Vesmírná turistika už není záležitostí jen bohatých cizinců. Ke skupině kosmonautů amatérů se přidali čtyři Češi a Slováci, kterým agentura Typ Agency, zastupující společnost Virgin Galactic, právě prodala palubní lístky. Cena jednoho: 3,6 milionu korun.

O čtyři letenky, lépe řečeno vesmírenky se podělili Češi i Slováci. Jejich jména však agentura kvůli médiím tají. „Jsme s prodeji spokojení, další tři klienti se teď rozhodují a jsou před posledním krokem,“ uvedl ředitel české pobočky Roman Jonáš. Jeden výlet do vesmíru s Virgin Galactic vyjde na 200 000 dolarů, což je v přepočtu více než 3,6 milionu korun.

Ve vesmírné turistice tak drží Češi a Slováci krok se světem. Jonáš řekl, že loni se nejvíce vesmírenek - celkem sedm - prodalo v Japonsku. Na celém světě je prodáno zatím 300 lístků. První čeští turisté by se mohli s Virgin Galactic podívat do vesmíru příští rok. Mateřská loď se nyní testuje v Mohavské poušti na jihozápadě USA, nosná raketa je hotová z 80 %.

Jak let vypadá?

Kosmický letoun vyráží téměř kolmo vzhůru v úhlu asi 85 stupňů. Motor pracuje asi 80 sekund, udělí letounu rychlost vyšší než trojnásobek rychlosti zvuku (přes 4000 km/h) a na posádku při tom působí asi trojnásobné přetížení. Ve výšce 80 km palivo dohořívá a v následujících 3 a půl minutách nastává beztížný stav. Ve velkých výškách se ke stabilizaci raketoplánu používá dvou plynových manévrovacích trysek na předních vnějších okrajích nosných ploch.

Návrat volným pádem

SpaceshipOne, jak se vesmírný turistický koráb jmenuje, může dosáhnout výšky 110–120 km a poté začíná volným pádem klesat. Ve výšce 25 km se z raketoplánu stává kluzák a během 17 minut a rychlostí 140 km/h spirálovitě doplachtí nad letiště  a přistává na ranvej. Celý tento manévr trvá půldruhé hodiny a odehrává se na čtverci o straně asi 64 kilometrů.

Nečekejte pohodlí

Dokonale klimatizovaná kabina o vnitřním průměru půldruhého metru je opatřena řadou kruhových oken pro dokonalý výhled a vybavena třemi sedadly: vpředu sedí pilot, za ním vedle sebe pasažéři.

Ti na vrcholu dráhy zažívají vše, co kosmonauti – avšak jen krátce. V beztížném stavu se jim naskýtá pohled na černý vesmír a modrou linii zřetelně zaoblené Země. „Byl to téměř božský zážitek,“ poznamenal po návratu z experimentálního letu pilot Mike Melvill, který je současně viceprezidentem společnosti.

Vesmírný sex

Will Whitehorn, prezident společnosti Virgin Galactic, přiznává, že je přímo zavalen přihláškami od párů, které by se chtěly dostat do Guinnessovy knihy rekordů jako první lidé, kteří se budou milovat ve vesmíru.

„Spousta lidí se nás ptá na možnost soulože ve vesmíru a zapsání do Guinnessovy knihy rekordů. Také nás kontaktovali lidé, kteří o tom chtěljí natočit film,“ řekl Whitehorn.

Půjde to, nebo ne?

Pro zamilované páry, prahnoucí po milostných vesmírných hrátkách, chystá společnost Virgin Galactic už příští rok první kosmické zájezdy. Jenže odborníci varují, že sex ve stavu beztíže bude marným bojem dvou plácajících se těl a možná nepůjde provozovat vůbec. K sexu ve stavu beztíže by podle nich musela být speciálně upravena loď. V ní by byla instalována „milostná madla“, kterými by se dvojice bránila před rotací ve stavu beztíže. Ale pro blaho boháčů jde přece udělat cokoli.

Reklama