tehot

Těhotenství není nemoc, a tak by se k němu také mělo přistupovat. Jenže přesto má pro ženu některá omezení, která není radno ignorovat. Jedním z nich je i cestování letadlem. Kdy je bezpečné, a kdy riskujeme až moc?

Pokud nemáte zdravotní komplikace, měla byste brát v potaz hlavně to, v jakém týdnu těhotenství právě jste.

První trimestr

Teprve nedávno vám těhotenský test ukázal dvě čárky a vy byste ještě ráda stihla báječnou dovolenou, než vám naroste bříško? Pak byste měla vědět, že první trimestr těhotenství je podle lékařů rizikový, a to nejen pro cestování. Zhruba u 15 procent těhotných žen v něm totiž dochází k samovolnému potratu. A lékaři odhadují, že na úplném začátku, kdy o svém jiném stavu ženy ještě ani nevědí, takto skončí více než polovina všech gravidit.

Létání jako takové neohrožuje maminku ani plod. Jenže vlivem měnícího se tlaku v kabině může přispět ke stavům, které v těle ženy vedou ke krvácení a potratu. Zvláště při delších letech. Nebo může vše proběhnout v naprostém pořádku, tak jako o u bezpočtu maminek, které v době letu o svém těhotenství ještě třeba ani nevěděly. Ale riskujte to…

Druhý trimestr

Ve druhé třetině těhotenství už je plod bezpečně usazen, většina nastávajících maminek se také rozloučila s nevolnostmi a jinými nepříjemnostmi spojenými s těhotenstvím. Bříško sice pomalu roste, ale zatím vás nijak neomezuje, takže se cítíte skvěle. Právě druhý trimestr je pro cestování letadlem nejpříhodnější.

Třetí trimestr

Na počátku tohoto trimestru nebudete mít s létáním problém vy, ani letecké společnosti, které vás budou přepravovat. V pokročilé fázi gravidity je tomu ale jinak. Při startu a přistávání letadla se totiž může změnou tlaků protrhnout vak blan a odtéct plodová voda, což může vést k předčasnému porodu. A takovou „show“ v oblacích nechce zažít nikdo ze zúčastněných. Další rizika plynou z délky letu. V těhotenství je také vyšší sklon k tvorbě krevních sraženin. Riziko jejich vzniku stoupá při delším sezení, kdy se vlivem přetížení shlukuje krev v dolních končetinách.

Doba, kdy jsou letecké společnosti ochotné nastávající maminky na palubu přijmout, se liší. Obecně se limit pro jejich přepravu pohybuje mezi 32. a 36. týdnem těhotenství, v případě vícečetného těhotenství pak přepravují ženy s těhotenským bříškem zhruba do 28. týdne gravidity. Navíc myslete i na to, že letecké společnosti vyžadují v pokročilém stadiu těhotenství speciální potvrzení od vašeho lékaře.

Například České aerolinie po vás budou chtít takzvaný Medical Information Form od 34. týdne těhotenství. Jak se dovědí, v jakém týdnu právě jste? Mohou od vás chtít předložit těhotenský průkaz nebo potvrzení od ošetřujícího lékaře. Pokud odmítnete, jsou oprávněni vás z přepravy odmítnout. Než se tedy někam vydáte, zjistěte si podmínky u své přepravní společnosti.

Máte komplikace? Neriskujte

Vůbec by poté dle lékařů neměly cestovat ženy s opakovanými samovolnými potraty a ty, které mají časté bolesti v podbřišku nebo krvácejí. Podobnými pravidly se při odbavování cestujících řídí i letecké společnosti. Těhotné ženy se tak musejí připravit na jistá opatření a omezení. To potvrzuje i Marika Janoušková, tisková mluvčí Letiště Václava Havla: „Pokud má žena v těhotenství jakékoliv komplikace, bude od ní požadováno lékařské potvrzení, a to obzvláště v pokročilejším stádiu gravidity. Mnohem dříve je vyžadováno potvrzení u žen, které očekávají narození více než jednoho dítěte.“

Tipy pro pohodlnější let:

  • Požádejte přepravce o lepší místo, pokud vám jej automaticky nenabídne sám. Ideálně do uličky, abyste mohla dělat časté procházky a odskočit si pohodlně na toaletu. Místo u exitu však dostat nemůžete. Ten, kdo zde sedí, musí v případě nouze pomáhat s evakuací ostatním pasažérům.
  • Když budete sedět, hýbejte a cvičte čas od času nohama, podpoříte tak krevní oběh.
  • Vezměte si s sebou do letadla vlastní pití a jídlo, abyste nebyla odkázána na to, co dostanete v letadle.

Čtěte také: