sum.jpg
Foto: Shutterstock

Jak vysoká je letos poptávka po studentech – brigádnících?  
Poptávka je rozhodně vyšší než počet zájemců. Zvlášť v některých lokalitách rozhodně není možné zcela pokrýt veškeré personální potřeby firem.

Kolik si mohou průměrně vydělat? Rostou jejich odměny? 
Pro brigádníky jsou odměny o něco málo vyšší než v loňském roce. Například pro Prahu se mzdy pohybují v supermarketech od 140 do 170 Kč za hodinu. Ve skladech je to 140 až 180 Kč za hodinu a na administrativních pozicích nebo na recepcích mezi 150 a 190 Kč za hodinu.

Pokud někdo brigádu domluvenou zatím nemá, má šanci najít si něco teď na začátku prázdnin? 
Určitě. Nicméně záleží na typu práce, co chce dělat. Pokud hledáte brigádu a je vám jedno, co to bude, tak ji seženete. Často i ze dne na den. Bude se jednat hlavně o doplňování zboží, práci ve skladu a asistenty prodeje. Pokud chce někdo brigádu odpovídající např. jeho oboru, který studuje, může to být již těžší. A je lepší hledat ji dříve, než na začátku léta. Nicméně ani v takovém případě není třeba panikařit.  Často se stane, že brigádník na poslední chvíli nenastoupí. A pak hledají firmy někoho jiného na poslední chvíli.

Kde je šance největší? 
Gastro – to v létě potřebuje velkou personální výpomoc. A pak u méně odborných pozic – manipulační práce, doplňování zboží a podobně.

Více příležitostí bude jistě ve větších městech. Jak ale řešit brigádu, když je student třeba z odlehlejší vesničky? Existují třeba i online brigády? 
S covidem se sice zvýšilo množství home office, a tak lze i některé pozice dělat z domova, ale zde bych hlavně doporučoval dát si pozor na „snadno vydělané peníze za 10 minut denně“ a podobné podvodné brigády. Vždy je třeba ověřit si, pro koho budete pracovat. A je třeba zajistit si předem smlouvu a v ní domluvit všechny náležitosti.

Na co ještě by si studenti při hledání brigády měli dát pozor? 
Pro koho pracují, zjistit si reference, pořádně pročíst smlouvu, zda je v ní vše tak, jak bylo domluveno. A hlavně nechodit na brigádu bez smlouvy s tím, že ji obdrží později. Často to pak může skončit špatně.

V čem studenti při hledání brigády chybují? 
Nečtení inzerátů. Často zašlou reakci na nerelevantní pozici. Tím ztrácí svůj čas a v očích personalistů to pak nevypadá dobře. Pokud je v inzerátu, že hledají někoho na „Po, Út a St pravidelně“, určitě není možné chodit „St, Čt, Pá". Pokud by to bylo možné, určitě by to v inzerátu zaznělo. Firmy se snaží do inzerátu dát vše, co skutečně potřebují. A pokud by hledaly někoho i na „St, Čt, Pá“, určitě by to bylo uvedeno.

Stejně tak není dobré, když uchazeči něco slíbí, i když ví, že to není možné. Například když potřebujeme někoho na celý červenec, ale zájemce už teď ví, že nebude moct pracovat od 20. 7., ale doufá, že se to třeba nějak samo vyřeší.

Osobně je za mě nejvíce nepříjemné, když někdo přislíbí nástup, ale pak se ani neozve, že si to rozmyslel. Personalista s tím počítá. A ano, zrušení ze strany zájemce je nepříjemné. Ale čím dřív se ozve, tím to lépe vypadá. A hlavně si to personalista zapamatuje, i když může být v tu dobu nešťastný, že se mu nástup pokazil. Stejně si zapamatuje, že se tenkrát slušně ozval. A pokud na něj narazí v blízké době u další pozice, dá mu ještě šanci. V případě, že se ani neozve a nenastoupí, často si zavře dveře natrvalo a zbytečně.

Zdroj informací: František Jareš, Agentura STUDENT

Čtěte také:

Reklama