakterie byly totiž tyčinky a objevil je v roce 1676 nizozemský přírodovědec Antoni van Leeuwenhoek

Věděli jste, že bakterie tvoří asi polovinu veškeré živé hmoty na Zemi? Bez nadsázky můžeme tvrdit, že bez jejich činnosti by na naší planetě vlastně vůbec neexistoval život. Najdeme je vlastně všude. V půdě, ve vodě, ve vzduchu, ale často žijí také v symbióze uvnitř a na povrchu mnohobuněčných organizmů. Jsou tedy i součástí našeho těla a mnohé z nich jsou našemu zdraví prospěšné. Příkladem je Escheria Coli – tento druh zajišťuje zdravou střevní mikroflóru. Mezi bakteriemi se vyskytují i velmi odolné druhy, které žijí v prostředí, kde by ostatní organizmy nepřežily. Jde například o vroucí vody sopečných jezer nebo nevyšší vrstvy atmosféry.

Význam bakterií

Svou hlavní a klíčovou roli v přírodě hrají bakterie především pro koloběh látek při rozkladných procesech. Některé druhy bakterií využívá potravinářský nebo chemický průmysl. Existuje však velké množství bakterií, které jsou patogenní a způsobují nejrůznější infekční onemocnění.

Bakterie a choroby

MaxSanNěkteré druhy bakterií mohou být pro naše zdraví velmi nebezpečné. Ještě na začátku 20. století patřila infekční onemocnění k hlavním příčinám úmrtí. Dnes je již situace díky vyspělé medicíně podstatně lepší. Bakteriální infekce nás sice většinou již neohrožují přímo na životě, ale i tak mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Mezi infekční choroby způsobené bakteriemi patří například: zápal plic, bakteriální úplavice, spála, tuberkulóza, cholera nebo salmonelóza. Na člověka se přitom choroboplodné zárodky přenášejí poměrně jednoduše. Jednak je to kapénkovou infekcí, ale časté jsou i další způsoby. Bakterie najdeme například v exkrementech nebo močovo - genitálním systému. Stačí si tedy po použití toalety špatně umýt ruce a bakterie se jednoduše přenesou, na cokoli člověk sáhne. Samostatnou kapitolou jsou domácí zvířata – bakterie se vyskytují v jejich exkrementech, ale i slinách nebo srsti.

Bakterie u nás doma

Protože jsou bakterie přítomné opravdu všude, náš domov není samozřejmě žádnou výjimkou. Kde je najdeme? Pokud si myslíte, že jen na toaletě, jste na omylu. Nejlépe se těmto mikroorganizmům daří ve vlhkém a teplém prostředí. Ideální je tedy kuchyně, konkrétně kuchyňská linka se zákoutími jako je dřez, lednice a sporák nebo odpadkový koš. Doslova jejich rájem je pak obyčejná houbička na nádobí, utěrka nebo kuchyňské prkénko. Dalším místem, kde se to v lidském obydlí hemží bakteriemi, je koupelna. Tady mikroorganizmy najdeme nejen ve vaně a v umyvadle, ale výborně se jim daří i ve vlhkých ručnících a osuškách. Na toaletě pak nesmíme zapomenout nejen na prkénko, ale i na splachovadlo a WC kartáč. Bakterie se vyskytují i na klávesnici počítače, telefonu nebo třeba na hračkách našich dětí. Pokud se bakterie dostane do vhodného prostředí, začnou se velmi množit. Jedním z neklamných znaků jejich přítomnosti bývá zápach. 

Víte, kolik kde najdete bakterií?    

  • Kuchyňská houbička - 100.000 bacteria/cm2
  • Dřez – 7.000 bacteria/cm2
  • Vana – 10.000 bacteria/cm2
  • Umyvadlo – 1.000 bacteria/cm2
  • Záchodové prkénko – 100 bacteria/cm2
  • Splachovadlo – 10 bacteria/cm2*

Hygiena především

Za normálních okolností se lidský imunitní systém dokáže proti mikroorganizmům bránit. Jiná situace je u malých dětí, starších lidí, nemocných nebo osob s oslabenou imunitou. V jejich případech je nutná zvýšená hygiena. Aby nedocházelo k přemnožení bakterií v naší domácnosti, je potřeba dodržovat určitá hygienická pravidla. Nestačí pouze běžný úklid, kdy vytřeme podlahu saponátem a prachovkou se zbavíme vrstvy prachu. Obecně musíme dbát na to, aby v domácnosti nezůstávaly zbytky jídla, každý den vynášet odpadky, měnit pravidelně dle potřeby houbičku na nádobí a utěrky a stejně tak i ručníky a osušky.

