Létací a padací sny se někdy zdály snad každému. I když vypadají mnohdy děsivě a vy máte pocit, že nepřežijete, nemusíte se jich bát. Většinou vyjadřují touhu po svobodě a snahu vyřešit nějaký životní problém.

fly

Lety a pády se v mých snech vyskytují poměrně často. Mnohem příjemnější jsou samozřejmě ty létací. Vznáším se nad krásnou krajinou, plachtím si jak pták modrým průzračným nebem a pode mnou se rozprostírají krásně zelené louky poseté sedmikráskami. Ano, sedmikrásky jsou sice maličké, ale já v tom zeleném pažitu rozeznávám naprosto jasně. Že bych byla nějaký dravec s ostřížím zrakem? Ale kdepak, jsem člověk, mám ruce a těmi mávám jako křídly. Občas si sice i v tom snu uvědomím, že člověk přece létat nemůže, ale vůbec nemám strach, že spadnu. Jsem lehounká jako pírko a užívám si té nádhery.

Horší jsou sny padací a skákací. Jsem v okně nebo na střeše vysokého domu a musím skočit. Vím, že takhle skáču běžně, jako by z domu nebyla jiná cesta a niky se mi nic nestalo, ale najednou zpanikařím. Mám sevřený žaludek strachem, přešlapuji na parapetu nebo na kraji střechy a dívám se do hloubky pod sebou. Hlas ve mně volá, ať skočím, že se mi nemůže nic stát, ale zdá se mi, že jsem každým okamžikem výš, jako by dům rostl. Ale nemám jiné východisko. Skočím a místo dopadu se probudím.

Jednou se mi zdál kaskadérský sen. Letěla jsem v mlze balonem, který se pomalu „vyfukoval“ a ztrácel výšku. Přiletělo mě zachránit letadlo, na které jsem měla přeskočit. Pode mnou byla voda, zřejmě moře, a balon nezadržitelně klesal k hladině. Letadlo kroužilo kolem a šancí na přeskok ubývalo.

Nakonec odletělo a já zůstala v mlze a padajícím balonu sama. Nakonec balon klesl na hladinu a překryl mě. Plachta balonu mě dusila, plácala jsem se v té vodě a snažila se nadechnout. Už ani nevím, jak jsem se z té šlamastiky vyhrabala, ale probudila jsem se zamotaná v dece. Uf, ta úleva.

Zeptala jsem se naší redakční „čarodějky“ Míši, co tyto sny znamenají.

„Freud by řekl, že jsou o sexu. Ale co u něj není, že? Drtivou většinou jsou létací sny o snaze osvobodit se od něčeho, co nás tíží. Starosti jsou zemská přitažlivost, která nás táhne dolů. Pokud máme z létání požitek, nahlížíme na věci seshora a povznášíme se nad své starosti a momentálně zatěžující realitu. Tento stav, který nám přivodí podvědomí, je vlastně obranným mechanismem. V zásadě jde o auto terapii, která je cenná pro unavenou psýchu a může skutečně přinést úlevu a často i řešení problému.

Skoky. V reálném životě jsme nuceni udělat něco, co není zrovna bezpečné, je riskantní, ale musíme se rozhodnout. Jsme před nějakým důležitým životním krokem, který není snadný, ale musíme ho učinit.

Dopady jsou o asi povaze. Většina lidí se před dopadem probudí. Já většinou dopadnu, zjistím, že se mi nic nestalo, a pak se teprve probudím. Je to možná tím, že musím věci za každou cenu dotáhnout do konce  a udělat za nimi tečku.“

Hm, dotahovat věci do konce. Tak to je můj velký problém. Ještě že mám lítací sny a dokážu se nad to povznést. Jinak bych se asi už dávno zbláznila.

Reklama