„Mirku znám asi tři roky, vídáme se tak jednou za měsíc. Děti bych jí hodně přála a když za mnou přišla s prosbou, jestli by jí sperma nemohl dát můj manžel, nezavrhla jsem to. Svého muže jsem se zeptala a ani on není zásadně proti. Ale je to velké a důležité rozhodnutí,“ svěřuje se Jana.

Svého manžela by Jana samozřejmě Mirce nepůjčila, roli by hrálo pouze jeho sperma, které by si Mirka zavedla do pochvy injekční stříkačkou. Již několik týdnů Mirka pátrá na internetu, kde se dá dárce spermatu snadno sehnat, má ale opodstatněné obavy z toho, že by získala genetický materiál od někoho, koho vůbec nezná. Proto by raději Janina manžela.

„Myslím, že bych se od toho dokázala odosobnit, ale nevím, jak by se to provedlo prakticky. Děsí mě, že bychom se někde všichni scházeli v době, kdy bude Mirka plodná a manžel by jí dal sperma v krabičce. To je takové ponižující,“ popisuje Jana.  

Další neznámou je skutečnost, co by cítil Janin manžel, kdyby viděl po venku pobíhat svého syna či dceru. Mohla by se Jana se svou kamarádkou Mirkou ještě vůbec stýkat? V neposlední řadě je zde i otázka co práva rodičů a práva dítěte.

„Přemýšleli jsme, že by se u právníka sepsala nějaká smlouva, že se manžel svých rodičovských povinností vůči dítěti, k jehož zplození pomůže jeho sperma, vzdává. Aby bylo prostě ve všem úplné jasno a pořádek. Stojíme před velkým rozhodnutím. Rádi bychom Mirce pomohli, ale je to hodně složité,“ uzavírá Jana.

Co na to říká advokátka JUDr. Marcela Kleinbauerová:

Pokud by žena z takto darovaného vzorku spermatu otěhotněla, ale ani ona, ani dárce by nechtěli, aby byl dárce jako otec dítěte znám, má žena jako matka možnost dárce spermatu jako otce neuvést do rodného listu dítěte. Pokud by jej však jako otce uvést chtěla, může tak učinit pouze se souhlasem dárce. Pokud tedy není otec uvedený v rodném listu, nemá k dítěti žádná práva a povinnosti. Jestliže však v budoucnu matka či otec (nebo i dítě) názor změní, mohou podat návrh na určení otcovství, kde by se zjišťovalo (nejčastěji pomocí DNA testů), zda je dárce skutečným otcem dítěte – právo podat návrh na určení otcovství přitom není nijak časově omezeno, může tedy být podán i po několika letech. Po určení otcovství bude soud také rozhodovat o tom, komu z rodičů bude dítě svěřeno do péče a jaké výživné bude druhý rodič platit. Pokud bude dárce spermatu zapsán jako otec do rodného listu dítěte, pak se svých rodičovských práv nemůže vzdát a bude mít k dítěti jak povinnosti (zejm. vyživovací povinnost), tak práva – právo na styk.

Čtěte také:

Reklama