Chcete mít jistotu, že vaši domácnost zbavíte bakterií?

Pak si pro úklid rizikových povrchů pořiďte některý z řady prostředků MaxSan. Tyto přípravky zabraňují množení bakterií a zanechávají ošetřené povrchy domácnosti zářivě čisté a hygienicky ošetřené, a to až na 48 hodin. Jelikož přípravky MaxSan neobsahují chlor, nehrozí ani nepříjemný chlorový zápach, který většině lidí není příjemný. Vše stačí jen jednou otřít a celá vaše domácnost bude hygienicky čistá až na 48 hodin. Zahubíte tak 99,9 % bakterií!

Z jakých přípravků MaxSan si můžete vybrat ten, který vám vyhovuje a který potřebujete?

  • Víceúčelový čistič MaxSan Universal (1 l) se svěží vůní citrónu je určen pro pravidelné čištění a MaxSandlouhodobou dezinfekci všech typů omyvatelných ploch, jako jsou např. podlahy (dlažby, PVC, laminát), dětské hračky, židličky, svačinové boxy, lahvičky, nočníky apod. Kromě antibakteriální ochrany až na 48 hodin zaručí dokonalou čistotu a lesk. Přípravek nezanechává skvrny a po jeho použití bude celá vaše domácnost příjemně vonět. Přípravek se používá ve zředěné formě a materiály, které přijdou do kontaktu s potravinami, je nutné po aplikaci prostředku opláchnout. Jelikož přípravek neobsahuje chlor, nemusíte se bát nepříjemného chlorového zápachu, který je většině lidí nepříjemný. Nabízí se ve dvou voňavých variantách s vůní citrónu (Lemon) a borovice (Pine). Doporučená maloobchodní cena MaxSan Univerzálního čističe je 59,90 Kč.
  • MaxSan Koupelnový čistič (500 ml) – Účinný prostředek pro odstranění vodního kamene a dezinfekci. Hubí plísně a bakterie na všech omyvatelných plochách v koupelně, jako jsou např. vodovodní baterie, vany, vnější plochy WC mísy, sprchové kouty a závěsy, spáry ve dlažbě a obkladech, kelímky na kartáčky a zubní pasty apod. Přípravek lze aplikovat také do odpadů umyvadel a van, kde odstraní nežádoucí zápach. Díky praktické pistoli s funkcí pěny nestéká z povrchů a vyčistí i špatně dostupná místa. Zanechává po sobě příjemnou vůni bez chloru. Doporučená maloobchodní cena MaxSan Koupelnového čističe je 69,90 Kč.
  • MaxSanKuchyňský čistič (500 ml) – Spolehlivě odstraňuje mastnotu, připálené zbytky jídla a dlouhodobě dezinfikuje omyvatelné plochy v kuchyních, jako jsou například varné a pracovní desky, trouby, digestoře, kuchyňské skříňky, ledničky nebo myčky. Přípravek lze aplikovat také do odpadů dřezů, kde odstraní nežádoucí zápach. Účinně, a přitom bez chlóru dezinfikuje houbičky na mytí nádobí a kuchyňská prkénka. Zanechává po sobě příjemnou vůni bez chloru. Doporučená maloobchodní cena MaxSan Kuchyňského čističe je 69,90 Kč.

Více informací hledejte na www.henkel.cz.

Vyzkoušejte přípravky MaxSan pro úklid domácnosti nyní za poloviční cenu díky kuponu pro nákup, který si nyní můžete vytisknout zde, na této stránce!

Teplé počasí vytváří příznivé podmínky pro nejrůznější bakterie. Některé jsou neškodné, ale jiné mohou způsobovat vážné zdravotní problémy. Účinným bojovníkem proti mikroorganizmům je řada čisticích prostředků bez chlóru MaxSan společnosti Henkel ČR, kterou díky naší akci můžete nyní koupit za poloviční cenu. Přípravky MaxSan kromě dokonalé čistoty a lesku odstraní 99,9 % bakterií a zajistí ochranu proti jejich opětovnému množení po dobu až 48 hodin.

Tento kupón Vás opravňuje k 50% slevě ve všech supermarketech a hypermarketech Albert.
Platnost kupónu do 30. 6. 2012. Vytiskněte si celou stránku a použijte kupon ZDE.

Reklama