Jaro pomalu ustupuje létu a snad každému již hlavou prolétla myšlenka, kam se letos vydá na dovolenou. Asi by to chtělo někam k vodě, krásně se opálit na sluníčku. Nebo spíš dáváte přednost aktivně strávenému odpočinku, nejlépe třeba na kole či při vysokohorských túrách? Anebo jste snad propadli aktuálnímu trendu kratších dovolených v rušných městech s bohatým kulturním vyžitím a skvělou gastronomií? Ať už spadáte do jakékoliv kategorie, své sny o ideální dovolené si můžete splnit u našich jižních sousedů v Rakousku.

Byla řeč o koupání a vyhřívaní se pod slunečními paprsky. Když pomyslíte na obrovská alpská jezera v kombinaci se silným horským sluncem, možná vám spíš běhá mráz po zádech, než že byste si představovali svou ideální letní dovolenou. Ale vězte, že například taková korutanská jezera dosahují v létě teploty až 28°C, v případě jezera Klopeiner See můžeme mluvit dokonce o 30°C. Proti tomu nemohou nic namítnout ani ti největší milovníci tepla. A jezer v Korutanech najdeme přesně 1.280, takže ani přecpané pláže nemusí být vaší noční můrou.

Muzeum Lentos v Linci    

Muzeum Lentos v Linci    

Foto: Linz Tourismus_Kest_2Meta                                

Kdo si ale letní dovolenou nedokáže spojit s alpskými vrcholky a ani vysoká teplota vody horských jezer ho nepřesvědčí, ten se může vydat do Burgenlandu. Tady na okraji panonské nížiny totiž slunce svítí 300 dní v roce a sněhem pokryté hory jsou daleko. Hlavním reprezentantem vodního živlu je zde Neziderské jezero, které je díky své rozloze 315 km2 největší vodní plochou v Rakousku.

Na jezeře Millstätter See

Na jezeře Millstätter See    

Foto: Kärnten Werbung, Franz Gerdl

Zastánci teplého podnebí a pohodové dovolené už snad v tento moment mají jasno, kam se letos vydají za klidem. Tím však výčet předností Rakouska zdaleka nekončí. Snad nejvíce zdejší krajinu ocení cyklisté a pěší turisté. Všechny spolkové země si zakládají na velmi dobré úrovni svých přehledně značených tras, udržovaných stezek a důkladně propracovaných horských túr. 

Za všechny jmenujme Orlí stezku v Tyrolsku, která má od roku 2015 dvě varianty. První se vine Severním Tyrolskem v délce 320 kilometrů a jedná se o vysokohorsky vedenou trasu, která je opravdovou zkouškou pro vaši kondičku. Druhá větev stezky vede napříč Východním Tyrolskem, je o poznání kratší (98 km), zato však neminete Grossglockner, nejvyšší horu Rakouska.

Těm, kterým po tak náročných túrách vyhládlo, doporučujeme navštívit Štýrsko, které skrývá obrovské kulinářské bohatství. Po ochutnání štýrských dýňových olejů, vína a dalších delikates se budete cítit jako v ráji.

Na kolech v oblasti Dachsteinu

Na kolech v oblasti Dachsteinu                        

Foto: Steiermark Tourismus

A konečně, koho příroda moc neláká a vyhledává spíš ruch a městský život, ten by si neměl nechat ujít návštěvu města Lince. Nyní velmi moderní město na řece Dunaji s bohatou historií, které bylo právem zvoleno evropským městem kultury.

Lehkým protipólem moderního Lince je císařské město Salcburk. Historie zde na vás bude dýchat na každém rohu, ať už se rozhodnete navštívit barokní park Mirabellgarten, klášter Nonnberg či petrský hřbitov, kde jsou ukryté katakomby pocházející údajně ještě z doby antické.  Určitě také nesmíte zapomenout ochutnat místní Fürstovy koule, ze kterých se později vyvinuly dnes mnohem známější Mozartkugeln. Ty zaručeně pravé ale pocházejí právě od salcburského cukráře Fürsta a dodnes se vyrábějí ručně podle původní domácí receptury.

Túra v tyrolských Alpách

Túra v tyrolských Alpách                                  

Foto: Tirol Werbung

Rakousko je tedy velmi rozmanité, spojuje ho ale vstřícná povaha místních obyvatel a jejich pohostinnost. Nejlépe, když se o tom přesvědčíte sami!

Reklama