Využíváte-li služeb leteckých společností, jistě jste už někdy dumala nad tím, zda je tato přeprava bezpečná. Ačkoli jde podle statistik o jednu z nejbezpečnějších forem dopravy, červíček v hlavě vrtá. Nelétejte s přepravci, uvedenými na černé listině!

crash

Cestování letadlem se v dnešní době stalo celkem běžnou záležitostí. Lidé létají na dovolenou, ale i za obchody. Cestovat letadlem je na delší vzdálenosti daleko pohodlnější a rychlejší než využít některou z forem pozemní dopravy. Jenže...

Ačkoli je letecká doprava považována za jednu z nejbezpečnějších (zemře při ní ročně mnohem méně lidí než třeba na silnicích), bývají nehody letadel zpravidla fatální. Člověku nebyla dána křídla a pád z oblak lze bez křídel přežít jen zázrakem.

Jak se vyhnout letecké nehodě?

I když tento titulek zní asi trochu absurdně, vždyť letadlo řídí pilot a pod kapotu mu nevidíte, přesto můžete udělat pro své bezpečí při cestování letadlem maximum jen pouhým povědomým, se kterou leteckou společností letíte. „Na světě je téměř 300 nebezpečných leteckých dopravců!“ sdělil nám Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Jak jsme se dále dozvěděli, mají nebezpečné letecké společnosti zákaz působení v zemích Evropské unie (EU), ale kdekoli jinde na světě se s nimi setkat můžete.

Jak rozeznat nebezpečnou leteckou společnost?

Když už se dostanete do situace a budete nuceni využít služeb leteckých společností, které neprovozují své služby v EU, mějte po ruce následující Černou listinu leteckých přepravců, která obsahuje letecké společnosti, nesplňující bezpečnostní standarty zemí EU, a hrozí tak zvýšené nebezpečí havárie. Listinu si můžete stáhnout kliknutím na odkaz níže ve formátu PDF...

Co dělat, pokud u sebe listinu nemám

Smutná statistika říká, že počet nehod dopravních letadel každý rok narůstá, ačkoli narůstá i počet provozovaných dopravních spojů. Ze statistik pro rok 2010, které nám zaslal Tomio Okamura, vyplývá, že vloni havarovalo celkem 94 dopravních letadel, z toho 77 jich bylo staršího data výroby a pocházely z východních zemí. Jen 17 havarovaných letadel bylo západní výroby.

Ptejte se tedy, kde je letadlo, kterým poletíte, vyrobeno a jak je staré. Předejdete tak možným rizikům.

Reklama