Aby se šefleře u nás doma dařilo dobře, je dobré ji posadit do misky naplněné štěrkem, který bude neustále vlhký. Pokud na ni občas zaútočíte mokrou houbičkou a očistíte listy, pak by vám měla dělat radost.

Koupit ji můžete v mnoha variantách. Jako velkou rostlinu s rovnými listy, stejně jako miniaturní formu. Některé z malých odrůd mají vlnité či kadeřavé listy. Stejně proměnlivé je i barevné panašování.


Původ, přirozené prostředí

Šeflera pochází z tropických zemí, kde byste ji patrně nepoznali na několik metrů vysokém stromě. Z hladkého kmínku vyrůstají dlouhé štíhlé řapíky, na nichž jsou paprskovitě složené lesklé lístky. Ty mohou být jasně i temně zelené nebo i žlutě panašované. V bytě dorůstá kolem jednoho metru do výšky a asi 60 cm do šířky.


Nároky na pěstování

Rostlina má ráda světlé umístění, které je pro ni životně důležité. Dobře snáší běžnou pokojovou teplotu, ale nejlépe se cítí v teplotě kolem 20 stupňů. V zimě je vhodné přezimování v teplotě okolo 15 stupňů. Je prý velmi odolná a vydrží i průvan.


Ve zkratce:

        Světlo: světlo až polostín, nesnáší přímé slunce

        Teplota: průměrná pokojová

        Vzduch: vysoká vlhkost

        Zálivka: hojná, v zimě snížíme

        Hnojení: jednou za dva týdny hnojivem na zelené listy. V zimě nehnojit.

        Množení: odnožemi, které zakoření ve vodě

        Škůdci: svilušky a mšice útočí velmi rády, hlavně pokud máme suchý vzduch


Přesazování

Přesazujeme dle potřeby, není potřeba každý rok. Při jarním přesazování můžeme zaštípnout vrchol, který v zimě většinou vybíhá. Rostlina tak hezky zkošatí.

U hodně velkých rostlin přesazování nahradíme za výměnu horní vrstvy zeminy za novou.

Znám mnoho úspěšných pěstitelů, mně však tahle rostlina spolehlivě zajde… No nic, vy jste jistě lepší pěstitelky!

 

 

Reklama