61d4279ea3e0edres.jpg
Foto: Shutterstock

Sny jsou prožitky iluzorních vjemů, které vytváří mozek během spánku v rámci procesu snění. Představují soubor myšlenek a představ, které během spánku utvářejí vnitřní odpověď organismu na vnější události. Sny vycházejí z našeho podvědomí.

Asi nejznámějším vědcem, který pracoval se sny, je Sigmund Freud, průkopník psychoanalýzy. Říkával, že sny jsou královskou cestou do našeho podvědomí a díky nim máme jedinečnou možnost nahlédnout do hloubky naší duše.

Význam snů versus výklad snů
Je třeba odlišit dva základní přístupy ke snění. Máme tu proud psychologický a proud řekněme věštecký.“ Významem snů se zabývá mimo jiné i hlubinná psychologie. Podle ní mají sny podobu asociací toho, co nás trápí či událostí a zážitků, jež jsme potlačili hluboko za hranice vědomí. Podle obsahu snů a určitých znaků pak může terapeut poznat, jaký problém jeho klienta trápí. Naproti tomu výklad snů pracuje s jakousi předpovědí. Například se obecně tvrdí, že pokud ve snu vidíte výkaly, čeká vás v bdělém světě materiální užitek. Na tomto principu vlastně fungují snáře. My se ale budeme věnovat terapeutickému výkladu snů. Které jsou ty nejčastější?

ses.jpg
Foto: Shutterstock

Sen o nahotě
Možná to také znáte. Jdete do práce nebo třeba jen do města a všichni si vás zvědavě prohlíží. Někdo se i otočí. Podíváte se dolů a s hrůzou zjistíte, že se procházíte po ulici zcela nazí. Tento sen podle psychologů souvisí s pocity hanby a studu. Nejčastěji se může objevovat u klientů, kteří něco skrývají před ostatními. Například pokud vás tíží děsivé tajemství, které vám kdosi svěřil nebo pokud jste se dopustili podvodu či lži a nyní ve vás narůstají obavy, že bude vše odhaleno.

Utíkám a stojím na místě
Jestliže sníte o tom, jak vás honí vrah či zloděj, vy utíkáte ze všech sil, a přesto stále stojíte na místě, možná se v reálném životě potýkáte se situací, kde váš přemáhá bezmoc. Typický je tento sen případy, kde se nacházíte ve stavu, jenž nemůžete příliš ovlivnit. Například se bojíte, jak se někdo z vašich blízkých rozhodne v důležité věci, nebo si přejete někomu pomoct a on o to nestojí. Také se může jednat o události, kdy o vás musí rozhodnout někdo jiný. Třeba v práci nebo ohledně důležitých zkoušek.

Létání
Letíte si ve snu nad krajinou a gravitace neexistuje? Létání ve snech značí svobodu. Typický je tento sen pro lidi uměleckého zaměření, říká se, že „navštěvuje“ například tvořící hudební skladatele nebo spisovatele. Pokud nemáte zrovna „svobodné povolání“ a přesto se ve snu vznášíte, souvisí to rozhodně s příjemnými pocity, například se šťastnou zamilovaností nebo úlevou.

fly.jpg
Foto: Shutterstock

Zuby
Typickým snem tohoto druhu je sen o padání zubů. Podle odborníků může poukazovat na problémy s komunikací. Buď vás někdo nechce vyslyšet anebo si nevíte rady, jak s někým komunikovat. Určitě se vyplatí zamyslet se nad vztahy ve svém životě, a to nejen milostnými. Samozřejmě se může jednat i o vztahy v rodině či na pracovišti.

Pád z výšky
Tento sen se velmi často objevuje, když intenzivně řešíte, jak se v určité problematice rozhodnout. Případně také když cítíte obrovskou tíhu zodpovědnosti. Všimněte si spojitosti se snem „utíkám a stojím na místě.“ Ten značí, že jistá situace není ve vašich rukou. Pád z výšky vás nenápadně nabádá k tomu, abyste naopak svůj problém záměrně pustili a nechali ho takříkajíc vůli osudu. Někdy se vyplatí nechat zkrátka věci jen tak plynout.

Jak vznikají sny

To, že se vám něco zdá, může vzniknout z několik příčin:

  • Vnitřní příčina – Většinou se jedná o nemoc, únavu nebo bolest. Pokud vás bolí například žaludek, může se vám zdát o tom, že vás někdo kopnul či bodnul.
  • Vnější příčina – Především chlad, zima či průvan. Přestavte si, že vám na hlavu celou noc například kape voda z parapetu či ze stropu. Lehce pak můžete snít o dešti. Spadají sem i zvuky. Třeba zvuk hromu může váš sen přetvořit v bitevní vřavu, či vytí psa navodí pocit volání o pomoc
  • Vzpomínky a zážitky – Často se do snů promítají emočně silné prožité události.

Čtete také: Rozhovor: Sny nám posílají signály co máme vyřešit

Zdroje: Grada, Verena Kast: Sny, práce se sny v psychoterapeutické praxi, Weby: Psychologie, Psychologie.nazory, Terapie-anděl

Reklama