baby

Myslím, že velký rozruch ohledně létání miminek zaznamenal snad každý. Pro připomenutí: reportéři České televize natočili skrytou kamerou, jak probíhají kurzy létání miminek. Děti tam hystericky, zoufale pláčou, protože jejich vlastní matky s nimi mávají ve vzduchu jako s hadrovými panenkami.

Řada lékařů se shodla, že při „cvičení“ dětem hrozí vážné poškození zdraví, někdy i s trvalými následky. Dokonce byla podána trestní oznámení.

Domnívám se, že je zbytečné opakovat to, co řekli jiní. Reportáže a rozhovory jsou krom jiného na internetových stránkách ČT, napříkladzde ,tady a tady .

Přiznám se, že argumenty zakladatelky kontroverzního kurzu Blanky Kolářové-Sudíkové (viz např. první odkaz) mě nepřesvědčily. V rozhovorech mluví o tom, že je obětí jakéhosi „spiknutí“, které ji má zničit. Tvrdí, že vše dělá pro děti, pro jejich dobro, a jen kvůli novinářům a jejich „desinformacím“ to nevidíme.

Nesouhlasím s ní. Napadlo mě totiž hned několik argumentů. Dva si dovolím uvést.

Paní Kolářová-Sudíková tvrdí, že maminky bývají v manipulaci s děťátkem nejisté. Neví, jak dítě uchopit, bojí se jeho „křehkosti“, ..., a kurzy jim pomohou zbavit se těchto obav. Ovšem kurzy jsou vhodné pro děti až od dvou, tříměsíců! Od dvou tří! Co do té doby dělala máma dítěte, když si i po dvou měsících není jistá? O dítě se staral někdo jiný? Nevěřím, že matka dvouměsíčního dítěte má strach z manipulace s ním. Já sama jsem před porodem neměla možnost si manipulaci s miminkem vyzkoušet. Přesto jsem již druhý den po porodu s naším děťátkem manipulovala zcela beze strachu, s jistotou mámy pěti dětí. Věřím, že snad každé ženě její mateřský instinkt napoví, jak s dítětem zacházet.

Paní Kolářová-Sudíkovátaké argumentuje tím, že matky si díky létání konečně začnou mateřství užívat. To mi ale přijde jen jako liché plácnutí do vody. Copak si „nelétající“ matky mateřství neužívají? Ano, někdy to s novorozeňátkem bývá těžké. Šestinedělí může být pro mnoho maminek a jejich děti  náročným obdobím. Ale ze zkušeností své i maminek v mém okolí vím, že když už byl začátek těžký, na konci šestinedělí přišel zlom. Dítě se začalo usmívat, reagovat na podněty, lépe v noci spát, ... Mateřství, ač zpočátku nemuselo být zrovna snadné, se pro ženu stalo krásnou životní etapou. Nedokáži proto uvěřit, že mohou být mámy, které dva měsíce, ne-li víc, mateřstvím „trpí“, a sotva začnou s dítětem „létat“, vše se v dobré obrátí.

V poslední době je obrovský boom nejen dětí, ale i kurzů pro těhotné ženy, maminky a jejich děti. Mnoho žen-prvorodiček chce pro své nenarozené dítě i pro sebe udělat jen to nejlepší. Začne proto chodit na předporodní kurzy nebo na cvičení pro těhotné. Během kurzů ženy dostanou pozvánky na další a další kurzy – jiné cvičení pro těhotné, kurzy péče o miminko, o výživě kojící matky, cvičení po porodu, cvičení s miminky, nošení dětí v šátku, angličtina pro děti, ... Těhulku velmi pravděpodobně některý další kurz zaujme, k lektorkám kurzů získá důvěru, ... A centru, které kurzy pořádá, plynou do kasičky penízky.

Také jsem navštěvovala kurzy. Také jsem chtěla pro naše dítě udělat jen to nejlepší. Nakonec jsem dospěla k poznání, že nic se nemá přehánět. Věřím, že spoustu věcí zvládne maminka sama, že nepotřebuje chodit do nějakých center a utrácet tam peníze.

Podstatnou část informací by měl poskytnout pediatr. Internet je zaplaven množstvím článků o porodech, kojení, výchově dětí, tvoření s dětmi,... Vše zdarma. Jinou možností je zajít si do knihovny a půjčit si tam potřebnou literaturu. K dispozici bývají často i poslední čísla časopisů pro maminky. A pokud přesto ženě chybí některé informace, vznést dotaz v některé internetové diskuzi. Rady ostatních žen-maminek jí určitě pomohou. Myslím si, že „máma, co si mateřství užívá“ nemusí chodit každý den s dětmi do nějakého kroužku.  Ano, jeden dva kroužky mohou být fajn. Žena i dítě tam mohou najít nové přátele, děti si pohrají někde jinde než doma, zvykají si na kolektiv, ...

Ale stejně tak je možné domluvit se s kamarádkami-maminkami, že se budete scházet a společně s dětmi podnikat nejrůznější aktivity. Bez placení drahých kurzů, ve svém vlastním tempu a rytmu.

Předtím, než se rozhodnete pro nějaký potenciálně „rizikový“ kurz, pro jistotu se poraďte se svým pediatrem či dětským fyzioterapeutem. Obzvlášť u kurzů vázání miminek do šátku, cvičení či plavání s miminky a podobně. Tady by „Důvěřuj, ale prověřuj“ mělo platit dvojnásob.

Nemusíte chodit na těhotenskou jógu. Nemusíte chodit s dítětem na angličtinu už od jeho tří měsíců. Zkrátka a dobře nemusíte navštěvovat každý kurz ve vašem okolí. A přesto můžete být svému dítěti tou nejlepší mámou. Nejdůležitější je totiž láska a respekt. Ne to, kolik kurzů jste s dítětem navštěvovali.

Reklama