Motýli. Ale ne ledajací! Pohádková nádhera. Pestré barvy a obrovské rozměry. S otevřenou pusou zíráte na unikátní tvory z hmyzí říše, které byste i při svých toulkách po velmi vzdálených krajích spatřili jen stěží...


Ale až do konce dubna se jimi můžete pokochat docela blízko. V pražské Botanické zahradě v Tróji v pavilonu Fata Morgana totiž v rámci expozice Na křídlech fantazie si tyto nádherné obří exotické motýly můžete prohlédnout docela zblízka.


Do metropole se „slétly“ z motýlí farmy v britském Stratfordu nad Avonou.


Morpho peleidesJednu z nejnavštěvovanějších akcí každoročně během tří týdnů navštíví přibližně 40 tisíc návštěvníků. Letos pro ně botanická zahrada na výstavu objednala 4000 motýlích kukel, které do Prahy přicházejí postupně, ve čtyřech várkách.


Krasavci
Asi nejefektněji vypadá motýl Morpho peleides, jehož vrchní strany křídel zdobí nádherná modrá barva. Motýly přitahují kvasící banány, kterými jsou po celou dobu výstavy živeni ze speciálních krmítek. Tento motýl v přírodě vyzrává nad svými predátory tím, že ze žlázy mezi předníma nohama vypouští nepříjemný pach. Jeho domovinou je střední a Jižní Amerika.


Parthenos SylviaMéně efektní, přesto velmi zajímavý, je motýl druhu Parthenos Sylvia, který je doma v pásmu od Srí Lanky po Papuu-Novou Guineu.


Mezi klenoty letošní výstavy určitě patří Cethosia biblis, který je hojně rozšířen v pásmu ohraničeném severní Indií, Čínou, Malajsií a Filipínami. Stoupenci východního náboženství, zejména pak buddhismu, si prý na spodní straně křídel tohoto motýla mohu předčítat z nejslavnější knihy světa – Bible.


Pokud nevěříte, na rubu křídel najdete „jen“ oranžově červené zbarvení s bílými, černě lemovanými linkami, tvořícími krajkový vzor.


Na křídlech fantazieCethosia biblis
Ve vstupní hale vítají návštěvníky nápadité výtvory – pestré výtvarné variace různých barev, tvarů a velikostí na podnětné téma exotičtí motýli. Botanická zahrada poskytla v rámci tohoto projektu zcela zdarma svůj jedinečný a inspirativní prostor výtvarným projevům nejmladších návštěvníků Galerie hlavního města Prahy.


Výstavu dětských výtvorů doprovází i album s fotodokumentací, zaznamenávající děti přímo během práce na svých nápaditých ztvárněních tohoto jedinečného tématu.


Botanická zahrada hlavního města Prahy byla založena v roce 1969 a pro veřejnost otevřena v roce 1992. V zahradě si návštěvníci mohou prohlédnout parkově upravené plochy s výstavnou kolekcí okrasných zahradních rostlin, jako např. kosatců, denivek, letniček, zahradních trvalek a skalniček. K prohlídce zve také Japonská zahrada, expozice Turecka a Středomoří a sbírka vřesovištních rostlin. Vyhlídka na Vinici sv. Kláry nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na historické centrum Prahy. Zahrada v současné době zažívá dynamický rozvoj a jsou připravovány nové expozice.


Skleník Fata Morgana je unikátní expoziční skleník dlouhý 130 metrů, široký 17 metrů a vysoký až 11 metrů nad terénem. Skleník byl uveden do zkušebního provozu 12. září 2003 a od 25. září 2003 je přístupný ve vybrané dny ohlášeným návštěvníkům. Skleník je originální tvarem (ležaté protáhlé písmeno S) i umístěním ve svahu nad Vltavou. Vzniká zde expozice s názvem „Tropickou přírodou kolem světa“, která láká návštěvníky možností procestovat svět během hodinové prohlídky.


Tropický skleník Fata Morgana a výstavu exotických motýlů můžete navštívit v průběhu dubna až do 27. bez přestávky od pondělí do pátku, mezi 9. a 18. hodinou. Za vstupné do botanické zahrady zaplatíte 120 korun, včetně venkovních expozic. Pro návštěvu doporučujeme všední den, loni se totiž o víkendech tvořily fronty na desítky minut.


Reklama