Léto je v plném proudu, trávíme čas v přírodě, v lese, na chatách i chalupách, u vody a vyrážíme po celoroční práci na dovolenou. A právě tento čas je podhoubím pro tzv. “letní chřipky”, které provázejí vysoké horečky, průjmy a nevolnost.

Letní chřipky jsou způsobené přílišným horkem, na které organismus, zejména ten dětský, není připraven. Někteří nastalá horka zvládají bez problémů, jiní jsou k nim, díky oslabené imunitě, špatným stravovacím návykům nebo špatnému životnímu stylu, náchylnější. Letní chřipky mívají krátký průběh, ale o to prudší a komplikovanější. Snáze k nim přijdete na cestách v cizině, kdy se spojí vyčerpanost po dlouhé cestě v horku s reakcí těla na neznámé potraviny.

Pro tyto případy mějte vždy v zásobě léky, které průběh onemocnění alespoň zmírní. Mějte na paměti, že léky proti horečce způsobují pocení a snáze může dojít k dehydrataci organismu (odvodnění), která je nebezpečná především u malých dětí, zvláště pokud venku panují třicetistupňová vedra a ony trpí průjmem.

Proto důsledně dbejte na doplňování tekutin, abyste zabránili přílišným ztrátám vody! K rehydrataci existují a jsou volně v lékárnách k dostání rehydratační roztoky. Pokud se připojí horečky, dopravte raději dítě k lékaři.

V první fázi onemocnění dodržujte dietu, pokud nemáte chuť k jídlu, nebo dítě jídlo odmítá, nenuťte sebe  ani jeho. Po ustoupení té nejhorší fáze, se však brzy snažte navrátit k normální stravě. Dnes už ani dětské doktorky nedoporučují vůbec nějakou dietu držet. Názor, že konzumací jogurtů a mléčných výrobků, které obsahují živé kultury, léčíte průjem, je mylný. Působí sice na střevo, ale celkové regeneraci příliš nepomůže. Ba naopak, může zatížit organismus zbytečným zahleňováním.

Asi nejlepší je, když se vám i celé rodině tyto nepříjemnosti vyhnou. A můžete si k tomu dopomoci i sami. Svým zdravým životním stylem, optimistickým postojem k životu, správnou životosprávou, dostatečným odpočinkem i sportem. No není to jednoduché?! Tak s chutí do toho!

       
Reklama