Prázdniny začaly a každá z vás jistě stejně jako já přemýšlí, kam vyrazit letos na dovolenou. U nás je to tentokrát komplikovanější, protože připadá v úvahu jen taková dovolená, která je vhodná i pro 9 měsíční mimino. Samozřejmě již máme něco naplánované v Čechách - chceme jezdit na výlety s kočárkem i odpočívat, ale já bych přece jen chtěla ještě k moři. Moře mám moc ráda a už loni jsem nikde nebyla. Ve vysokém stupni těhotenství už pro mě totiž nebylo cestování vhodné.

Letos bych si to chtěla vynahradit a myslím, že našemu malému, který vodu zbožňuje, se bude moře také moc líbit. Jak ale na to? Začala jsem tedy uvažovat o tom, jak letošní dovolenou zrealizovat. Po nějaké době jsem zavrhla cestu autem – i k nejbližšímu moři je to přeci jenom dálka a syn nemá dlouhé cestování autem zatím moc v lásce. Navíc se v autě bojí, když je tma, takže by se tím celá cesta dost zkomplikovala. Začala jsem tedy uvažovat o letadle.

Letadlo má nesporné výhody v tom, že je v cílové destinaci za poměrně krátkou dobu. Chceme opravdu letět jen ke Středozemnímu moři, takže by let neměl trvat déle jak 2 až 3 hodiny, což by měl synek hravě zvládnout. Další výhodou je to, že v letadle nemusí být celou dobu připoutaný v sedačce, ale může se i „volně pohybovat“ nebo spát. No a v neposlední řadě – v letadle se nemusím starat o řízení a vyhledávání cesty, ale můžu se prckovi plně věnovat, což také určitě ocení. Navíc u většiny leteckých společností se za takhle malé dítě neplatí (do dvou let). Dítě sice nemá nárok na vlastní sedadlo, ale stejně bych ho měla na klíně, nebo v závěsu na spaní, takže to ničemu nevadí. Takže je rozhodnuto, poletíme letadlem.

Jak to ale s miminky v letadle vlastně je? Kde leží/sedí? Co jí? Kde spí? Jak to uděláme s kočárkem, který musíme mít sebou? A jak s jídlem pro prcka? A s pitím, když se do letadla nesmí brát žádné tekutiny? Co když ho budu potřebovat v letadle přebalit? Tyto a mnoho dalších otázek, které mě ještě nikdy nenapadlo řešit ani o nich přemýšlet se mi najednou začalo honit hlavou.

Pokud plánujete letět na dovolenou s miminkem, zjistěte si nejdřív u vaší letecké společnosti nebo u cestovní kanceláře, se kterou letíte na zájezd, jak to s miminky dělají konkrétně ony. Podmínky, se totiž, mohou mezi jednotlivými leteckými společnostmi i na charterových letech dost výrazně lišit. Je lépe tedy všechny informace získat již s předstihem a případně si podle toho i leteckou společnost vybrat.

fly

A nezapomeňte, dnes již musí mít dítě od narození svůj vlastní cestovní pas, na jehož vyřízení je potřeba zhruba 30 denní lhůta. Pokud letíte do některé ze zemí EU, stačí vám nechat pro dítě zhotovit občanský průkaz, i na ten si ale minimálně 14 dní počkáte. Cestovní doklady vám zhotoví na místně příslušném úřadě. S sebou vezměte rodný list dítěte i svůj a občanský průkaz. Prcka vyfotí na místě, zaplatíte poplatek 50,- (OP) nebo 100,- Kč (CP) a pak už jen stačí si hotový doklad vyzvednout.

Ve chvíli, kdy už kupujeme letenky nebo objednáváme zájezd, bychom tedy měli nahlásit, že poletíme s malým miminkem a zeptat se na to, co daná letecká společnost pro děti poskytuje. Někdy si takto můžeme objednat pro dítě i „postýlku“ (závěs), ve které se může prospat. Většinou ale jen na delších letech. Také se můžeme zeptat, jestli v letadle nebude nějaké volné místo a případně požádat, jestli by ho, pokud bude, mohli nechat vedle nás. Letadla nebývají plná do posledního místa, takže nám většinou vyhoví a je pak příjemné, že si máme kam na chvíli odložit dítě nebo věci. Po dobu startu a přistání ale musíme mít dítě na klíně, připoutané spolu s námi bezpečnostním pásem.

S kočárkem by pak neměl být vůbec žádný problém. Můžete s ním jet vlastně až k letadlu a po příletu vám ho opět přistaví. To jsem si tedy oddechla! Představa, že prcka tahám dvě hodiny po letišti jen tak v náručí nebo v nosítku mě trochu děsila. Dalším plusem je to, že dítě má podle všeho nárok na své vlastní zavazadlo i v zavazadlovém prostoru (nutno ověřit, zejména na charterových letech tomu tak být nemusí). Tedy výhoda pro nás – můžeme sbalit víc věcí. A že je jich pro takové mrně potřeba opravdu hodně. A pokud se obáváte, že v zemi, kam letíte, bude problém něco sehnat, je lépe to vzít s sebou. Včetně hotových potravin pro děti, které, balené většinou do skla, nějaké to kilo k povolenému limitu určitě také přidají.

Potraviny a nápoje pro dítě můžeme vzít i do letadla. Pozor ale, musí to být v množství odpovídajícím délce cesty a při odbavení můžeme být požádáni, abychom jídlo či nápoj, který vnášíme do letadla, ochutnali. Na palubě již by mělo probíhat vše bez problémů. Letušky nám rády jídlo pro prcka ohřejí na požadovanou teplotu a s pitím také nejsou komplikace. Pokud dítě ještě kojíte, je ideální načasovat si to na dobu při startu a přistání – sání totiž působí preventivně proti bolesti oušek při přetlaku, který v tuto dobu v letadle nastává. Pokud nekojíte, nabídněte dítěti čaj nebo vodu z láhve s dudlíkem.

Na palubu pak můžeme zabalit i kosmetiku, na kterou je dítě zvyklé. Ovšem opět v odpovídajícím množství, ideálně v malém cestovním balení. V každém letadle by měl být na minimálně jedné toaletě sklápěcí přebalovací pult. Místa je tam sice dost málo, ale s trochou šikovnosti se dá vše zvládnout bravurně. Pokud si pak potřebujete odskočit vy a letíte sama, nebo je váš partner zrovna také nějak zaneprázdněn, letušky vám rády miminko i pohlídají a pochovají.

Kromě jídla a pití byste měli dítěti sebou do letadla přibalit nějakou hračku či knížku, a to ideálně jednu nějakou novou, ještě neokoukanou, s kterou se zabaví a jednu starou, bez které nemůže být. S sebou vezměte také teplejší oblečení, v letadle bývá poměrně chladno. Není od věci přibalit i menší deku, do které můžete prcka zachumlat – bude mu teplo a útulno a lépe tak usne.

Až dorazíte na místo, myslete pak zejména na ochranu před sluncem. Do jednoho roku věku je dobré používat opalovací krém s ochranným faktorem 50 a nezapomínejte ani na pokrývku hlavy. Pokud to jde, držte se ale i tak raději ve stínu a hlavně doplňujte tekutiny.

 

Krásné prázdniny a napište nám, kam se letos chystáte a vaše tipy a triky při cestování/létání s malými dětmi.

Čtěte také:


Reklama