cl.jpg
Foto: Shutterstock

Profesionální kadeřníci tvrdí, že použití studené vody při mytí vlasů může pozitivně ovlivnit jejich vzhled, ale přitom jde mezi lidmi o často podceňovaný tip. Princip jeho fungování je přitom relativně jednoduchý. Vnější vrstvu vlasu tvoří takzvaná kutikula, která se skládá ze šupinek. Ty se mohou zavírat nebo otevírat. A to má přímý vliv na vzhled vlasů.

„Otevřené šupinky nedokážou tak dobře zadržovat vlhkost ve vlasu, a proto mohou být následkem krepaté vlasy,“ vysvětlil kadeřník Rodney Cutler pro magazín Shape. Na otevírání a zavírání mají vliv různé faktory – v poréznosti vlasů hraje roli genetika, ale také teplota vody při mytí hlavy.

Teplá voda šupinky otevírá, studená je naopak uzavírá, což vede k tomu, že vlasy jsou měkčí, lesklejší a hladší. Studená voda ve vlasech pomáhá udržovat vlhkost, zatímco příliš horká voda je může zbavit přírodních olejů. Další výhodou studené vody je podle kadeřníka skutečnost, že vlasy se potom lépe rozčesávají.

Není ovšem žádoucí mýt si vlasy jen studenou vodou. Naopak při aplikaci šamponu použijte vodu teplejší, která otevře šupinky a pomůže zbavit se všech nečistot ve vlasech. Studenou vodu následně použijte až k opláchnutí kondicionéru.

Zdroj: Shape, Inhair